Mezhep Bağnazlıklarını Aşmalıyız
Davut YATKIN
23-02-2018 09:07

 

Mezhep kaygılarını, mezhep bağnazlıklarını, mezhep ırkçılıklarını aşamayan bugünün müslüman dünyası bir türlü bir araya gelemiyor. Ortak değerlerde, ortak iyiliklerde buluşamıyor. İnsanlık adına, insanlık değerleri adına bir şeyler üretemiyor. Mezhebi ve taassubi düşünceler; olması gereken ve yapılması gereken üretkenliklerin düşüncelerin üstünü örtüyor. Bağnaz düşüncelere sahip olan mezhep mensupları; Dünya insanlarının hatta kendi mensubu olduğu islam dininin mensuplarıyla aynı fikirde, aynı mezhepte, aynı hoca efendide buluşmak istiyor. Bunun haricinde bizden değildir diyerek ötekileştiriyor, dışlıyor/iteliyor. Etnik köken ve mezhep aitiyetinde buluştukları takdirde bir alaya gelebileceklerini ortak işler yapabileceklerinin düşüncesi içerisindeler. Kuşatıcı, kucaklayıcı, birleştirici eylemlerden ve söylemlerden bir hayli uzaklar. Bu yanlış tutum, düşünce ve davranış islam dünyasını derinden sarsıyor ve maalesef bu süreç böyle devam ediyor. Yozlazmış düşünce ve fikirlerle yeni ufuklar çizilemeyeceği, yeni nesiller inşa edilemeyeceği geçmiş yüzyılda görülmüş ve yaşanmış olmasına rağmen, bu kör ve sığ anlaşılmaz durumlar devam ediyor. O yüzden islami tutum ve bütünlükten söz edemiyoruz.

Düşüncelerimizi, yaşam biçimlerimizi islami tevhid birliği ekseninde şekillendirmediğimiz için başka sahte yaşamlar ve hayatlar peşinde koşuyoruz. Her yaptığımız işlerde bu sahte hayatların, yaşam şekillerinin bizlere biçtiği rol çerçevesinde düşünüyor ve hareket ediyoruz. Parçalanmışlıklarımızı, ezilmişliklerimizi, eksikliklerimizi, hatalarımızı, kusurlarımızı gündeme getirmeye korkuyoruz. Bizleri saran sahte dünyada, masklarla dolaşıyor, masksız yaşayamıyoruz. Tevhidi bünyede, tevhidi sancak altında buluşamıyoruz.

Başka kültür, düşünce ve yaşayışlara mahkûm olan islam mensupları islami yaşayış tarzlarını hayata geçiremiyor. Mevcuda alışık olduğundan statükadan kopamıyor.

Bugün islami bünye ve düşünceler her zemin ve şartlarda kendi varoluş değerleri ni, ortaya koymalı ve bu uğurda bütün entelektüel birikimlerini sergilemelidirler.

dyjurnal@gmail.com

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi