İnsanlığa En Güzel Örnek: Hz. Muhammet(sa)
Davut YATKIN
25-09-2020 09:12

 

İçerisinde yaşadığımız zaman diliminde ülkeler, sınıflar ve bölgeler arasında eşitsizlik günden güne derinleşiyor; iç savaşlar, işgaller durmadı, mülteciler milyonları geçti; iklim ve çevre sorunları daha çok arttı: insanlar güvenlik güçlerinden güvende değiller; şiddet ve terör, ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı hız kesmedi; salgın hastalıklardan etkilenen insan sayısı milyonları geçti ve virüs pandemi tehdidi sürüyor. Modern insanda vicdansızlık devam ediyor; merhamet ve yardımı hep çıkara, gösterişe dayalı…hep beğeni peşinde…

 

İslam dünyasının trajik durumu ortada; din mensupları, mezhep taraftarları, tarikat üyeleri, ülkeler, etnik gruplar, yöneticiler ve yönetilenler, yoksullar ile zenginler, kadın ve erkek birbirleri ile çatışıyor. Boşanmaların sayısı hız kesmedi. Gelen teknolojik kolaylıklarla beraber LGBT tehdidi ahlaki düzeni bozma noktasında hızla ilerliyor. Guruplar, fikirler başka fikirleri, düşünceleri ötekileştirip şeytanlaştırıyor.

 

Ekonomik krizler ve döviz yükselişi ülkelerin ekonomisini tehdit ediyor. Küresel hegomonik ülkeler daha çok sömürü peşinde.

 

Özgürlüğü, ahlaki erdemleri, adaleti ve karşılıklı saygı esas alan küresel bir toplum yaşayışına şiddetle ihtiyacımız var. Modern ve postmodern zamanda insanın kendi varoluşuyla, tabiatla ve hemcinsleriyle bozulan ilişkisinin ve kriz ortamından çıkmanın tek çözümü: Kur’an ve örnekliğiyle Hz. Peygamberdir(sa).

 

Bugün insanlığın, özellikle İslam dünyasının mensuplarının Hz. Peygamberi(sa) daha iyi ve net anlamak ve tanımak durumundadır. Geçmişte ve yaşadığımız süreçte Müslüman zihin dünyasının en büyük sıkıntısı ibadet eksikliği değil, ahlaki yoksunluktur. Namaz, oruç, zekât, hac…tamamen şekle indirgenmiş ve asıl ulaşılmak istenen ‘güzel ahlak’a bir türlü ulaşılamamıştır.

 

Rehber ve insanlığa rahmet olarak gönderilen (Enbiya 107), en güzel örnek olan (Ahzap 21) ve üstün ahlak sahibi (Kalem 4) Hz. Peygamberi daha iyi tanımalı ve tanıtmalıyız.

 

Modern insanlığın kurtuluşu Kur’an ve sünnete sımsıkı sarılmaktan başka çarenin olmadığı bilinmelidir.

dyjurnal@gmail.com

 

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi