“Oğlum bak git”
Sevgi Erol
16-08-2012 10:54
Uzun zamandır, yazı yazmadığımın farkındayım. Ancak bu zaman içinde, bilgisayarın başına yazı yazmak niyetiyle oturup başka şeylere bakıp, tek kelime yazmadan kalktığım çok olmuştur.
Bazen de yazacak tek kelime bulamamaktan bilgisayarı kapattığımda olmuştur. Böyle olunca neredeyse 6 aya yakın zaman geçti. Bazı komik olaylara rastlayınca “bunu konu olarak yazabilirim” fikri oluştu. Bu komik olaylardan bir tanesinin Türkiye’de çeşitli versiyonları türemiştir.
“Oğlum bak git” sözünün sokaktak,i televizyondaki ,pazardaki esnafın da son birkaç haftada diline düşmüştür.
Pazarda ki esnaf t- shirt’lerin üstüne “oğlum bak git” yazısı bastırmış ticari zekasını paraya çevirmeyi bilmiştir. Siyaset alanındaki durumun her zaman malzemesi boldur. Bir milletvekili meclisteki konuşmasının bir bölümünde “ la oğlum bas git” yazılı pankart açmıştır.
Bakanlarımızdan bir tanesi kendisini sinirlendiren Avrupalı mevkidaşına bizde meşhur bir söz var “olgum bak git” Avrupalı bakan durumu anlamadığı bakış ifadelerinden anlaşılmaktaydı.
Çok sevilen çizgi filmlerden büyük küçük herkesin severek izlediği “buz devri kıtalar ayrılıyor” filminde de oğlum bak git esprisi kullanılmıştır.
(Bu arada buz devrini izlemeyenler için tavsiye ediyorum güzel birkaç saat geçirebileceksiniz.) Geçtiğimiz günlerde. bir televizyonda yayınlanan yarışma programında(ben bilmem eşim bilir) sempatik tavırları olan sunucu İlker ayrık’ın sunumuyla başka bir tat almıştır.) eşlerden hangisi daha çok “oğlum bak git diyecek” diye süre iddiası yaptılar.
Kelebeğin ömrü kısa olsa da çırptığı kanatlarıyla, çevreye yaydığı etki her zaman uzun olmuştur. Önemli  örneklerden biri ise Türkiye de oğlum bak git espirisinin popüler olması ,ile aynı etkileşim ile dünya da  pek çok yerde Michael Jackson taklidinin 5 yaşındaki küçük çocuktan başlayarak 50 yaşındaki bir kişiler  de yapıyor olması bu kelebeğin etkisini göstermektedir.
Bazı etkiler kısa bazıları uzun süren etkiler olmaktadır.bu etkileri biz nekadar özümsediğimizi ve davranışlarımıza yansıttığımız bu etkinin şiddetiyle ilgilidir.
Kitap tavsiyesi:kız kısmı,sayfa6 yayınları,siminya. Mizahi anlatımı olan ve sizi gülümseten bir kitaptır okumanızı öneririm.
Bir diğer kitap ise Bahçemde Yeşeren Umutlar,debbie macomber, martı yayınları. Sıkılmadan okuyacağınız bir kitaptır.
Tavsiye edeceğim son kitap ise doğan çüceloğlunun başarıya götüren aile,remzi kitapevinden çıktı.ailelerimize çocuğu sıkmadan nasıl başarılı olunacağını gösteren 2006 yılı baskılı, yeni okuduğum  bir kitaptır.
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi