4+4+4 İLE DÖRTNALA GİDİYORUZ UÇURUMA, BİRLİKTE
Ziya Gökerküçük
03-09-2012 10:51
            Öğretmenlik yaşamım boyunca eğitimin başladığı Eylül ayının ilk günü kutladığımız Dünya Barış Günü adeta eğitim anlayışımın da kılavuzu olmuştur. Çünkü eğitimin en doğru amacı barışı savunmak ve mutluluğa uzanan yolda sağlam temeller atmaktır. Bu da; insana, insanca, insanla olan eğitim ve sanat ile olabilir.
            Cumartesi günü Dünya Barış Günü. Ülkemizin barışa değil savaşa doğru hızla koştuğunu gördükçe yerinde duramıyorum. Nasıl bu kadar kötüye gider cennet ülkemiz. Hem de her tarafta; “Yurtta barış, dünyada barış” yazan bir coğrafyadayız.
            Bugünkü iktidarın böyle bir amacı olmadığını büyük çoğunluk bilse de edilgenliğinden, muhalifin çok ama muhalefetin olmadığından ve de Dünya dengelerinin Ortadoğu’da oynadığı oyun nedeniyle senaryonun bozulmasından korkanların dayatmasından bu durumdayız.
            Eğitim hep tartışılmıştır ülkemizde. 5+3 modeline de tartışarak girdik. Ama o zaman sadece dinci kesimden ağır eleştiriler vardı. Bugün ise dinci kesimin bir kısmı bile eleştirel bakmakta. Ama siyasi iktidar dayatmasını yapmaktadır. Bunun bedelini ise onyıllar sonra ülkemiz ödeyecektir.
            Neresinden tutsanız dökülen yeni sistemi birkaç yanı ile değerlendirelim.
            Mesleki yönlendirme, psikolojik danışma ve rehberlik alanı içerisinde değerlendirilmelidir. Mesleki yönlendirme sağlıklı bir biçimde gerçekleşmediğinde, gelecekte mutsuz bireyler ve dolayısıyla mutsuz toplumun doğması kaçınılmazdır.
            Bir meslek ya da o mesleğe hazırlayıcı bir eğitim programını seçme durumundaki birey öncelikle kendi kişisel (yetenek, ilgi, değer yargıları vs.) özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sonra sıra, gencin karar verme sürecine gelmektedir. Özellikle, gencin lise yıllarını, 15-18 yaşlarını kapsayan bu dönemde, birey artık kendisi ve meslekler hakkında oluşturduğu algılara dayanarak, bilgileri değerlendirir, eşleştirmeye, birbirine uydurmaya ve geleceğine ilişkin; idealler oluşturmaya başlar. Bu ideal ve düşünceler başlangıçta geçici olabilir, ancak giderek daha açık ve temel bir plan yapmaya başlar ve genç mesleki kararını oluşturur.
            Tekrar tekrar vurgulanacak gerekirse, imam hatip okullarının ortaokul kısmı da dâhil olmak üzere, diğer meslek alanlarına yönelme, görüşülen yasa ile ortalama 11(on bir) yaş tır. Bu oranda ergenlik dönemine çok uzak bir orandır.
            İyi niyetinden zerre kadar şüphe edilmeyecek kırk yıllık eğitimciler bile “4+4+4, ölü doğmuş proje” değerlendirmesi yapmaktadır.
            Okula başlama yaşı da ayrı bir sancıdır. Okula hazır olmayan öğrenci rapor alacak! Böyle bir raporu hangi doktor tek başına verebilir ki? Doktorluk mesleğini rencide eden bir uygulama değil midir?       
            Can sıkıcı olan, 66 aylık çocuklar, ille de eğitime başlatılsın diye söylenenler. Dünyada bu böyleymiş, doğru olan buymuş, eleştiriler boşunaymış. Demek ki, bugüne kadar MEB’in yaptıkları hep yanlışmış ki, çocukları 7 yaşında okula başlatıyordu.
            Pilot uygulama olsun önerisine bile “gerek yok her şey hazır” diye yaklaşan bakanlık eğitime nereden bakmaktadır?
            Bakanlık görevlileri eğitimi anlatırken bizleri rakamlara boğmaktadır. Eğitimde rakamlar yanıltıcıdır. Önemli olan gelinen noktadır. Örneğin yüzde kaçımız, eğitimin dünden daha iyi olduğuna inanıyoruz? Sınavlarda sıfır alan sayısı düne göre yüzde kaç arttı? Okulların ne kadarı ikili eğitimden tekli eğitime döndü? Sınıf mevcutları ne kadar azaldı? Öğretmen maaşları ne kadar arttı? Doktorlar, mühendisler, öğretmenler, ekonomistler düne göre ne kadar iyi yetiştiriliyorlar?
            Konuyu uzatmaya gerek bile yok aslında. 4+4+4 eğitim modeli; ilköğretimi ikiye bölen ve temel eğitimi ilk 4 yılla sınırlı tutan, ilk 4 yıllık temel eğitimden sonra eğitime devam etmemenin önünü açan bir sistem. Eğer ki ilk 4 yıldan sonra öğrenci eğitimine devam etmek isterse de ayrı bir binada ortaokul eğitimini alabilecek. Bununla birlikte ortaokulda esnek eğitim devreye sokulacak ve öğrencinin okullar arasındaki geçişine imkan sağlanacak.
            Ya bina ve derslik ihtiyacı nasıl sağlanacak?  Yeni sistemde 1.kademe ve 2.kademe binaları ayrı olacak. Bunun için de Bakanın kendi verdiği rakam olan 64000 dersliğe ihtiyaç vardır.
            Uygulamaya dayatılan sistemin bir çok sıkıntıya gebe olduğu gün be gün ortadadır. Eski Milli futbolcu Hakan Şükür’ün, yeni eğitim modelinin detaylarını görüşmek üzere oluşturulan Meclis komisyonunun toplantısı sürerken; bilgisayarından maç izlediği ve bu da yetmezmiş gibi canlı bağlantıyla maç yorumladığı bir ortamda çok yönlü ve altyapısı sağlam bir eğitim modeli beklemek ne kadar gerçekçi olabilir ki?
            Son haber bile Eğitim Bakanlığının eğitime ve öğretmene verdiği önemi göstermektedir. “Yeni yayınlanan genelge ile 40 bin öğretmen alınacağı ve atamanın 10 Eylül günü yapılıp atanan öğretmenlerin 11 Eylül günü göreve başlayacağı açıklandı.” Bakanlık bunu olumlu olarak değerlendirip kendini göklere çıkarabilir. Ama bu hız bile eğitimde 4+4+4 ile dörtnala birlikte uçuruma gittiğimizin kanıtıdır bence.
            Bu iktidar özellikle Ortadoğu politikası olmak üzere her konuda olduğu gibi celladımızın taşeronluğunu yapmaktadır. Bunun acısını fazla hissetmemek için eğitimin barışı ve tez elden bu iktidarın ülkeden def edilmesi gerekmektedir.
 
 
Ziya Gökerküçük                gokerkucuk@gmail.com
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi