TÜRÇEP'in sonuç bildirgesi
Ziya Gökerküçük
20-05-2013 20:06

 

 

Türkiye Çevre Platformu Temsilciler Meclisi 18-19 Mayıs 2013 Günleri Ankara’da İç Anadolu, Marmara, Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz Çevre Platformu temsilcilerinin katılımıyla toplanarak gündemindeki konuları görüşmüş ve aşağıdaki sonuçları kamuoyunun bilgisine sunmaya karar vermiştir;

 

TÜRÇEP Reyhanlı’da yaşananları şiddetle kınar. Savaş ve terörün en büyük çevre felaketi olduğu bilinciyle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutladığımız bugün, ölenlere Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar dileriz. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması dileğiyle bir kez daha “Savaşa Hayır” diyoruz.

 

Yeni Anayasa hazırlıklarının yapılmakta olduğu şu günlerde, bugüne kadar Anayasalarda yer alan doğa, çevre ve insan hakları konularındaki kazanımların aynen korunması gerektiğini, Anayasamızın 56. Maddesinde ifadesini bulan herkesin, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkımızdan vaz geçmeyeceğimizi vurguluyoruz.

 

Tabiat Kanunu İzleme Girişimi bileşenlerinden biri olarak, ne yazık ki rantı merkeze alan, tümüyle korumadan uzak bir anlayışla tekrar düzenlenerek Meclis Gündemine getirilen 'Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Yasa Tasarısı'nı koruma anlayışından uzak buluyor ve kabul etmiyoruz. 

 

Bugün TBMM görüşülmekte olan bir torba yasanın içinde ve yasanın 11. maddesinde adeta saklanmış bulunan; geriye dönük olarak da bazı yatırımların ÇED muafiyeti kapsamına alınması hazırlıkları kabul edilemez. Kirli teknoloji yatırımlarını hızlandıracak ve rant ekonomisinin önünü açacak bu tür girişimleri yararlı bulmuyoruz. Tüm yatırımlar ÇED kapsamında ve halkımızın denetiminde olmalıdır. 

 

Özellikle İç Anadolu bölgemizde yeraltı sularının tarımsal sulama amacı ile aşırı kullanılması felaket boyutlarına ulaşmıştır. Çok yakın bir gelecekte bunun geri dönülemez sonuçlarını yaşamamız kaçınılmazdır.  Tüm ilgili ve yetkili kuruluşları bu konuda sorumlu davranmaya ve acil önlem almaya davet ediyoruz.

 

Ülkemizde gerçekleştirileceği söylenen nükleer atık ısı ve fosil yakıt santralları enerjide sorun olan teknolojilerdir. Nükleer atık ısı santralları 1979 yılında temiz kömür de dâhil olmak üzere fosil kaynak ve atıklardan elektrik üretim santralları 1990 yılından itibaren merkez kapitalist ülkelerde terk edilmektedir.  1970 den beri bu ülkeler 10 misli daha az enerji tüketen teknolojileri geliştirmişlerdir.

 

Enerjide çözüm enerjinin etkin kullanımı ve %100 yenilenebilir enerji kullanımıdır.

 

Bunun önündeki en önemli engel merkez kapitalist ülkelerde sorun olduğu tespit edilen, fosil ve nükleer atık ısı santrallerinin, kirli ve aşırı enerji tüketen eski çöp cihaz ve ekipmanın

 

Türkiye gibi ülkelere ihracat kredileriyle aktarılmasıdır. Türkiye uzun vadeli enerji, ekonomi, ekoloji entegre karar destek modelini kurup merkez kapitalist ülkelerin çöp teknolojilerine müşteri olmamalı ve 2020 yılında % 100 yenilenebilir enerjiye geçmeyi hedeflemelidir.

 

 

Bu amaçla ülkemize kirli teknolojilerin imtiyazlı ortaklık statüsünde transferini kolaylaştıran, önünü açan AB ile müzakere sürecinde bloke edilen Enerji Faslının acilen açılmasını talep etmelidir.

 

TÜRÇEP-TÜRKİYE ÇEVRE PLATFORMU  

İletişim:

Tanay Sıdkı Uyar: TÜRÇEP Koordinatörü0532.7744525 - tanaysidkiuyar@gmail.com

A. Oktay Demirkan: TÜRÇEP Dönem Sözcüsü0536.4600341 - odemirkan@superonline.com

 

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi