Borsa’nın sesi Uzunköprü’nün nefesi olacak…
İsmet Yaraşır
19-09-2014 09:22

 

Uzunköprü’nün üzerine son günlerde aramızdan ayrılan değerli eş, dost, arkadaş ve tanıdıklarımızı zamansız kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken bir yandan da ilçenin üzerine çöken bu kara bulutları nasıl dağıtırızın hesabı yapılmalı bence. Trafik kazaları, amansız hastalıklar, boş yere ve pisi pisine denilen ölümleri seyretmek yerine bunlara çözüm ve çare aramak ortak paylaştığımız bu yalancı dünyaya inadımız olması gerekir düşüncesindeyim.

Özellikle siyasi arenada küçücük meselelerden kaynaklanan kırılmalar, küsmeler, tartışmalar ve kısır kavgaları öteki tarafa götüremeyeceğimize göre bu saydıklarımıza ara vermenin ve insan gibi yaşamanın zamanı gelmedi mi sizce daha. Yoksa “daha erken, biraz daha kavga, biraz daha acı verelim birbirimize” diye mi düşünüyorsunuz. Tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen hayat yine de devam ediyor ve biz hem hiç yaşamımızı yitirmeyecek gibi ve hem de yarın ölecekmişiz gibi yaşamaya çalışıyoruz ve çalışmak zorundayız.

Çalışmak deyince göreve geldiklerinden bu yana bir yandan Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nı ve bir yandan da Ticaret Borsası’nı izliyorum zevkle ve şevkle. Her iki kuruluşun filiz gibi gencecik, delikanlı, girişimci Başkanları gerek Ercan İHTİYAR ve gerekse Egemen ASLAN’ı çok samimi olarak can-ı gönülden kutluyor ve alkışlıyorum. Siyasi parti Başkanlarına inat oturdukları koltukların hakkını sonuna kadar veriyorlar. Eskisi gibi “al plaket ver plaket” yapmak yerine kafa kafaya veren her iki kuruluşun Başkanları Uzunköprü’nün ilçede ve her yerde sesi ve nefesi olmayı başarıyorlar.

Gerek siyasi ve gerekse bürokrasi ile ikili ilişkiler konusunda ilçe halkının istediği gibi hareket ederek Uzunköprü’ye bir şeyler kazandırmanın araştırmak için çalışan İHTİYAR ve ASLAN alkışı hak ediyorlar. Gazetemizi’de paydaş olarak gören ve kabul eden Ticaret Borsası Başkanı Egemen ASLAN ve Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarının kendilerine hedef olarak belirledikleri 2018 yılı takvimine kadar ki çalışmaları arasında bulunan FESTİVAL konusu sanırım ilçenin dışarıya açılmasında büyük bir etken rol oynayacağa benziyor.

Bildiğiniz gibi yıllardır Babaeski ilçesinin festivaline, Enez ve Havsa’nın festivaline yetim çocuklar gibi seyirci kaldık, Pehlivanköy gibi bizden çok çok küçük bir kasabanın panayırına satmak için inek götürdük, karpuz taşıdık. Ancak bize bu konuda hiç gelen-giden olmadı. Sadece seçimden seçime FESTİVALİN adını duyduk o kadar…! Bakın ayçiçeğini Hayrabolu festivaline, pirincimizi İpsala festivaline kaptırdık elimizde ne kaldı.? Koskocaman bir HİÇ…!

Ancak Başkan Egemen ASLAN diyor ki ;

“Uzunköprü’nün meşhur mertebeye ulaşmış KÖFTESİ var, neden bir KÖFTE FESTİVALİMİZ olmasın.?”

 O zaman bu konuda birer Uzunköprülü olarak bizler ilçe Kaymakamlığı ile, Belediyesiyle, İlçe Tarımıyla, Ziraat Odası’yla, Muhtarlarımızla, çeşitli Birlik, Kooperatif, Dernek ve esnafımızla ilçe halkımızla neden Ticaret Borsası’na ;

“Bizlerde FESTİVALE destek için varız, üzerimize düşen her ne varsa yapmaya hazırız.”  Demiyoruz, diyemiyoruz.?

Bakın Uzunköprülüler birbirlerinden kopuyor, uzaklaşıyor Çorlu’ya, Çerkezköy’e, İstanbul ve daha ötesine göç eden çoluk çocuğumuz, hısım akrabamız, komşumuz, doktorumuz, avukatımız, profesörümüz, öğretmenimiz artık bayramlarda bile doğup büyüdüğü ilçemize gelmiyor. FESTİVAL etkinliğimizin geçekleşmesi ihtimalinde bu saydıklarımızı bir ya da birkaç gün yakınımızda ve yanımızda görsek ve eski yaşanmış günlerimizi yad etsek zarar mı ederiz…!

Yıllardır ilçenin dünyada eşi benzeri olmayan tarihi taş köprüsünün tanıtımı ilçenin reklamını yapamadık, yaptıysak da cılız tanıtımlarla ancak kendimizi kandırmadık mı. Onun için Ticaret Borsası’nın bu FESTİVAL çalışmasını gelin bu defa yabana atmayalım ve sahip çıkarak destekleyelim, neticede Uzunköprü esnafı kazanacak, esnafımızla birlikte Uzunköprü ve Uzunköprü halkı kazanacak ve sizlerde hiç bir şey kaybetmeyeceksiniz. Korkmayın FESTİVALE destek için sizlerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek…!

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi