Araftan Çıkmak
Davut YATKIN
08-01-2018 09:16

 

Bizler müslümanlar olarak yeterince şuur, bilgi ve donanıma sahit olmadığızmız için ve ağır aksak sahip olduğumuz bilgilere güvenemediğimiz için hep ortada hep araftayız. Şayet yeterli düzeyde bilgi ve birikime sahip olsaydık; İslam kültür ve Tarih dünyamızı dünya halklarına tanıtıyor ve anlatıyor olacaktır.

 

Bu kör, sığ, omurgasız ve aynı zamanda dejenere olmuş yanlış bilgilerimiz ekseninde hareket ettiğimiz için dışımızda ki toplumlar bizleri ciddiye, kale almıyor. Bu yüzdendir ki başka yabancı, yanlış ve kabul edemeyeceğimiz kültürler, çarpık yaşam şekilleri haytımıza nufüz etmiş, bizleri esir almış durumdadır. Kendi islami kültür ve yaşayışlarımızı temsil etme noktasında islami bilgi sistemimiz bir türlü harekete geçmiş aktif duruma gelmiş değildir.

 

Kendi bencilliklerimiz, egolarımız cemaat, mezhep, parti kavgalarımız mensubu olduğumuz islam inancının üzerinde seyretmektedir. Partilerimizi, cemaatlerimizi, mezheplerimizi, liderlerimizi, önderlerimizi, şeyhlerimizi, hoca efendilerimizi savunduğumuz kadar İslami değerlerimizi savunmuyor hep savsaklıyoruz. Aynı duyarlılığı islami davamız için göstermiyor bu uğurda çaba harcamıyoruz. Boş gereksiz öğrendiğimiz bilgilerimiz islami bilgilerimizden daha fazla. Aynı şekilde boş, gereksiz, malayani yaşam tarzları İslami yaşam tarzlarımızdan daha fazla. Hurafelere, menkıbelere, efsanelere, mitolojilere, hikeyelere verdiğimiz önem ve değer Kur’an kısssalarından daha fazla. Kuran kIssaslarının hayatımızdaki yerini ve önemini araştıracağımız, inceleyeceğimiz ve’ bu kıssa benim yaşamımın neresine tekabül etmektedir, bana ne mesaj vermektedir?’ sualini sormamız gerektiği yerde maalesef uyduruk masallarla kendimizi avutuyoruz.

 

Bu yüzden olsa gerektir ki bilgilerimize güvenmediğimiz için hep araftayız en kaliteli, en erdemli savunucular olacağımız yerde tarafımıza zayıflık, pısırıklık, düşmektedir.

 

Rabbimiz ‘onlar bütün sözleri dinlerler sözün en güzelini, en uygununu, en değerlisini alırlar’(Zümer süresi-18) emri gereğince referanslarımızı devam ettirmeliyiz. Ve ’onlar boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler. Boş yere söylenilen sözden ve işlerden sakınırlar.(Müminun 3) ayetini aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir.

 

dyjurnal@gmail.com

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi