ŞİDDETE DAİR
Ziya Gökerküçük
14-09-2013 13:08

Sıfır şiddet diyenlerin dillerine bir bakın hanımlar, beyler; sözlerinin yarısı şiddet değil mi? Mevlana ne demişti; “Ey can; sakın kimseyi kırma. Sözden ağırı yoktur. Beden çok yükü kaldırır ama gönül her sözü kaldıramaz…”

Yerelde ve bölgede değişik hareketlilik var ama ana gündem ne yazık ki savaş. Koltuklarında oturarak hükümete ve onun da bağlı olduğu silah tüccarlarına yalakalık yapanların yazıları da, başlıkları da savaşa dair. Bizler ise her çağda olduğu gibi hep barışı savunduk, savunuyoruz ve savunacağız. Onun için birileri savaş dedikçe barışı gündeme koymalıyız. Çünkü savaşları kapitalistler planlar, silah tüccarları organize eder, aptallar başlatır ve masumlar ölür. Bizi ilgilendirmez diyemeyiz, ölecek olanlar çığırtkanların çocukları değil bizim çocuklarımız yani masumlar. Bütçesi azalacak olan yalakalar değil bizim bütçemiz…

Daha önce örneklerini defalarca gördüğümüzü bu gün Suriye’de yapıyorlar. Esad’ın da tüm diktatörlerinde canı cehenneme ama onları yok etmek isteyenler ne? Nixon 1975’te; “Vietnam'ı işgal etmeyeceğiz. Halkına zulmeden bir iktidara karşı Vietnamlılar'ı koruyacağız.” demişti, Vietnam'da 1,8 milyon insan öldü. Bush 2001’de; “Niyetimiz Afganistan'a barış, adalet ve özgürlük götürmektir.” demişti, Afganistan'da 730.000 insan öldü.

Bush 2003’te; “Niyetimiz Irak'taki kimyasal silahları imha etmek, Irak'a barış, adalet ve demokrasi götürmektir.”demişti, Irak'ta 2 milyon civarı insan öldü. Obama geçen gün; ”ABD'nin ulusal güvenlik çıkarları için Suriye'ye müdahale edeceğiz.” dedi. Kaç kişinin öleceğini biliyor musunuz? Ya bizi yönetenler ne diyor; “ABD insanlık için müdahale edecek".

Öte yandan çağın örgütlenme aracı facebook üzerinden örgütleniyor müminler(!). Bakın şu davete; “Muhterem müminler; Suriye’ye saldırmaktan vazgeçen ABD ve İngiltere’yi kınamak için Cuma namazı çıkışı ABD Konsolosluğu önünde toplanıp protestomuzu yapacağız.”

31 Ağustos tarihli Birgün Gazetesi’nde Ali Murat Irat şahane bir yazı yazmıştı; “Af edersiniz sizin Tanrı hangisiydi?” başlığı ile.”İbrahim’in kendi çocuğuna kıymasını engelleyen bir Tanrı’nın çocukları değil misiniz siz? Tanrı İsmail’e kıyamazken siz başka çocuklara nasıl kıyıyorsunuz?” diye sorguyla başlayıp, “Sizin Tanrınız için insan değil para önemli. Sizin Tanrınızın dili düzgün, aksanı yok. Derisi her yerde beyaz. Bizlerse başka bir Tanrının çocuklarıyız. Ancak siz mazlumlara zulmetseniz de biz sizin Tanrınız gibi zalim olmayacağız, işte buna inanabilirsiniz. Amma ve lakin sanmayın ki sürmeyecek kavga. Sürecek! Hem de sizin zulmünüze rağmen “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” sürecek.”diye bitirmişti. Protestocu müminlere tanrınız kim diye sormak gerekir.

Dünya tarihi hep savaşa karşı barış mücadelesiyle geçti ve bugün benim seviyemde birisi için söyleyecek yeni bir söz belki kalmadı. Bu nedenle daha önce söylenenlerden alıntılarla anımsatmak istiyorum savaş ve barışı. "Bu savaş da gelecek savaş gibi, savaşları sona erdirmek için yapılmaktadır." David Lloyd George. "Bütün savaşlar, kendileri savaşamayacak kadar korkan ve bu yüzden dünyanın gençlerini dövüştüren hırsızlar arasında yapılır." Emma Goldman. "Savaş bir serüven değildir. Bir hastalıktır. Tifüs gibi.” Antonie de Saint Exupery. "Bir cinayet insanı katil yapar. Milyonlarca cinayet ise kahraman." Charlie Chaplin. "Savaşa aklım ermiyor... Barışta karşına çıksa içki ısmarlayacağın adamı, cephede öldürüyorsun." Thomas Hardy. "Eskiden savaşta ölmenin güzel ve anlamlı bir şey olduğunu yazarlardı. Modern savaşlarda öyle değil. Anlamsız yere it gibi geberip gidiyorsun!" Ernest Hemingway. "Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler." Zhuge Liang.

Dünyadaki kimyasal silahların % 95’i diktatöryal yönetimlere demokrasi getirmesi beklenen ABD’nin elinde ve dahası; “ABD, Esad rejimi kimyasal silah kullandığı için Suriye’yi bombalamak istiyor. Fakat unutmayın bunu Tomahawk füzeleriyle yapacak. Bu füzelerin ucunda ‘azaltılmış uranyum bulunuyor. Başka bir deyişle, ABD Esad rejimini kimyasal silah kullanımı nedeniyle bombalarken Birleşmiş Milletler’in 4 defa yasaklanmasını istediği bir savaş başlığı ile yapacak. BM bu savaş başlıklarının kullanımını yasaklayamadı çünkü bu kararnameye Fransa, İsrail, İngiltere ve ABD karşı çıktı!”

Tüm bunları bilirken, nasıl bilmiyormuş gibi yapabilir ve savaşı destekleriz? Bu bilgi çağında ABD’nin Suriye’ye bir demet papatya ve barış güvercini ile geleceği algısı ile bizleri kandırmaya çalışan siyasi iktidara veya yardakçı yazarlarına nasıl destek olabiliriz?

Savaşı savunmak için tek gerekçe vardır; ülke işgali. Diğer gerekçeler hep aynı masallar iken barışı savunmaya dair binlerce gerekçe bulabiliriz. Yeter ki düşünebilelim. Okumayı yazmayı öğrenmenin faydası budur zaten. Düşünmeyi başkasına bırakan okur-yazarın önemi olur mu? Şiddet yukarılardan gelir, büyüklerden beslenir. Toplumda ve dünya ülkelerinde de aynıdır durum. Sıfır şiddet diyen siyasi iktidarın malum şahıslarının diline bir bakın, bir de kazandıklarına. Hepsi Müslüman ve dillerinden düşürmedikleri dualarla bizleri ikna etmeye çalışıyorlar. Oysa biz biliyoruz ki; insanı inançları iyi insan yapmaz, davranışları yapar.

Bize düşen okumak-yazmak yanında sorgulamak ve düşünmek olmalıdır. Bizi yönetenler zenginleşiyorsa bu bizden çalıyorlar demektir. Çıkarılan yasalara iyi bakalım; bu yasalar bizi korumak için değil, sadece kendilerini bizden korumak içindir.

Sahnede savaş tanrıları varken hep aynı şey olur. Pir Sultan yıllar önce söylemiş gerçeği; “Demiri demirle dövdüler biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar biri aç biri toktu.” Ve bizler açız, her savaştan sonra daha da aç kalırız. Aç olarak sınıfımızı bulur ve birbirimizi kırmayı bırakırsak, bağımsızca aklımıza sahip çıkarsak ülkeye de dünyaya da barış gelir. 

 

Ziya Gökerküçük                    gokerkucuk@gmil.com

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi