Bir yıl sonra aynı görüntüler!
Senih Yurdatapan
28-01-2019 09:24

 

 

Hatırlatmak gerekirse; Trakya Analiz Gazetesinin 19 Ocak 2018 tarihli ilk sayısında “Bakalım akıbetleri ne olacak? Kaderine terk edilen her iki okulun bahçeleri bir otluk görüntüsü veriyor!” başlık ve alt başlıkları ile yayımlanan ve “2003-2004 yılında büyük bir heyecanla eğitim ve öğretime açılan, uzunca bir süre de burada birçok bölümde hizmet veren, fakat okulun sonradan başka yere taşınması neticesinde boş kalan Uzunköprü Meslek Yüksek Okulu binası ile önce Güzel Sanatlar Lisesi, daha sonra da Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Turizm) olarak hizmet veren binanın bugünkü atıl ve bakımsız halleri görenleri üzüyor.” diye başlayan haberim, aynen şu cümlelerle sonlanmıştı:

***Uzunköprü Meslek Yüksek Okulu’nun şehir merkezinde ki Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu binasına, Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin de Edirne Fırınlar Sırtında ki TOKİ de yapılan yeni binasına taşınmaları nedeniyle atıl bir vaziyette kaderine terk edilen her iki okulun bahçeleri büyüyen ve kuruyan otlar yüzünden adeta bir otluk görüntüsü veriyor!

Terk edildikten sonra Trakya Üniversitesi Senatosu tarafından Edirne Valiliğine devri yapılan, Edirne Valiliğince de Huzur Evi yapılması planlanan, ancak Uzunköprü Belediyesinin itirazı münasebetiyle şuan için sonuç beklenen Uzunköprü Meslek Yüksek Okulu binasının şehir merkezine oldukça uzak olması ve bazı camlarının da kırık olması nedeniyle burasının kaçak göçmenler tarafından geçici mesken olarak ta kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.

Uzunköprülü bazı vatandaşlar, burasının kaçak göçmenler tarafından kullanılabileceğini, hangi amaçla olursa olsun bir an evvel yeniden hizmete sokulması ve kullanılması gerektiğini belirttiler.

Edindiğimiz bilgilere göre de bu binanın ilgili Bakanlık tarafından huzur evi olarak kullanılmak üzere projelerinin dahi hazırlandığı, itirazın en kısa zamanda sonuçlanması ile birlikte UMYO okul binasının huzur evi olarak hizmet vereceği, en az 100 personel çalıştırılacağı sebebiyle de Uzunköprü’ye istihdam yaratmasının beklendiği öğrenildi.

Halen boş bir vaziyette olan Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eski binasının ise ne olacağı hakkında herhangi bir bilgi alınamazken, yazarımız Senih Yurdatapan geçtiğimiz günlerde www.trakyaanaliz.com da ki köşesinde burasının Öğretmen Evi olarak kullanılabileceğine dikkat çekmişti.***

Aradan tam 1 yıl geçti.

Uzunköprü Meslek Yüksek Okulunun atıl kalan binasının yargı kararı ile Huzur Evi olacağı müjdelendi geçtiğimiz günlerde.

Dolayısıyla bu bina yıkılmaktan kurtulmuş olacak.

Ama Edirne’de ki görüntülerin değişeceğine dair en ufak bir belirti yok şimdilik.

Geçen yıl olduğu gibi şuan da da harabe vaziyette duruyor maalesef!

Hatta kapıları kırıldı, camları da kırıldı döküldü bu arada.

Her şeyden önce bir vatandaş olarak; bütün herkesi rahatsız eden, hatta vicdanları yaralayan bu manzaraları tam bir yıl sonra ve son haliyle bir kez daha paylaşıyor, yetkililerden bu atıl binaya da bir an evvel el atmalarını bekliyorum.

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi