Kendisinden Emin Olunan Kimselerden Olmak
Davut YATKIN
12-03-2018 08:44

 

Ahlakın, vicdanın dibe vurduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz. Utanç verici günler, utanç verici vicdansızlıklar görüyoruz. Değerin, ahlakın yok sayıldığı, hiç sayıldığı, ahlaksızlıkların alkışlandığı, ahlaksız kişiliklerin yıldızlaştırıldığı, pohpohlandığı bir medya sürecinden geçiyoruz.

Ülkemiz Türkiye’sinde yüzde doksan dokuzu müslüman olan, müslüman kimliği taşıyan bir ülkede; Ahlaksızlıklarda rekor düzeye çıkmış durumdayız. Dünya ölçeğinde ahlaki değerlerin, huzurun, güvenin, erdemin temsilcisi müslümanlar olarak bizler olmamız gerekirken maalesef en güvensiz, en ahlaksız tavır ve davranışlar sergileyen ülkeler arasında yer alıyoruz.

Toplum olarak, müslüman kimliğimizi, islam ahlakını maksimum düzeyde ortaya koyamadığımızdan dolayı ahlaki değer ve erdemlerin güçlü savunucuları olamıyoruz. Ahlaksızlıkların, tecavüzlerin, çocuk istismarcılığının önüne geçemiyoruz. Bunda medyanın, basının ve basının bir kolu olan televizyon dünyasının da payıda oldukça büyük. Yayınlanan dizilerdeki kötülük ve ahlaksızlıkları simgeleyen toplumun iyi gördüğü kişilerin rolleri toplumun, ahlaki yapısını dejenere etmektedir.

Geçmiş yıllarda sinema dünyasında ahlaksız rollerde filmleri olan karakterlerin ekranlarda sanki iyi bir şey yapmış gibi kitlelere sevdirilmeye, sempati duyulmaya yönelik takdir edilerek sunulması içerisinde bulunduğumuz ahlaksızlıkların ne boyutta olduğunu ve nelerden beslendiğine şahit olmaktayız. Çocuk istismarını, tecavüzleri, tacizleri proteste eden bir kısım sanatçı camiası; öncelikle bu gibi rollerde oynamamaları gerek. Bu gibi senaryoları kabul etmemeleri gerek. Ancak görülüyor ki hem ahlaksızlıklarda payları olup hem de eleştirmeleri başka bir garabet içerisinde olduklarını göstermektedir.

Aynı şekilde ilgili mercilerin bu tür yayınlara imkân vermemesi gerek. Şayet yayına girmişse toplumun bu konuda gerekli haklı protestolarını, haklı tepkilerini en şiddetli şekilde ortaya koyması gerekmektedir.

Diğer taraftan Çocuk istismarı konusunda ceza verilmesi noktasında yetkililerin de hala ağır hareket etmeleri, işi yavaştan almaları maalesef başka problemlerden birisidir. Bu kadar önemli, bu kadar hassas bir konuda, yavaş ve ağır hareket etmeleri anlaşılabilir bir şey değildir.

İdeolojik saplantılar, ideolojik çıkar politikaları ve politik saplantılar nedeniyle ciddi anlamda yasalar çıkarılmış değildir.

İslam dünyasının temsilcisi konumunda olan Türkiye halkları ve özelde müslümanlar olarak ahlaki değerlerimizi, erdemlerimiz islami yaşam biçimlerimizi hayata geçiren en iyi şekilde yaşamamız gerekmektedir.

Hz. Peygamberin ‘’İslam güzel ahlaktır.’’ İlkesinden hareketle en iyi yaşayan örnek kişilikler olmamız gerekmektedir. Bu anlamda kendisinden ve davranışlarından emin olunan, kendisinden bir zarar dokunmayan kimseler olma noktasında davranışlar sergilemeliyiz.

dyjurnal@gmail.com.

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi