Manav Sermet Balkan kadar ATATÜRKÇÜ olamadınız…
İsmet Yaraşır
20-11-2014 16:50

Manav Sermet Balkan kadar ATATÜRKÇÜ olamadınız…

Geçen gün ulusal basının birinde gazetecinin ;

“ATATÜRK siyasi çaresizliğin sembolü olmamalıdır.” Sözüne kilitlenip kaldım. Doğru değil mi ya nerede Atatürk ile bir toplantı, konferans, seminer, miting ya da yürüyüş olmuş olacak olsa bunun ardında arkasında mutlaka ulusalcıları, Cumhuriyetçileri ve Cumhuriyet Halk Partilileri görürsünüz. Atatürk adeta bu kitlelerin sahiplendiği tek varlık, zannedenler ki onlardan başka hiç kimse bu ülkede Atatürkçü değil, laik değil, Cumhuriyetçi değil.

Bu bencillik ve sahiplenme ülke genelinde olduğu gibi bizim burada da aynısının tıpkısı. Bu adamların ellerinden Atatürk bir alınsa başka siyaset üretemedikleri için bu insanlar oturup ağlarlar inanın. Yok çünkü Atatürk’ten başka sığınacak limanları, dalları, kolları ve halka inandırıcı politikaları.

Yeni yetişen daha doğrusu yetişemeyen genç nesile Atatürkçülüğü anlatabiliyorlar mı bu saydıklarım Atatürkçüler, ben hiç sanmıyorum. Aslında onların sevdası Atatürk değil, onların asıl sevdaları Atatürk’ü kullanırım da İlçe Başkanı olurum, Belediye Başkanı olurum, milletvekili olurum gerisi teferruat.

Atatürk bu devleti kurarken DEVLETÇİLİK diyerek devletin muhakkak korunmasını istemiş ancak gelin görün ki bugünün sözde Atatürkçüleri bugün kalkmış PARALEL DEVLET ile işbirliği içerisine girecek kadar basitleşmiş.

Atatürk bu devleti kurarken MİLLİYETÇİLİK diyerek milletin ve ülke milliyetçiliğinin ön planda tutulmasını istemiş ama gelin görün ki bu dediğim ve örnek verdiğim istisnalar hariç Atatürkçüler milletten ve milliyetten bihaberler.

Atatürk bu devleti kurarken HALKÇILIK demiş ve Türk halkının huzur ve refahı için çalışılmasına işaret etmiş ancak bizim Atatürkçüler kaç defa denedilerse de halka inememişler ve kendilerini halka bir türlü inandıramamışlardır. Bunun en son örneğini Cumhur (HALK) başkanlığı seçimlerinde beraber yaşamadık mı.Halka danışılmadan bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarılmadı mı, netice ortada değil mi.

Atatürk bu ülkeyi yeniden inşa ederken DEVRİMCİLİK dedi ama bizimkiler bu DEVRİMCİLİK teriminden sadece Deniz GEZMİŞ’i cımbızla çekip aldı devleti bir türlü teslim alamadı ve Atatürk’ün DEVRİMCİLİKTEN ne kastettiğini anlayamadı.

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Devletini bizlere emanet ederken en önemli bir şey daha dedi CUMHURİYETÇİLİK diyerek. Atatürkçülerin sadece partilerinin tabelalarında yazılı ve asılı kaldı maalesef yüce önder Atatürk’ün CUMHURİYETÇİLİK mirası yalan mı…!

Evet yazının başındaki o gazetecinin dediğini bir kez daha buraya not düşüyorum ki bazı kafalara iyice dank etsin ;

“ATATÜRK siyasi çaresizliğin sembolü olmamalıdır.”

Atatürkçülük başın sıkışınca ağzına nutuk atmak için alacağın ciklet değildir, Atatürkçülük dara düştüğünde slogan atmak için diline dolayacağın siyasi malzeme değildir, Atatürkçülük politikaya alet edilecek oyuncak hiç değildir. Atatürkçülük şımarıklılığa taviz vermeyen ve ciddiyet gerektiren bir meseledir, öyle her ortamda, her platformda Atatürk’ün arkasına sığınmakla hükümet olunmaz ve devlet yönetilmez. Bunu yıllardır göremeyen, görmekten gelen Atatürkçüler, Cumhuriyetçiler ve Cumhuriyet Halk Partililer soruyorum buradan sizlere siz bir gün bu kafayla iktidara geleceğinizi ve hükümeti kuracağınıza gerçekten inanıyor musunuz. Benim fikrimi sorarsanız ben şahsen ve fikren kesinlikle inanmıyorum, bakın göreceksiniz daha önceki yıllarda olduğu gibi önümüzdeki 2015 seçimlerinde de kaybeden yine HALK olacaktır. Çünkü o partinin içine sizler bir türlü asıl HALKI alamadınız, sokamadınız, uzaklaştırdınız onun için Cumhuriyet (……) Partisi sizlerin olsun ama bırakın da HALK kendi kararını kendisi versin.

Daha geçen gün gördük bizim Cumhuriyetçilerin Atatürkçülerin Cumhuriyet Meydanındaki 10 Kasım Atatürk’ü anma programını. 30 Mart yerel seçimlerinde rekor bir oy potansiyeline sahip olmuş bir siyasi partinin fertleri Cumhuriyet Meydanında bir avuç insanla sınırlı kaldı, yazık. Uzunköprü’de 8-9 tane sivil toplum kuruluşunun Başkanları hepsi Cumhuriyetçi, hepsi Atatürkçü ancak gelin görün ki bu insanlar on dakikalarını Atatürk’e ayıramıyorlar. Bu partinin adıyla, bayrağıyla seçilmiş İl Genel Meclis Üyeleri meydanda yoklar. Söyler misiniz bana sizler acaba sade bir vatandaş ve bir o kadar da ATATÜRKÇÜ, Cumhuriyetçi Sermet BALKAN (Manav) kadar Cumhuriyet HALK Partili misiniz?

Ben bunların Atatürkçülüğünden endişe duymamayım da ne yapayım şimdi yalan mı? Evet bence bazılarının  ATATÜRKÇÜLÜĞÜ  YALAN…!

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi