Mutlaka gidin!
Sevgi Erol
14-11-2012 20:43

 Size de tavsiye ederim

Ailece Kıbrıs’a gitme planımızı; havaların Kıbrıs için uygun zamanı olan, eylül ayı başında gittik.(çok aşırı sıcakların olmadığı bir zaman) Ancak benim gitmeden 2 gün önceden başlayan rüzgâr nedeniyle sinüzitim tutmuş, bu sebeple uçağa burnu tıkalı olarak binmeme nenden oldu. Tabi ki kulağıma yaptığı basınç iki kat artmış oldu. Eylül ayında gitmemize rağmen İstanbul da hafif serin hava varken; Kıbrıs ta hava tam tersi yakıyordu.(Bu dört gün içinde en sevindiğim şey sinüzitimin durmasıydı.)

Kıbrıs ta dikkat edilmesi gereken durum; Trafik tersten akması nedeniyle Kıbrıs’a dışarıdan gelen kişilerin kaza yapması ve bir kısım kişilerin buna bağlı olarak ölmesidir.

Bir hafta boyunca kaldığımız beş yıldızlı otel; yemekleri(açık büfe) ve servisi ile güzel bir oteldi. Otelin anlaşmalı olduğu plaja gitmek en fazla on dakika mesafe aldığı için otelin minibüsü ile plaja gidip belli bir saat sonra geri getiriyor. Deniz suyu çok tuzlu öyle ki; Denizden çıktıktan beş dakika sonra kaşınmaya başlıyorsunuz. Denizin temizliği ise eylül ayı olmasına rağmen denizin dibini çok rahat bir biçimde görülebiliyordu. Otelin kumarhanesi de vardı; Ancak Kumarhaneye girmek için uygun kıyafetimiz olmadığı için almadılar.(“klasik giyinmek gerekli” denildi.) Akdeniz iklimi olması nedeniyle eylül ayında henüz pazarlarda bulunmayan portakal, mandalina gibi meyveleri yeme şansına eriştim.

Kıbrıs’ın Girne ili tatil yöresi olması nedeniyle haliyle çok pahalı bir yer en basit örnekle su 1,5 lira, internete girmek isterseniz 2,5 lira saati, minibüs az var ancak 20 dakika arayla kalkıyor. Minibüsler de enteresan biçimde çalışıyor, minibüse binerken para vermek yerine inerken parayı veriliyor. Ben şoföre sormuştum “ neden herkes parayı inerken veriyor binerken verilse daha iyi olmaz mı “ soruma karşılık şoför “burada herkes alışkın bu uygulamaya bizim için de zor oluyor ama bir şey diyemiyoruz.“dedi.

Girne eski zamanlarda eşekleriyle ünlü şehirmiş bu sebeple, tüm hediyelik eşyalarda eşek figürünü görmek mümkün olabiliyor.

Gezilecek yerler olarak; 1800’lü yıllardan kalma Girne kalesinin zindanları ve çok dik merdivenlerden oluşmaktadır. Kalenin üstüne çıkmayı başaranlar, eşsiz bir Akdeniz manzarası ile karşılaşmaktadır. Kalenin zindanlarında karısını kıskanan İngiliz prensin karısına yaptığı muamelenin canlandırıldığı mum dan dan heykeller mevcut. Kıbrıs’a gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

……

TAVSİYE; Kitap ihtiyacı olan okullarımıza ulaşabileceğimiz bir site mevcuttur. Adı Kitap ağacı. org sitesinde birçok kitaba ihtiyacı olan ve kitaplarını vermek isteyenlerin bulunduğu bir sitedir.Ben kitap ağacı aracılığı ile konuşma fırsatı bulduğum  iki öğretmenden biri olan Tuğba öğretmenimin isteğine kulak veriniz. Diyarbakır’da bir köy okulunda anasınıfı öğretmeniyim minik öğrencilerin anasınıfı düzeyinde kitaba ihtiyaçları vardır. Mail adresim ; tuba.ozgun@hotmail.com  dur.
Bir diğer konuşma fırsatı bulduğum   öğretmen hanımın mesajını kitap ağacı.org  sitesinden aldım. Kayseri Develi İlçesi Develi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Mesleğe başlayalı henüz iki yıl oldu ancak şunu gördüm ki öğrencilerimin en çok ihtiyacı olduğu şey kendini ifade edebilmek. Ancak onların ifade yeteneklerini geliştirebilmeleri için okumaya ihtiyaçları var. Kurmaya çalıştığım kütüphanemiz için lise düzeyinde roman, öykü kitapları ve şiir kitaplarına ihtiyacımız var. Göndereceğiniz bir kitaba bile ihtiyacımız var. Teşekkür ederim. songul.ildiri@hotmail.com .

 

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi