TRAKYA A.Ş.(!)
Ziya Gökerküçük
13-11-2015 09:09

 

Trakya ülkemiz coğrafyasının en bereketli ve önemli bölgelerinden birisidir. Kendi halinde, herkesin kendini aydın saydığı hoş insanlar yöresidir Trakya. İnsanları Müslüman olmakla coğrafi yapı ve kültürel tarihinin etkisiyle Bektaşi hoşgörüsüne sahiptir. Bu arada Kurtuluş savaşında etkin olmuş ve gelişmiş Avrupa uygarlığına yakınlığı ile de övünçlüdür.

Trakya toprakları, tabiri caiz ise çeltik ve ayçiçek deposudur. Ayrıca en iyi buğday ve pancar da burada yetişir. Toprakları verimlidir. Edirne’deki üç akarsuyu da saydığımızda dört tarafı su ile kaplıdır bu güzel yarımadanın. Bu nedenle değişik iklimleri bir anda yaşayan bölgede planlı tarım yapılsa Balkanların ve Avrupa uluslarının besin ambarı olabilecek kapasitededir.

1970’li yıllarda önce deri fabrikaları ile Çorlu’ya ve devamında Çerkezköy’e taşınan İstanbul sanayi ile kötü gidiş başladı. Bu kirlenmelere karşı başlayan mücadele de başladı. Ve 2000’li yılların başında Ecevit hükümeti tarafından verilen görevle Trakya Üniversitesi tarafından bir plan yapıldı. Hükümet değişti ise de bu plan 2004 yılında AKP tarafından onaylandı. Onay tamamdı ama plana hiç uyulmadı ve hemen ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi planlama şirketi tarafından revize edildi. Bu revize planlar ne yazık ki merkezi hükümet AKP ve yerel iktidarlarda olan CHP tarafından onaylandı.

Trakya Platformu’nun bilim ve hukuk kurulu revize edilen planlara karşı Danıştay’da açtığı davayı kazanarak revize edilen yüz binlik planların 26 maddesini iptal ettirdi. Ardından 25 binlik planların da yüz binlik planlara uyum sağlamasının gerekliliği mücadelesini yaptı. Kısacası; akıl ve bilim ile yaklaşırsak şu anda Trakya’da geçerli plan 2004 yılında onaylanan yüz binlik plandır.

Bir karmaşa yaratılmış ve bu karmaşada “plansızlık hükümleri” yürürlüğe girmişti. 2004 öncesi plansız sanayileşmenin aynı plansızlıkla devamını sağlıyordu. Bu süreçte bölgeye yapılan saldırılar karşısında değişik örgütlenmelerle savunmalar yaşandı. Yerellerde çevre örgütleri, bölge örgütlenmeleri olarak da; Marmara Çevre Platformu, Kent Konseyleri, Ergene Platformu ve nihayetinde Trakya Platformu bu oluşumların en önemlileridir. Termik santrallar, taş ocakları, maden işletmeleri, çiftlikler ve arazilerin el değiştirmesi bu dönemde gündeme geldi. Halkın tepkisi ve hukuk sayesinde bazıları püskürtüldü. Siyasi iktidar ve kapkaççı müteşebbisler yönetmelik değişiklikleri ile işlerine devam etmeyi sürdürdüler.

Plan değil de pilav diyen siyasi iktidarlar özellikle AKP zamanında Trakya’yı bir “yok edilmesi gereken kale” olarak görmektedir.  Plan olmadığı gibi yöre insanının pilavı da her gün azaldı. Dağlardan gelen tertemiz suyun kirli sanayi sonrasında kapkara bir sıvı olan Ergene’de akıyor olması ilk çığlığımızdı. Bu çığlığı durdurmak adına kim geldi ise bir şey yapmadı. Uzun zamandır iktidarda olan AKP ise yapar görünmüş, yandaşlarına para aktarma projeleri ile sonuç alınmayan işler yapmıştır. Hele kirli Ergene’nin Marmara Denizi’ne deşarjı zihni sinir bir aldatmacadır.

Bugün ise saldırılar daha da artmış ve her gün birkaç taş ocağı ve maden işletmesi açılma başvurusu yapılmaya başlanmıştır. Ergene’yi besleyen ve kesinlikle olmaması gereken Istranca yamaçlarına taş ocakları gelecekte çölleşecek bir Trakya Ovasının oluşumuna hizmet etmektedir.  Ormanlardan kaynayan suları ve yataklarını ekolojik dengeleri bozarak İSKİ’ye aktarma planlarını yürütülmektedir.

Termik Santraller gündemdedir ve İğneada Nükleer Santrali en son saldırıdır.26 önemli maddesi iptal edilen yüzbinlik plana uyum sağlaması gereken 25 binlik planlar Tekirdağ’da değiştirilerek termik ve nükleer santral yapılmasının önü açılmaya çalışılmaktadır. Bu ilden sonra diğer illerde de benzeri değişikliklerin yapılması kaçınılmaz olacaktır. Çünkü Kırklareli Demirköy İğneada’da nükleer santral kurulacağı söylenmiştir ki bu da Kırklareli 25 binlik planlarının değiştirilmesini zaruri kılacaktır.

Oysa revize edilen yüz binlik planın iptal edilen maddeleri 2004 planı gibi korumacılığa, bölgenin tarihi, tarımsal ve turizm zenginliklerine atıfta bulunarak misyon ve vizyonunun yanlışlığına vurgu yapmıştır.

Sözün kısası AKP Trakya’yı kendi şirketi olarak görmekte ve topluca Trakya A.Ş. olarak uluslararası sermayeye pazarlamaktadır. Bu şirkette siyasiler vardır, sermaye sınıfı vardır ama yörede yaşayan Trakyalı yoktur.

Avrupa kıtası hükümetlerinin termik ve nükleer elektrik santrallerini ve kirli sanayilerini kapatma kararları sonrasında kendilerine en yakın Trakya’nın bu işlevi görmesi onların ve bizim yetkililerimizin kararı olabilir. Ancak biz Trakyalılar buna razı olacak mıyız?

Termik ve nükleer santrallerin zararlarını bu bilgi çağında herkes bulup öğrenebilir. Zaten iyi bir şey olsaydı Japonya, Amerika ve Avrupa ülkeleri vazgeçmezdi. Bu gelişmiş ülkelerin gelecekteki enerji tercihi rüzgâr, güneş, dalga ve benzeri yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Rüzgâr da, güneş de, dalga da o ülkelerden katbekat fazlasıyla bizim coğrafyamızda vardır. Daha ucuza ve daha ol temin edilebilir iken bu yanlış tercih nedendir sorusunun yanıtı; yönetenlerimizin bağımsız ve ülkeseven olmayıp lobilerle kirli ilişki içinde olmalarıdır diyebiliriz.

Yapılacak tek şey bilim ve hukukun yol göstericiliğinde örgütlenerek köy köy, kasaba kasaba, kent kent bu saldırılara dur demek ve Trakya’nın her köşesinin biribiriyle haberleşebildiği bir ilişkiler ağı kurmaktır. Bu gün için Trakya Platformu ve Trakya Kent Konseyleri Birliği bu ilişkilerin kurulabildiği ve tüm yaşam savunucularının içinde olabildiği, olabileceği örgütlenmelerdir.

Trakya bir A.Ş. olmayacaktır, olmamalıdır. Trakya bizim bu dünyadaki cennetimizdir ve cennet olarak kalmalıdır.

 

 

Ziya Gökerküçük                    gokerkucuk@gmail.com

 

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi