KAVACIK’A AŞ DA İŞ DE GEREK AMA…
Ziya Gökerküçük
11-03-2019 12:36

 

Benim gibi düşünenlerin ülküsüdür; herkes doğup büyüdüğü yerde işini de aşını da sağlayabilmeli ve mutlu olmalıdır. Başka yerlere gitmek isteyen; gezmek, görmek için gitmelidir. Ben bu doğruya inanan birisi olarak bunun mücadelesini vermekteyim. Ama bu dün de olmadı, bugün de olmuyor. Uğraşımız bu doğruya inananların çoğunluğu oluşturup yaşamı yeniden kurmasıdır. Ki onlarca-yıllarca yıl sonra ülkemin insanları istemediği gurbeti, hasreti, ayrılığı yaşamasınlar.

Bu nedenle Uzunköprü’de yaşayan gençlerimiz de iş ve aş peşinde koşmak için Çerkezköy, Çorlu, İstanbul veya herhangi bir yere gitmesin isterim. Bu en temel arzumdur. Bunu sağlayacak bir siyasi iktidara hemen oyumu veririm.

Uzunköprü tarıma dayalı bir ilçedir ve sanayisi de tarımsal ürünlerin işlendiği, paketlendiği, depolandığı alanlarda olmalıdır ve planlarda da öyle kayıt edilmiştir. Ama yönetenlerimiz henüz pilavdan plana geçememiştir. Oysa plana uyulsa pilav da olacak, ekmek de...

Geçmişte kömür çıkaranların ağırlığı ile termik santral kurulması gündeme gelmişti ve aş-iş gelecek denmişti. Bizler ise termik santrallerin tarımı bitireceğini söylemiştik. 20-30 yıllık kömür rezervi bittiğinde bölgede tarım yapılamayacağından işsizlerin çok daha fazla olacağını söylemiştik. Termik santrallerin yöreye zarar vereceğini, hastalıkları arttıracağını bilimsel verilerle kanıtlamıştık. Sanayi bölgelerinin kirlettiği Ergene’nin de zararlarını ve olması gerekenleri yıllardır bilimsel ve hukuksa verilerle kamuoyuna açıklamaya çalışıyoruz. Bunları yapanlarla birlikte olduğum için de mutluyum.

Birkaç yıldır Uzunköprü’de yine benzeri bir tartışma yaşanıyor. Tarımı yok ederek yöre insanını yoksullaştıranlar, aşsız ve işsiz bıraktıkları insanlar için Sanayi Bölgesi açmayı planlıyorlar. Ve yine daha dün onayladıkları kendi planlarını yırtıp atarak; tarıma, hayvancılığa, doğaya zarar verecek yeni planlar yapma derdindeler.

Ben gibi düşünenler ise yine bunun yanlışlığını, planlarda tarım ve hayvancılığı geliştirme ilkesinin olduğunu, OSB’nin Uzunköprü için aş-iş sağlamayacağını, asıl önemli olanın çiftçinin küstürülmeyerek tarımın geliştirilmesi gerektiğini söylemekteyiz. Bu nedenle de Kavacık Köylülerinin dertlerine derman, güçlerine güç, bilgilerine bilgi katmak için 2 Mart günü Kavacık OSB bölgesine inceleme gezisi yaptık.

Bilim insanları, duyarlı çevreciler, Edirne Kent Konseyi ve TMMOB üyesi insanlar olarak yapılan bu teknik inceleme gezisinde ben de vardım. Ve bu yazıyı da 1991’den beri yazdığım “Mum” adlı köşemde sadece kendi adıma yazıyorum. Ben 18 yılımı Uzunköprü’de geçirdim ve yüzlerce öğrencimin, dostlarımın olduğu bu kenti çok sevdim, seviyorum. Gürses Gazetesi arşivine girildiğinde yazılarımın bugün düşündüğüm doğrultuda olduğu görülecektir. Kaldı ki bir yerde yaşayıp yaşamamanın orası hakkında fikir beyan edip etmeme ile alâkası yoktur. Ülkemin herhangi bir yerinde veya dünyanın bir yöresinde doğaya ve insana zararlı bir çalışma varsa duyarlı insan karşı gelir, önlenmesi için mücadele eder. Yeri geldiğinde dünya vatandaşıyız diye övünüyor isek gereğini de yapmalıyız.

Ben ve benim gibi düşünen birçok insan iyi niyetle bilimsel bilgi ve veriye ulaşmak için koşuştururken, dahası yasaların uygulanmasını talep ederken Uzunköprü Hür Gazetede yazı yazan Serdar Manga adlı bir kişi; “Nedir Bunların Uzunköprü OSB Düşmanlığı” başlığı ile bir yazı yazmış ve değersizleştirici, suçlayıcı, karalayıcı bir sürü sözcükler kullanmış. Kendisini de çevresini de tanıdığım için sakin davranıp geziye katılan diğer kişileri bilgilendirdim.

Serdar Bey öyle düşünüyor ise ben de böyle düşünüyorum. Bu nedenle sevme, sevmeme yarışması yapılamaz. Uzunköprü gibi tüm kentlerimizi, memleketi göçerler durumuna sürükleyenlerin de hepsi vatansever olduklarını söyledi yıllarca ve halâ da söylüyor. Ama değişen bir şey yok. Çünkü sevmek somuttur ve önce insanı, doğayı yörede korumakla başlar. Farklı düşüneni ad veya kurum adı verilerek suçlama, karalama, dışlama, değersizleştirme gibi sözcükler de bir makalede kullanılamaz. Bu fikir değil, fikir yoksulluğudur.

Kaldı ki Serdar Beyin OSB ile ilgili diğer yazılarını da okuduğumuzda OSB yönetimine eleştirileri var. “Uzunköprü OSB Stratejisi Külliyen Yanlış” başlıklı yazısında Serdar Bey nasıl ki eleştirilerini yazdı ise başkaları da başka türlü eleştirilerini yapabilir. Serdar Bey eleştiri yaptığında OSB yetkilileri veya diğer düşünce sahipleri Serdar Beyi Uzunköprü düşmanı mı ilan etti mi? Elbette hayır. OSB yetkilileri belki de bu tür eleştirileri alıp olumlu değişiklikler bile yaptılar. Ki olması gereken budur. İşte biz de benzeri eleştirileri yaptık ve önerilerimiz de sunduk. Beğenilir, beğenilmez ki burada en önemlisi köylülerin düşüncesinin alınmasıdır. Köylüler de düşüncelerinin alınmasını istiyorlar ve zaten hukuki hakları neyse onu da kullanıyorlar. Gerekirse referandum da yapılabilir.

Edirne’den gelenlerin gözlem ve incelemelerini kamuoyu ile paylaştığı basın açıklaması Hür Gazetede yayınlanmamış(!) öyle diyor Serdar Bey. Gazetenin tercihidir. Gazeteler kamuoyuna her görüşteki açıklamayı, bilgiyi verirlerse saygınlık kazanırlar. Demokrasinin dördüncü gücü denen ülkemiz basınının, yüzde doksanbeşinin tek ses gibi birisinin emri ile aynı başlıkla çıkması sonucunda güvenilirliğinin yerlerde süründüğünü de hepimiz görüyoruz.

Vesselam; Uzunköprü’ye aş da lazım, iş de lazım ama yüz binlik çevre düzeni planında yazdığı gibi burası tarım hayvancılığın geliştirilmesi, buna uygun sanayi tesislerinin geliştirilmesi ile olacaktır. Ben Hür Gazete’nin değerli sahipleri ve yazarlarını yine takip edeceğim. Bir yazar kendisi gibi düşünmeyenleri Uzunköprü düşmanlığı diye suçlamasa, saygın kurumları karalamaya kalkmasa ve adım geçmese kişi adı vererek böyle bir yazı yazmazdım.

İyi de oldu; çoktandır Gürses’teki ‘Mum’ sönmüştü. Ona da kibrit oldu. Sürçü lisan ettiysem affola.

Ziya Gökerküçük               gokerkucuk@gmail.com               0536 477 98 59

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kredi kartı olan artık kullanamayacak: İşte isteni
Araç sahiplerine müjdeli haber geldi
Çevreyi ot bastı!
Başvuran EYT'liler avans alabilecek!
Mevlit Kandili yarın idrak edilecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi