İşçiler Babaeski’den!
Senih Yurdatapan
25-03-2019 09:13

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin “Burası Türkiye, burada iş var” sloganıyla bütün Türkiye’de başlattığı İstihdam Seferberliği, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Ticaret Borsası tarafından Edirne’de de başlatıldı bildiğiniz gibi.

Bununla ilgili ETSO’da ortak bir toplantı düzenlendiler.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk istihdama yönelik önemli açıklamalar da bulundular.

İstihdam Seferberliğinin neleri kapsadığına dair bilgiler daha önce haber yapıldığı gibi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin web sayfasında da madde madde mevcut olduğu için bunlara değinmeyeceğim burada.

Ancak, yapılan toplantıda her iki Başkan’ın konuşmalarından bazı önemli bölümleri köşeme taşımayı istedim bu yazımda.

Çünkü çok önemli bilgiler bunlar.

Örneğin; ETSO Yön. Krl. Başkanı Recep Zıpkınkurt konuşmasında, Edirne’de ki bir giyim sanayiinin, dünyanın önemli markalarından biriyle iş anlaşması yaptığını, fakat Edirne’den çalışacak işçi bulamadığı için Babaeski’de bir ofis açmak ve buradan işçi temin etmek zorunda kaldığını anlattı.

İş arayanların çoğunun her işi beğenmediklerine vurgu yaptı.

ETSO Başkanı, istihdam da tekstil sektörünün önemine dikkat çekerken, Ticaret Borsası Başkanı ise; iş dünyasında çalışanların mavi yakalılar, ara elemanlar ve beyaz yakalılar olarak sınıflandırıldığını hatırlattıktan sonra, iş arayanlar içinde mavi yakalılarda ciddi bir sıkıntı olduğunu kabul ederken, beyaz yakalılara daha fazla çalışma imkânı yaratılması gerektiğinin, bu kolda eleman sayısını çoğaltmak için daha fazla çalışma yapmak gerektiğinin altını çizdi.

Her iki Başkanın konuşmalarını dinlediğimde istihdama yönelik biraz farklı düşünce de olduklarını da hissettim diyebilirim.

Şöyle ki; ETSO Başkanı Sayın Zıpkınkurt işgücüne dayalı istihdamı öncelikli görürken, Ticaret Borsası Başkanı Sayın Öztürk ise zihinsel güce dayalı istihdamın arttırılmasından yanaydı bana göre.

ETB Başkanı Özay Öztürk, beyaz yakalılar olarak adlandırılan idari ve araştırma-geliştirme işlerinde (AR-GE) çalışan personelin istihdam edileceği faaliyet alanlarının çoğaltılmasından, üretim planlama, mühendislik, kalite kontrol, laboratuvar gibi alanlarda daha çok zihinsel güçle çalışacak personelin istihdamının arttırılmasından yana bir görüş içindeydi anlayabildiğim kadarıyla.

Bütün bunların kamuoyuna da çok iyi anlatılması gerekir bence.

Umarım bu seferberlik işsizlere faydalı olur.

Pazartesi günü Enez’le ilgili yazmaya devam edeceğim kısmet olursa.

Sağlıkla kalın.

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Doğan, “İYİ’ler her zaman kazanır”
Yarın Maskesiz çıkma!
GAYTANCIOĞLU’DAN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi