İnsan olmak
Ziya Gökerküçük
20-02-2015 14:00

KADINLARI NEDEN ÖLDÜRMELİYİZ(!)  VEYA “İNSAN” OLMAK

Her ne kadar sadece “insan” denen canlıyı koruma ve kollama anlamında olsa da “insan düşünen hayvandır” der bilgeler. Doğru mudur? Can Yücel ise bu düşünen hayvanı düzen içinde ikiye ayırır; Düzen bu: Kadın ağlar, erkek bakar. Kadın duyar, erkek duymaz. Kadın sorar, erkek susar. Kadın gider, erkek içer.” Böyle miyiz gerçekten? Ece Temelkuran;  “Kadınlar, dünya üzerinde yaşayan, verilmiş sözlere inanan son canlı türüdür.” derken haklı mı yoksa? Şu gerçek ki; “Ana” cesetleri ile doldurduk Anadolu’muzu yine doymadık.

Kadın Cinayetlerini Durduralım Platformu verilerine göre, 2014 yılının 10 ayında 255, 2015 Ocak ayında 20 kadın (Özgecan yok henüz, o Şubat verilerinde) yakınları tarafından katledilmiştir. Sadece kadınlar mı? ? Muhalifler, solcular, kâfirler, LBGT’ler, feministler…

Diyanet İşleri başkanı; “Özgecan’ın zalim ve gaddar bir kültür tarafından acımasızca yok edilmesi…”nden bahsetmiş. İyi de o ”zalim ve gaddar kültür” ü kim koruyor ve geliştiriyor?

Hrant Dink öldürüldüğünde eşinin sözlerini anımsayalım; “Bir bebekten katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim!"  

Toplum olarak ne zaman karanlığın üzerine gidebildik? Dini, etnik, toplumsal, mesleki ve her çeşit ayrımcılığı körüklemekten, “taraf” olmaktan başka neyi yapabildik?

Kadın ve diğer cinayetlerde veya kadın ve çocuk tacizlerinin önüne geçmek için hangi bilimsel programları uyguladık?

Evet, yeter artık. Bütün kadınları öldürmeliyiz. Çünkü onlar; Cumhuriyetin kuruluşunda mermi taşıdılar. Çünkü onlar; emek pazarında hem emeğinin hakkı için hem de “kadın” olmaktan kaynaklanan sorunları için mücadele ediyorlar. Çünkü onlar; her ölümde, her işkencede “insan” ve “ana” olarak iki kez ölüyor, iki kez işkence görüyorlar. Çünkü onlar; kadın bakanların “birlikte ağlama” ayinlerine, “fatiha okuyun” nasihatlerine karşı durarak sistemin yasalarının değişmesinde inat ediyorlar. Çünkü onlar; yönetenlerin “kadın erkek eşit değildir” veya “kadınlar biz erkeklere emanettir” nakaratlarında “kadını erkeğe biat eden” anlayışı görüyorlar. Çünkü onlar; “annesinin diz kapağından etkilenen” bir erkek nesil hedefleyenleri tanıyorlar. Çünkü onlar; 6 yaşındaki kızlarla evlenmeye cevaz verenleri, hamile kadının sokağa çıkmasını edepsizliğe yoranları, etek boylarını tanzim ederek fikrindekini zikreden sapık zihniyetleri “kahkaha atarak” teşhir ediyorlar. Çünkü onlar; karma eğitimi kaldırmak isteyenlerin kurmaya çalıştığı toplumsal düzende kadınların evde, sokakta veya işyerinde nefes alamayacağını tarihin yaşanmışlıklarından dersler çıkararak anlatıyorlar.

Tüm bunlar için kadınları öldürmeliyiz!!!

Sadece kadınları mı? Gençleri de öldürmeliyiz!!! Özgürlük, eşitlik, daha iyi bir yaşam hayalleri adına sokakları dolduruyorlar. Kızlı-erkekli olup kadınlara, emekçilere destek oluyorlar...

Sadece kadın ve gençleri mi? Muhalifleri, solcuları, kâfirleri, LBGT’leri, feministleri… Öldürmek fıtratımızda mı var acaba!? Kala kala hırsız ve katiller kalacak nerdeyse!

Bir karikatürde; içeride yanyana gelmiş tecavüzcüler konuşuyorlar; “Biz buradayız ama fikrimiz iktidarda.” 12 Eylül günlerinde Türkeş; “Biz hapiste olsak da fikrimiz iktidarda” demişti.

Ve geleceği kuracak gençlerin afişleri sokakları dolduruyor; “Fikrimiz firardadır, mahpuslara sığmaz.” Ve Kadir Yavaş geliyor akla, Onur Kılıç, Buğra Aydoğan, Şafak Kurt geliyor.

Aklı tutulan, aklını bacak arasında sanan, her muhalifi, emir ve izinleri ile oluşmayan her etkinliği kendi iktidarına karşı darbe sanan idareciler, siyasiler ile aklını başında taşıyanlar arasında yaşanacak bir ayrışmada; bizler nereye oy verdiğimiz ile değil aklımızın nerede olduğuyla saflaşmalıyız. Ki ezici çoğunluğuz, sadece “İnsan” lığımızdan kalanıyla olsa bile aynı saftayız, buna inanmalıyız.

İnsan denen düşünen hayvanın da iki türü vardır. Birisi varlıktır, nesnedir ve küçük harflerle yazılır “insan”. Diğeri düşünendir ve özeldir, felsefe, sanat, sosyoloji, toplum, siyaset, vb ilgileri ile sorgulayandır ve büyük harfle başlar; “İnsan”.

Biz “İnsan” olduğumuzu bilelim, birleşelim ve tüm ölümleri, tacizleri, tecavüzleri, şiddeti, baskıyı durduralım.

Ziya Gökerküçük  gokerkucuk@gmail.com

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi