Türkiye Gözünü Açtı Artık
Davut YATKIN
29-08-2018 15:53

 

 

ABD, Emperyalist çıkarlarını daha önce bir ölçüde gizliyordu, ama şimdilerde ise bunu artık açıkça söylüyor.

Söylemekle yetinmiyor güya müttefiki olduğu Türkiye’nin gözünün içine baka baka tehditler savuruyor.

PKK/YPG’ye tırlar dolusu silah yardımında bulunuyor.

Türkiye’ye yapılan bu ekonomik saldırı, linç girişimi, küçültme, daraltma, boyun eğdirme ABD’nin emperyalist düşüncesinin bir halkasıdır.  Bu eksen de kamuoyunda Dolar ve Euro üzerinden bir panik havası yaratılmaya çalışılıyor.

Öteden beri bilinir ki ABD; ülkelerİ hegemonyası altına almak, beğenmediği sistemleri zapt-u rap altına sokmak için çeşitli oyunlar, düzenbazlıklar sergiler. Türkiye’de darbeler döneminin kapanmasıyla birlikte ABD adeta yaralı domuz gibi daha da saldırgan hale gelmiştir.

Ülkemiz üzerinde oynanan oyunların başında bilindiği gibi darbelerden sonra, seksenli yıllarda kavramlar üzerinden düşünceler karıştırılıp zihinler bulandırılmak istenmiştir. Fundamantalist, radikal islamcı gibi bizlere ait olmayan ne idiği belirsiz kelimelerle bu süreç sürdürüldü. Doksanlı ve iki binli yıllarda mezhep çatışması, ılımlı islam, radikal islam gibi bölücü saiklerle oyunlara devam edilmiştir. Ve halen devam etmektedirler.

CIA'nın eski Türkiye Büro Şefi Graham Fuller’in düşünceleri doğrultusunda hazırlanan RAND raporunda sözde İslam’ı ve Türkiye’yi dize getirme girişimleri de tutmamıştır. Adı geçen raporda ılımlı bir İslam’ın ortaya çıkabilmesi için; köktendincilik, gelenekçilik, modernistlik ve laiklik üzerinden Türkiye’yi guruplara bölerek kaos ortamı oluşturmak istenmiştir.

ABD düşünce kuruluşları, Orta Doğu’yu komünizm tehdidine karşı öne sürdükleri köktendinci İslamcıları destekledikleri Yeşil Kuşak Projesi yerine ılımlı islamın desteklenmesi fikrini geliştirdiler. Bununla birlikte ılımlı İslamcı grupların İslam coğrafyasını desteklenmesi öne sürülmüştür.

ABD artık şunu iyi anlamalıdır ki;

Kırk yıldır içimize soktuğu FETÖ ajanının darbe girişimini de bu millet basireti sayesinde bozmuştur.

ABD’nin karşısında her dediğini yapan, onu süper güç gören bir halk kitlesi de yoktur.

Bir zamanlar yazarların-çizerlerin, entelektüellerin köşe yazılarında/makalelerinde gözünde büyüttüğü adeta tanrı gibi her şeyi görür(!),her şeyi yapar (!)diyerek korktuğu, çekindiği gözünde efsaneleştirdiği ABD yanlısı bir güruh ta yok.

Ecevit in 1999’da ABD’ye düzenlediği ziyaret kapsamında Başkan Bill Clinton ile Oval Ofis’te bir görüşme sırasında rahat tavırlarıyla dikkat çeken Clinton kanepeye dayanarak, dalga geçercesine Ecevit’i dinlerken, Türkiye Başbakanı Ecevit ise ellerini önünde birleştirmiş bir şekilde ABD Başkanının önünde ayakta dikiliyordu.

Bu ülkede Bill Clinton ile Oval Ofis’te karşısında el pençe iki büküm divan duracak Ecevitvari siyasetçilerde yok artık.

Ve yine İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon ile Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’un görüşmesi esnasında Ayalon’un, Çelikkol'la tokalaşmaması ve Ayalon'un koltuğunun Çelikkol'un koltuğundan yüksekte gösterme küstahliğını sergileyebileceği bir yapı da yok.

Emperyal güçlere karşı ezik/sönük, sömürülen, dayatmalara, baskılara boyun eğen bir siyasi irade de yoktur.

Türkiye gözünü açmıştır artık.

Gerek ABD ve gerekse İsrail-İngiltere ve diğer şer güçler 10 ağustos Cuma günü başlattıkları ekonomik savaştan mağlup olarak çıkacaklardır.

Müslümanlara ve Türkiye’ye istedikleri kadar yaptırım uygulasınlar, ambargo koysunlar, tehditler savursunlar hepsi boştur.

Türkiye ABD’nin ipliğini pazara çıkarmıştır, iki yüzlülüğünü bir kez daha dünyaya göstermiştir.

ABD’nin bu rezil olmuşluğu ona yeter.

dyjurnal@gmail.com

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi