Enez ve Bentonit Ocakları...
Senih Yurdatapan
17-03-2022 23:59

 

Enez’e bağlı Hasköy, Şehitler, Işıklı ve Sütçüler köylerinde bazı mevkiilerde Bentonit ocakları açılmasıyla ilgili olarak 22 Mart salı günü saat 13.30 da Şehitler köy kahvesinde ÇED sürecine halkın katılımı toplantısı yapılacağı duyurulunca ilk ve en büyük tepki CHP li Enez İl Genel Meclisi Üyesi Şenol Kılıç’tan geldi.

Bu ocakların açılmasına karşı çıkan bütün köy muhtarları ile birlikte ortak basın açıklamasında bulundu ve açıklama da; “Tarım ve hayvancılığın her geçen gün önem ve değerinin arttığı günümüz dünyasında, geçim kaynağımız olan verimli ovamızda, tarlalarımızın ortasında bentonit ocakları açılmasını istemiyoruz. Bölge köy muhtarları ve halkı olarak bu işe kesinlikle karşıyız, ‘hayır’ diyoruz. Buradan tüm yetkililerin sesimizi duymalarını istiyoruz. Tarlalarımızın ormanlarımızın meralarımızın çevremizin heba olmasına izin vermeyiniz.” denildi.

Şenol Kılıç son olarak ta sosyal medya hesabından yeni bir paylaşımla; “Edirne Enez'de 450 dönüm üzerinde açılması planlanan bentonit madeni ocakları, 8000 dönüm tarım arazisini ve 22000 dönüm de ORMAN ARAZİSİNİ YOK EDECEK. Toprağın üzerindeki bitki örtüsünün kaldırılmasıyla rüzgarın etkisiyle Trakya bölgesi kanserojen maddelere maruz kalacaktır. TARIM TOPRAĞI YOK EDİLECEK, ARICILIK VE HAYVANCILIK KATLEDİLECEKTİR. En önemlisi ciğerlerimiz; ORMANLARIMIZ KATLEDİLECEKTİR.” diyerek vatandaşları çevresel etki değerlendirilmesi toplantısına katılmaya ve bu ocakların açılmasına karşı çıkmaya davet etti.

Peki ya iktidar cephesi ne diyor bu konuda;

Ak Parti Enez İlçe Başkanı Ali Mercanoğlu’da önceki gün Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yaptıkları ziyaretin fotoğrafını da koyarak sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı ve aynen şunları kaydetti;

“İl Başkanımız syn Belgin İba, muhtarlar dernek başkanımız syn Mustafa Çavuş ve beraberindeki bölge muhtarlarımız ile birlikte DSİ Bölge Müdürlüğü ve ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü ziyaret ettik.

Malum İlçemiz sınırları içerisinde Hasköy, Şehitler, Işıklı ve Sütçüler köylerimiz sınırları içerisinde 5 adet Bentonit ocağı rezervi keşfedilmiş ve buna bağlı olarak ta ÇED raporu çalışmaları başladığı buna bağlı olarak ta 22 Mart tarihinde saat 13/30 da Şehitler Köyü köy kahvesinde bölge halkının konu ile alakalı görüşünün alınacağı toplantı düzenlenecektir.

Söz konusu belirlenen Ocak yerlerinin 3 adetinin bulunduğu bölge ;

DSİ Bölge Müdürlüğümüzün, önümüzdeki sulama sezonuna yetiştirmeyi planladığımız, Sütçüler, Işıklı, Şehitler ve Hasköy Yamaç arazileri kapalı sistem sulama projesi içerisinde kaldığı, diğer 2 adet Ocak yerinin ise yine DSİ Bölge Müdürlüğümüzün önümüzdeki yıllarda yapmayı planladığı Işıklı ve Şehitler baraj ve göletlerin bulunduğu bölgeler olması münasebetiyle;

Gerek devletimizin bunca yaptığı yatırımlara vereceği zarar gerekse,başta çevre olmak üzere bölge halkının geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığa vereceği zararlardan dolayı duyduğumuz endişeyi bölge halkı adına kendilerinde iletmiş olduk.

Bu vesileyle bölge halkı adına, buradan bir kez daha tüm yetkili kurum ve kuruluşlara sesleniyoruz;

BENTONİT DAHİ OLSA yeni OCAKLARA HAYIR DİYORUZ!!!.”

İşte böyle değerli okurlar.

Hiçbir yorum getirmeden olanı biteni paylaşmak istedim sadece.

Görünen ve anlaşılan o ki; bölgede ki muhtarlar, iktidar partisi ve ana muhalefet partisi temsilcileri Enez’in köylerinde Bentonit Ocağı açılmasını istemiyorlar.

Bakalım yapılacak olan toplantıda (tabii ki iptal edilmezse) firma temsilcileri, katılımcılar ve Bakanlık temsilcileri neler diyecek ve sonuç ne olacak?

 

 

 

 

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi