İstanbul Üniversitesinde okumaya niyetliyseniz
Sevgi Erol
24-08-2013 09:03
 
 
Sanıyorum; altı ayı geçen bir süredir ,yazı yazamıyorum. Sebebi ; size anlatmak istediğim konuyu bizzat kendim tecrübe edip size yazmak istememden kaynaklanıyordu,

Açıldığını bildiğimiz İstanbul üniversitesi auzef’e (açık ve uzaktan eğitim fakültesine)bir de ben kayıt olayım size gözlemlerimi aktarayım amacıyla ikibin on iki yılı eylül ayında üniversite mezunu olmamın avantajından yararlanıp ikinci üniversite uygulaması ile İstanbul üniversitesi auzef’e girdim.Kayıt olmak için yaptıklarım şunlardır; Lisans diplomamın noter tasdikli fotokopisi , İstanbul üniversitesi otomasyon sisteminden aldığım ön kayıt formu, banka dekontu ile beraber  dört resim ile beraber İstanbul üniversitesi auzef merkezine Beyazıt’a gittim ve kayıt oldum . normal de kayıt evraklarını posta ile kabul ediyorlarmış ama ben bizzat ikinci üniversite kayıtlarının ilk günü gittiğim için kaydımı yaptılar. (Örgenci numaram haliyle bol sıfırlı ve sonu 2 ile bitiyor).

İşin zor tarafı, kayıt olduktan sonra başlıyor tabii ki.; Yeni kurulan bir sistem olduğu için basili yardımcı materyal  olarak hiçbir şey yok,kitapları sistemden indirip ozalit veya spiral cilt yapılabiliyor.

Ara sınavı yani vize sınav dönemi geldiğinde internetten sınav oluyorsunuz. Kopya çekebilme kabiliyetinizi yirmi beş dakika da kullanabiliyorsanız yüksek not şansınız yüksek. Ancak Osmanlıca gibi Latin harfleri ile yazılmayıp, Arap harfleri ile yazılan derste kopya çekilemiyor haliyle. Önümüzdeki yıla kadar onun için de bir yöntem bulunur yüksek ihtimalle.

Alışılmış Anadolu üniversitesi açık öğretim sınavlarından çok farklı Anadolu üniversitesi her sınavda o derse ait 30 soru varsa 15 tanesi bir önceki sınavda mutlaka çıkmış olur. 50 alıp geçme şansın çok yüksek olmaktadır. Ancak İstanbul üniversitesi auzef’ te bu durum, final sınavında tahmin edilemeyen yerlerden ayrıntılardan sorular gelmektedir. Bu durum bütünleme sınavında aynı olmakta final sınavdan hiç soru çıkmadığını gördüm. Birde ayrıca mesela dersin toplam soru sayısı 30 ise;  her cevap şıkkından a şıkkı 6 tane b şıkkı 6 tane olması gerekirken auzef ‘te bu durum  a şıkkı çıkan cevap sayısı 1 ve ya 2 tane a şıkkı e şıkkından 9 tane çıkması gibi bir düzenleme yapılmış.

Sınavlarda bana verilen cevap anahtarı optik formunda resmimi ve öğrenci numaram yazılmış ve kodlanmış olarak bana hazır olarak verildiğini gördüm bana düşen sadece imza atmak oluyor. Bu durumun, hiçbir ÖSYM veya Anadolu üniversitesinin sınavında olmadığını biliyorum.

İstanbul üniversitesinde sınıf geçme sistemi olarak; Çan eğrisi geçtiğimiz yıllarda kaldırılmış, ve örgün de uygulanan sınıf geçme sistemi uygulamaktadır. Yani mesela ders geçme altmış ise örgünde, açık öğretim öğrencilerine de altmış almanız gerekmektedir.

Facebook’ta her bölümün kendi grubu bulunmaktadır. Tarih bölümünde okuduğum için auzef tarih yazmanız veya hangi bölümde okuyorsanız/okumak isterseniz bölümünüzü yazabilirsiniz.

Ayrıca belirtmeliyim ki; İstanbul üniversitesi  dilekçe yazıldığı zaman ya telefon numarası yazdıysanız telefon ile aranmaktasınız , veya dilekçenize cevap mutlaka gelmektedir.

 

 Anadolu üniversitesinin açık öğretim sisteminde okurken ikibin sekiz yılında dilekçe verip soru sormak istemiştim; Daha açık öğretim bürosu yetkili söylüyor “bu sorunuza cevap alamazsınız; olmayan uygulamanın cevabı olmaz “ cevabı ile karşılaşmıştım. Bende dilekçemi  Y.Ö.K’e göndermiştim  cevabı yaklaşık iki ay sonra Anadolu üniversitesinden gelmişti. Siz de hangi üniversite de okuyorsanız cevabını alamadığınız bir sorunuz varsa o soruyu y.ö.k ‘e yazın. Üniversiteler en çok y.ö.k ten gelen yazıları ciddiye alır ve cevap verirler.

İstanbul üniversitesi örgün deki eğitim ve öğretim deki kalitesini Auzef’(açık ve uzaktan eğitim fakültesinde)te gösterecektir.

Tarih bölümündeki bir çok arkadaşımın benim gibi ikinci üniversite kapsamında geldiklerinden hepsi birer iş sahibi bölümde polis, bankacı, sosyolog, iklimlendirme uzmanı, turizmci  olarak çalışıp bölüm okuyan çok arkadaşım var yeri geliyor gülüyor eğleniyoruz yeri geliyor ders çalışıyoruz.

 

Siz de i.ü auzef’e 2. Üniversite kapsamında (üniversite mezunu yada üniversite öğrencisi olmak ve okuduğunuz alanın dışında olmak şartıyla) gelmek isterseniz kayıtlar; 9 eylül 2013 günü pazartesi günü başlıyor.

Tarih Grubumuzun facebook adresi https://www.facebook.com/groups/istanbulauzeftarih/

Atatürk üniversitesi açıköğretim  bilgisayar proğramcılığı açtı. Bilgisayar programcılığı okumak isteyen herkes gruba gelebilir https://www.facebook.com/groups/ataunibilprog/

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi