Belirleyen Olmak
Davut YATKIN
15-11-2017 09:08

 

Bizler müslümanlar olarak batının ve emperyalist şer odaklarının bizlere biçtiği, dayattığı kavramlar üzerinden gümdemlerimizi belirledik. Ortaya attıkları islamcılık kavramını olduğu gibi sorgulamadan kabul ettik. Bunu kabul etmelimiydik tartışılabilir ancak; üretemediğimiz için onaylamak /kabullenmek aşamasına geldik. Bununla birlikte bizlere sundukları şucu -bucu, mezhepsel, cemaatsel kavramlardan rahatsız da olmadık. Bizlere belirledikleri bilinç, düşünce ve kavramlara boğulduk/ hapsolduk. Belirleyen olmadığımız için maalesef belirlenen, yönlendirilen olduk.

 

Kendi kavramsal çerçevelerimizi belirleyemediğimiz için bizlere biçilen islamcılık kavramını sahiplendik. Bu aslında varoluşumuzdaki belirsizliklerimizden kaynaklanıyordu. Kültürümüz ve yaşam şekillerimiz dâhil her konuda olduğu gibi bizlere yüklenen kavramsal çerçeveler doğrultusunda hareket ettik. Geleneksel anlayıştan geldiğimiz için; Menkıbe, masal, hikâye ve radikal mezhepsel anlayışlara sahip olduğumuz için bu durumu hiç sorgulamadık ve kabul ettik.

 

Yeryüzündeki en mükelmel olan islami sistem vizyonunu kendi değerleri içerisinde dünyaya tanıtamadığımız, anlatamadığımız ve en önemlisi hayatlarımızda yansıtamadığımız için sömürülmeye elverişli hale geldik. Entelektüel zaaflarımız daha kuşatıcı, üretici vizyonlar geliştirmedi. Bizlere ait olmayan Çarpık, bozuk ve dayatılan islam içerisinde olmayan sözde islami kavramları(!) kalıplar halinde kabullenerek günden güne erime aşamasına geçtik.

 

İslami kavramlarımızı savunma konusunda pasif ve edilgen kaldığımız için daha ötelere yeni umutlar ve ufuklar üretemedik.

 

Dünya gündeminde ve siyasetinde islami duruşlarımızı sergilemek arı -duru, pak olan gerçek islami vizyonu tanıtmak durumundayız. Her türlü yanlış alaşılabilecek söz ve davranışlarının önünü keserek kendi meramımızı anlatmak çabası içerisinde olmamız gerekmektedir. İslam, tarihin hiçbir döneminde belirlenen değil hep daima belirleyen olmuştur. Gerçek anlamda antıldığı zaman aziz peygamberin anlattığı ve yaşadığı çerçevede varlığını her daim sürdürecektir.

dyjurnal@gmail.com

YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
>>> Yazarın Tüm Yazıları


ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi