Eğitim-İş Adalet Meydanında Adalet arıyor
Eğitim-İş Uzunköprü Temsilcilik Başkanı Ayhan Uztosun Adalet Meydanında Milli Eğitim Bakanlığına seslenerek Adalet aradıklarını haykırdı.
16 Nisan 2018 Pazartesi 08:55

 

 

Eğitim-İş Uzunköprü Temsilcilik Başkanı Ayhan Uztosun Adalet Meydanında Milli Eğitim Bakanlığına seslenerek Adalet aradıklarını haykırdı.

 

Uztosun: “Bilindiği gibi, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenler için performans taslağı yayınlamıştır. MEB Performans sistemi ile ülkemizin geleceği olan yavrularımızı eğiten, şekillendiren, yarınların mimarı olan biz öğretmenleri baskı altına almayı amaçlamaktadır. Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen bu sistemde, eğitimcilerin uzmanlık kariyerleri, uzman olmayanlar tarafından değerlendirilmek istenmektedir”

 

Uztosun devamla: Bakanlığın hayata geçirmeye çalıştığı performans değerlendirme sisteminde, öğretmenler her yıl öğrencilerin, velilerin, meslektaşlarının ve mülakatla, hatta yandaşlık özelliğinden dolayı eğitim yöneticisi olanların değerlendirmesi ile karşı karşıya kalacak, Bakanlık dört yılda bir düzenleyeceği sınavla öğretmenlerin “Mesleki Yeterliliklerini” ölçecek. Öğretmenlerin birbirine not verecek olması da kişisel husumetlerin yada görüş ayrılıklarının bir şekilde kariyerlere yansımasına yol açacak, okullarda çalışma başarısını bozacaktır” sözlerine yer veren Uztosun açıklamasına devam etti:

 

“Eğitim sisteminin veriminden memnun olmayan MEB, Eğitimcilerden önce dönüp kendi performansına bakmalıdır. Ülkemizde eğitimin gericileştirildiği, ranta dönüştürüldüğü, başarı oranının giderek düştüğü, müfredat ve sınav sistemlerinin yazboza döndüğü, dünya eğitim kalitesi standartlarına kıyasla sürekli geriye gittiği gün gibi açıktır. Bizim böyle bir Milli Eğitim Bakanlığına vereceğimiz performans notu 0 dır!

 

Müfredattan da çıkarsalar, Ulusal bayramların törenlerinden de silseler, hatıralardan koparmaya da çalışsalar, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında, laik, bilimsel, çağdaş, parasız eğitim için mücadele edecek eğitim neferlerinin her zaman olacağının, Eğitim-İş’in Dimdik Duracağının İlanıdır.

 

Bu haykırışımız Öğretmen hareketinin efsanevi lideri Fakir Baykurt’un, ilke edindiğimiz şu sözüdür. “ÖĞRETMEN YALVARMAZ, ÖĞRETMEN BOYUN EĞMEZ, ÖĞRETMEN EL AÇMAZ, ÖĞRETMEN DERS VERİR!..”   

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi