Tohum Takası
Sevgi Erol
10-11-2014 13:51

Tohum Takası

 

Sizlere paranın sistem dışı bırakıldığı bir hobiden bahsetmek istiyorum.  Bu hobinin adı:  tohum takası

Tohum takası ile iki yıl once internet vasıtasıyla tanıştım. Bu amaçla kurulan birkaç facebook grubu ve internet sitesi ile tanıştım.  En cok bilgi edindiğim internet siteleri:  ağaçlar net; bizim bahçe.net.; yeşil dünya.com. Facebook’taki grupları ise: ulusal tohum takas merkezi; yerel tohum temiz su ve gıda hareketi; bahçecilik ve kulübecilik (bahçe dizayn ve dekorasyon grubu);köyden şehre organik ürünler grubu; tropikal meyve ve fidanlar grubu (Türkiye de nadir bulunan ürünleri yetiştirmek isteyen kişilerin kurduğu gruptur.) 

Tohum takası yapabilmenin bazı şartları bulunuyor. Bu gruptan tohum almak için daha önceden tohum vermek şart. Ancak daha önce tohum vermediyseniz bir kereye mahsus olarak size ödünç beş altı çeşit olarak tohum verilebilmektedir. Ben bu yolla bilmediğim çiçek ve sebze ile tanışmış oldum. Mesela ezan çiçeği, edivyen bitkisi, fındık turbu, altın çilek,  Kıbrıs üzümü, hayıt otu, dağ muzu gibi.  O tohumları ekip çimlenmesini beklemek cok farklı bir tecrube. Bu gruplarda tohum ve bitkilerin yetiştirilmesi sırasına karşılaşılabilecek sorunlar, bazı ipuçları, farklı yetiştirme teknikleri(baş aşağı domates yetiştirme, topraksız tarım, sulama teknikleri) gibi paylaşımlar yapılmakta ve o bitki hakkında herkes bilgisini aktarmaktadır.

Çekirdekten yetiştirdiğim limon bitkisi boyuma yaklaşmak üzere ve kokusunu içime çekmeye kıyamadığım bir güzelliğe sahip. Limonun yanı sıra bazı extreme denemelerim de oldu. Ornegin: yine bir internet sitesinden botanik kökenli meyveler hakkında bilgi edindim. Avokado mango, kahve, kakao yetiştirme üzerine sayfaları bulmuştum. Heves edip manavdan mango aldım ve çimlendirmeye çalıştım Maalesef dört denemem de başarısızlıkla sonuçlandı. Aynı şekilde kahve agacının İstanbul üniversitesi botanik bölümünün bahçesinde özel olarak yetiştiğin öğrendim. Birkaç tane ağaçtan koparıp çekirdeğini suda beklettim. Daha sonra ektim. Ancak; Sadece çimlenme faslını başarabildim. çiçeklenmesini görmek kısmet olmadı. Ancak bu da bana botanik bahçesindeki yapay ortamı görme fırsatı yarattı. Nisan ayı olmasına ragmen nem dolayısıyla agustos sıcaklarını yaşıyor gibiydim. Sonrasında da iyi ki Kahve Brezilya ve Yemen’ de yetiştiriliyor diye düşündüm. Sadece tropik bitkileri değil, yerel bitkileri de denedim. Son denemelerimden biri de Trabzon hurması. Bu ağacı yetiştirmek için,  sekiz dokuz tane Trabzon hurması tohumu aldım ancak onlarda farklı iklim tipi istediği için çimlenmediler L. Neyse ki yetiştirmeyi başardığım bazı bitkiler var, hünnap gibiJ onlarla gurur duyuyorum.

Bunun dışında, bu facebook grupların bazıları sadece internet üzerinden değil, yeşillin egemen olduğu bazı yeşil alanlarda da etkinlik düzenleyerek bir araya geliyorlar. Benim son katıldığım etkinlikte, isteyen herkes yerel ve doğal olduğuna inandığı tohumları yanında getirip çay kek börek ve tatlı muhabbet eşliğinde bir araya gelmişti. Bu etkinlik, Zeytinburnu tıbbi bitkiler bahçesinde yapıldı. Siz de çok uygun fiyatlarla karnınızı güzelce doyurup (1 liraya kek börek sarma kısır patatesli sigara böreği gibi) tohum takas grubu ile tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.  Geçirmiş olduğum iki saat sayesinde, bir hafta tatil yapmışım gibi hissetim. Ayrıca, Zeytinburnu tıbbi bitkiler bahçesinin bir bölümünde hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Bu sayede kazlar ördekler, cins tavşanlar ve Van kedisi gibi hayvanlarla da zaman geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz…….

Eğer akşamları eve geldiğiniz zaman; Televizyonda eğlenceli ve hafif dram gibi bir şeyler izlemek istiyorsanız tavsiye edeceğim birkaç dizi var. Kocamın ailesi, Hayat yolunda dizileri mevcuttur. Çok fazla dram içermeyen ve tek konu odaklı olmayan dizilerdir. İzlemenizi tavsiye ederim.

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi