Şükür edelim ki yazımı okuyabiliyorsunuz
Sevgi Erol
26-04-2012 14:47

Ülkemizin güzel şehirlerinden Rize de kendi çabalarıyla çıkardıkları mavi yeşil adlı iki ayda bir çıkan sayısından; sanatla intiharı birleştiren bir yazı kalmış Nurullah Ulutaş isimli yazarımız. Bende beğendiğim kısımları sizinle paylaşmak istiyorum.

Her toplumda rastlanan intihar eylemi romanlarda yazarların sık başvurduğu bir konudur. İntihar kişinin bilerek ve isteyerek kendi canına kıyması olarak bilinir. Sebepler arasında bir sözü gururuna yedirememek, yıllarca çekilen hastalığa çare bulamayıp daha fazla acı çekmemek için, bazen aşktan, bazen yalnızlıktan, bazen siyasi sebeplerden intihar eder. Bazen işlediği hatanın bedelini kendi eliyle vermek için intihar eder.

İlahi olarak intihar tanrıya öncelik vermemek gibi görünür. Dini kuralları sekteye uğratan sosyal hayatın işlerliğine çomak sokan bu eylem hem beden hem de ruhi anlamda kendine ceza vermektir. Antik yunanda intiharları önlemek için cesetler ibret olsun diye soyulup şehrin meydanına dikilirmiş, Orta çağ Avrupa’sında benzer uygulamalardan bir tanesi; Müntehirlerin bedenleri kazıklara çakılıp şehir meydanında sergilenirmiş.

Hıristiyanlıkta ise; intihar suç olarak kabul edilmiş, yaşamak Allahın iradesine boyun eğmek ıstırap çekmek kutsal bir görev olarak ortaya çıkmış, intihara meyilli olunan Yahudilikte ise; ölümsüzlük fikrinin en az rol aldığı dindir

Müslümanlıkta da, bilindiği gibi; insanın kendi hayatı için bir tasarrufa sahip olmadığı çünkü onun sahibinin Allah olduğu bildirilmiştir. Mesela açlık yüzünden ölmek yerine kendini kasıtla öldüren kişinin imamı Yusuf’a göre namazı kılınmamaktadır. Kimsenin canını almanın suç ve günah olduğunu bilinmektedir.

SANAT Ve İntihar: Sanatçıların intihar etmesi, felaketi sanata dönüştürme eylemidir. Örneğin albert camus’un intiharı “sanat yaratmak” olarak adlandırılır. Sanatçı topluma yön veren kişidir bu sebeple onun intiharı toplum için önemli mesajdır. O arkasında cevapsız sorular ve hayata meydan okuyan satırlar bırakmaktır.

Mesela walter Benjamin(1892-1940), Ernest toller (1892-1940), Jerzy kosinsky (1933-1991),primo levi (1919-1987),Kurt Donald cobain 1967-1994) gibi sanatçılar dünya gerçekleriyle uyum sağlayamadıklarından ölümü tercih etmişlerdir.

Bazı yazarlar eserlerinde kahramanları öldürürler, bir kaç örnek vermem gerekirse: Lev N.Tolstoy’un anna karanina romanında, Anna yasak aşkı, vronski beklediği ilgiyi göremeyince, çektiği ıstırap nedeniyle intihar yolunu seçer. Bir başka örnek ise: dünyaca ünlü yazar Dostoyevski, romanlarında birçok kez intiharı tasarlamış ve uygulamıştır. Örneğin suç ceza adlı romanında; başkahraman raskolnikov’u roman boyunca intiharı düşünen, intiharın kıyısında dolanmıştır.

Türk yazarlar intihar olgusuna o dönemin siyasi düşüncesinin etkisini,  de romanların da işlemişlerdir. Örnek olarak Halide edip (ateşten gömlek),Kemal Tahir (esir şehrin insanları), Peyami safa (mahşer, sözde kızlar…) Ekonomik bozukluğun intihara sürükleyişini işleyen yazarlar ise ;Hüseyin rahmi Gürpınar (ölüm kurtuluş mudur,şadırvan ….),Aka gündüz (üç kızın hikayesi),Faik baysal (sadurvan) Kemal Tahir (Esir şehrin insanları ) örnekler mevcuttur.

Cumhuriyet döneminde daha çok karşılıksız, çelişkili aşk aldatmalar, namus kirlenmesi, suçluluk duygusu mahkûm olma şartları intihar etmeyi tetiklemiştir.

 

TAVSİYE: Size tavsiye etmek istediğim kitap: Hesideos işler ve günler/Tanrıların doğumu, say yayınlarından çıktı. Hesideos milattan önce yaşamış bir filozoftur. Her gün ne yaptığını kitabelere anlatmıştır.

2.TAVSİYE İSE; Ben  İstanbul da olduğumdan dolayı ,Bakırköy halk eğitim merkezinde Latin dansları kursuna başladım, Henüz birkaç hafta oldu. Sizde güzel vakit geçirmek istiyorsanız, Halk eğitim merkezlerine gidip dans öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi