Tülay Çağlaler’in kaleminden YaSAKLI Kent ENEZ
Senih Yurdatapan
29-10-2018 13:12

 

 

2003 yılından itibaren 6.5 yıl gibi uzun bir süre haftada 5, hatta zaman zaman 6 gün köşe yazdığım Yenigün Gazetesinin yazarlarından Tülay Çağlarer, 6. Edirne Kitap Fuarını oldukça uzun bir makale ile köşesine taşımıştı geçtiğimiz günlerde.

Sağ olsun fuarı değerlendirirken, bana ve kitabıma da yer vermiş bu yazısında.

Ben de bugün kendisine bir kez daha teşekkür ediyor, yazısının şahsım ve kitabımla ilgili olan bölümünü aynen alarak siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.

İşte beni çok mutlu eden ve duygulandıran o satırlar:

 

***15 yıldır gazete yazılarıyla tanınan Salih Senih Yurdatapan, ilk kitabı Yasaklı Kent Enez ile fuarda yerini aldı. Kitabını tanıtıp imzalıyor. Bana da bu kitabını imzalayıp hediye etti. Ben de eseri hakkında sizlere bilgi vereyim.

Eserinde Enez’de yaşadığı günlerden Enez dışındaki yaşam öyküsüne, kısa hayat hikâyesine tanıklık ediyoruz. Özellikle evlilik hikâyesi… Yokluk günlerinden, varlıklı bir yaşama geçişte sevginin ve sabırın rolünü bize gösteriyor. Sağlığın herşeyin başı olduğuna vurgu yapıyor ve bu hikâyeyi de günümüzde hiçbir şeyle yetinmeyen, doyumsuz bazı gençlerimize bir nebze ders olsun diye anlattığını ifade ediyor.

Yazarın Enez’in, dolaysıyla Saros’un 1980’li yıllardaki durumunu anlatan satırlarını aynen yazıyorum.

“Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz pırıl pırıl bir deniz ve altın gibi incecik kum cezbediyordu buraya gelenleri. (Yıllar sonra burası Altınkum diye anılacaktı zaten) Dünyada kendi kendini temizleyen 3 denizden biri Saros Körfezi ve Enez’di. Ve üstelik bir o kadar da bakir bir yerdi Enez. Fakat yıllar sonra bu bakirliği arayacağımız kimin aklına gelebilirdi ki! Zira Belediye Başkanlığı da bu sahanın biraz güneyinde, bataklık ve tarım arazisi karışımı bir alanda imar çalışmalarını başlatmıştı. Bu da bakirliğin çok uzun sürmeyeceğinin işaretiydi bir anlamda.”

Bu satırlar Saros’un geçmişinden günümüze gelen süredeki tahribatını ve buranın daha da kötü günler yaşayacağını bana tekrar düşündürdü.

Yurdatapan 1984 yılından bu yana Enez’in siyasi ve sosyal yaşamı hakkında bilgi verirken Enez’de yaşayanlara da dün ve bugün konusunda kısa bir mesaj veriyor.

Kitaptan Enez’in tarihi hakkında da bilgiler var. Enez adını Yunan Prensi Eneyaz’dan almış. Ortaçağ’da Bizans İmparatorluğuna bağlı iken, Bizans Prensinin çeizi olarak Cenevizlire verilmiş. Osmanlılar zamanında topraklarımıza katılmış ise de 1922 yılına kadar uzun bir süre Ruslar’ın, Bulgarlar’ın, Yunanlar’ın elinde kalmış. 19. yüzyılın başında küçük çaplı gemiler ticaret için Meriç Nehri yoluyla Edirne’ye gidip geliyorlarmış. Ancak, İpsala’dan Enez’e uzanan sedde ve bitişiği bölgenin 1927-2004 yılları arasında Askeri Yasak Bölge olarak kabul edilmesi gelişimine engel olmuş. 2004 yılına kadar yabancı turistlerin şehre girişleri de yasaklanmış.

Yazar kitabın adını bu yüzden ‘Yasaklı Kent ENEZ’ koymuş. Kitapta, siyasilerin Enez’deki çalışmaları, yaptıkları ve yapamadıkları projeler de yer alıyor. Benim ilgimi çeken bir konu da yılan balıklarının mucize yaşam öyküsü. Öyküyü kitaptan aynen yazıma alıyorum.

“Rivayet odur ki: Türkiye’de iç sularda yaşamını sürdüren yılan balıkları metamorfoz geçirerek yaklaşık 6 bin kilometrelik bir yolculukla Meksika kıyılarına kadar giderek burada çiftleşirler, çıkan yavruları da lavra olarak 3 yıl boyunca yolculuk yapıp ebeveynlerinin çıktıkları nehir ve göllere geri dönerlermiş. İşte bu yerlerden birisi de Enez’dir.”

Enez’i tanımak isteyenlere, kitapseverlere Yasaklı Kent ENEZ’i tavsiye ederim.***

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi