Şubat Ayı Şehit ve Şehadet Ayı
Davut YATKIN
25-02-2020 09:09

 

 

Yüzlerce âlim ve dava liderinin Şubat ayında şehit olduğu  bu ay şehit ve şehadet ayı, şan ve şeref ayıdır.   "Bu ayda zulüm, baskı ve dayatmalara boyun eğmeyerek Müslümanların izzet ve şereflerini korumaya çalışan gerçek Müslümanlar zalimlerin gaddar ve hain mermilerine hedef olmuşlardır. Asrımızda da nice dava önderleri, âlimleri şahadet kervanına ulaşmışlardır. Yeryüzünün damarlarına kanlarını enjekte etmişlerdir.Bugün İslam coğrafyasında  meydanlarda milyonlarca Müslüman'ın bir okyanus gibi topluca namaz kılıp İslami bir yaşamı  arzuladıklarını haykırıyorlarsa , Lübnan'da Siyonist israil tankları Müslümanların ayakları altında eziliyorsa, Filistin'de İslami direnişinin ufkunda özgür Kudüs'ün ışıltılarını görüyorsak, tüm bunlar Şehitlerin pak ve mukaddes kanlarının bereketlerindendir.

Burada hepsini sayamayacağım ama ;40 bin Hama şehidi, İskilipli Atif Hoca, Erbilli M. Esad Efendi, İmam Hasan El-Benna, Malcolm X, El-Halil Camii şehidleri, Şeyh İzzeddin El-Kassam, Abbas Musavi, Şeyh Şamil, Süleyman Akyüz, Metin Yüksel, Molla Giyasettin Barlak, Molla Zeki Atak… bunlardan bazılarıdır. 

İskilipli Atıf Hoca (4 Şubat 1926)

Şapka kanunundan 2 yıl önce yazdığı "Frenk Mukallitliği ve Şapka" adlı eseri nedeniyle şapka kanununa muhalefetten İstiklal Mahkemeleri'nde yargılandı ve idam edildi.

Hasan El-Benna (12 Şubat 1949)

Mübarek olmayan Hüsnü'nün memleketinden büyük önder ve âlim Hasan El-Benna, Mısır'da gayretli ve güzel birçok çalışma yaptı ve Müslüman Kardeşler adlı örgütü kurdu. Bir dizi suikast olayına karışan Hasan El-Benna, hükümetin göz yumduğu bir suikast sonucu Kahire'de şehit edildi.

Şehid Abbas Musavi 17 Şubat 1992

Şeyh Ragıp'ın şahadet yıl dönümü merasiminden dönerken, Siyonist israil'in atmış olduğu füzeler sonucu kendisi, hanımı ve bir çocuğu Rabb-ı Rahman'a kavuşarak şehit olurlar.

Metin Yüksel (23 Şubat 1979)

"Şahadet bir çağrıdır, tüm cağlara ve nesillere" diyerek bu dava ile sadakatini ispatlayan şahadet eri Metin Yüksel henüz gencecik bir fidan iken Müminlerin bayram günü olan Cuma günü Fatih Camii avlusunda hain kurşunlara hedef oldu ve cesaret timsali yiğit şehit oldu.

El Halil katliamı, 25 Şubat 1994

Sabah namazını kılan Müslümanların 84 tanesinin Zalim israil'in kahpe kurşunları ile şehit olmuşlardır.

Malcolm X (25 Şubat 1965)

Derisi siyah, kalbi aydınlık ve beyaz olan bir devrin büyük adamı Malcolm X de yine Şubat ayında coşkulu bir halk kitlesine seslenirken şehit edildi.

Hama katliamı 28 Şubat 1982

Zalim Hafız Esad kendi aile sultasını devam ettirmek, yeryüzündeki müstekbir güçlerini memnun etmek için Allah için kıyam eden Hama ve Humus şehirlerindeki kırk bin mazlum Müslüman'ı katletti. Bu gün babasını izinde Müslümanların kan emicisi konumunu kimseye kaptırmayan zalim Beşar Esad aynı misyonu devam ettirmektedir.

Burada isimlerini sayamadığımız bildiğimiz-bilmediğimiz Şahadete giden tüm Allah erlerinin ruhları şad olsun., "Aziz şehitlerimizin Şehadet yıldönümlerini rahmetle ve saygı ile anıyorum.

Ayrıca Ülke sınırlarımizda da vatanı için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.  Rabbim şehadeterini kabul etsin.  

Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz. (Bakara 154) 

 

dyjurnal@gmail.com

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi