Peygamber Efendimizin(sav) Davranışları
Davut YATKIN
18-06-2020 09:54

 Güneş ve Ay Tutulmasına Karşı

Peygamber Efendimizin(sav) Davranışları

 

TÜBİTAK’ın araştırmalarına göre 21 Haziran 2020’de parçalı güneş tutulması yaşanacak.

Türkiye’den gözlenebilecek olan bu gökyüzü olayı genel zaman olarak ülkemizde  03:46-09:34 saatleri arasında gerçekleşecek.

 Türkiye bu tutulmanın merkez hattında olmadığından güneşin az bir kısmı ay tarafından örtülecek. Bu tutulmanın merkez hattı Afrika, Arabistan, Hindistan, Çin ve Tayvan topraklarından geçecek.

Bu tutulma, en iyi Hakkari’de gözlenecek. Hakkari’de güneşin örtülme oranı yüzde 33’e kadar çıkacak. Diğer bazı illerde ise tutulmanın zamanları Türkiye saatiyle şöyle; Ankara’da 07:48-08:35 saatleri arasında. Tutulma ortasında güneşin örtülme oranı yüzde 16 olacak. İstanbul’da 07:53-08:35, güneşin örtülme oranı yüzde 11. İzmir’de 07:47-08:30, Güneş’in örtülme oranı yüzde 19. Antalya’da 07:40-08:30, güneşin örtülme oranı yüzde 19. Erzurum’da 07:45-08:42, güneşin örtülme oranı yüzde 25.

Pekiyi İslami açıdan bakıldığında Peygamberimiz güneş tutulmasında ne yapardı?

Öncelikle çok detaya girmeden kelimeyi biraz açalım.

Arapça da güneş tutulmasına "küsuf", ay tutulmasına ise "husûf" denir.

Peygamberimizin(sav) Medine'ye Hicretinin 5. Yılında Cemaziyelâhir ayında ay tutulması olmuştu. Resûl-i Kibriyâ Efendimiz, ay tutulması geçinceye kadar, "husûf namazı" kıldırdı.

Cahiliyye Devrinde insanlar, güneş ve ay tutulmasının önemli kişiler için olduğuna inanırlardı. Bu ve buna benzer çeşitli batıl inançlar taşırlardı.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), oğlu İbrahim’in vefat ettiği gün güneş tutulmasının ardından: bu tür batıl inanışları yıkmak adına: “Ay ve güneş Allah’ın varlığını ve kudretini gösteren alametlerindendir. Bunlar hiç kimsenin ölümünden veya yaşamasından/doğmasından dolayı tutulmazlar. Ay veya güneş tutulmasını gördüğünüz zaman, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin.” Buyurmuştur.  (Buhari, Küsuf, 1, 15; Müslim, Küsuf, 5).(Bu hadis bize peygamberimizin doğumu sırasında gökyüzünde meydana geldiği söylenen bir takım iddiaların olmadığını göstermesi açısından ışık tutmaktadır.)

Mamafih Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kendisinin de güneş tutulduğunda mescide giderek namaz kıldığı rivayet edilmiştir. (Müslim, Küsuf, 3-5)

Peygamberimiz (s.a.v.) bu sözleriyle Cahiliyye Devri insanlarının bu bâtıl inançlarını değiştirmiş, güneş ve ay tutulmalarının Allah'a ibâdet vakti olduğunu beyan buyurmuşlardır. Bu vakitlerde insanlar, boş şeylerde değil, Allah'a ibâdet ve tâatle meşgul olmaları gerektiğini ifade etmişlerdir.

İbrahim’in ölümü ile güneşin tutulması hâdisesini birbirine bağlayan, tutulmanın bu ölüm sebebiyle meydana geldiğini zanneden ve bu zannını konuşmalarıyla etrafa yayan kimselerin bulunduğu Peygamber tarafından haber alınınca, halk arasındaki bu yanlış düşünceleri ortadan kaldırmak için açıklayıcı bir hutbe ile izâle edilmiştir.

Güneş ve ay tutulmalarının ne gibi muazzam/harikulade kanunlar dairesinde meydana geldiği malûmdur. Binaenaleyh mütefekkir/düşünen akleden bir insan için, bu kanunları böyle muntazam ve mükemmel olarak yaratan yüce yaratıcının kudret ve azametini düşünmek, O`nun izzet ve iradesi önünde secdeye kapanmak en yüksek bir vazifedir.

“Şüphesiz Gece ile gündüz ve güneş ile ay Allah’ın kudretinin delillerindendir. Güneş’e ve Ay’a secde etmeyin. Eğer sadece Allah’a kulluk yapmak istiyorsanız, onları yaratan Allah’a secde edin. ”(Fussilet Süresi 37)

 

dyjurnal@gmail.com

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi