TOPLULAŞTIRMA ÇELTİK HASADINDAN SONRA YAPILSIN
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Tarım Bakanlığına seslenerek Küplü beldesindeki tarım arazilerinin son yağışlardan sonra taşması sonucu
06 Nisan 2018 Cuma 08:59

 

 

 

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Tarım Bakanlığına seslenerek Küplü beldesindeki tarım arazilerinin son yağışlardan sonra taşması sonucu Toplulaştırma işlemlerinin Çeltik hasadından sonra yapılması için çağrıda bulundu. Edirne’nin Meriç ilçesinin Küplü Beldesindeki tarım arazileri, Meriç nehrinin taşması sonucu su altında kalmıştır. Meriç nehri ile yerleşim yeri arasında bulunan toprak setin patlaması, bu su taşkınında ana etken olmuştur. 

 

Bölgenin başlıca geçim kaynağı çeltik olup, çeltik ekim sezonu yaklaşmaktadır. Çeltik su içinde yetişen ürün olduğundan dolayı arazi tesviye işçiliği çoktur ve zaman alır. Bu olumsuzluğun yaşandığı bu arazilerde aynı zamanda toprak toplulaştırması yapılması planlanmaktadır. Toplulaştırma sebebiyle birçok üreticimizin arazilerinin yerleri değişebilecektir. 

 

Yaşanan sel felaketinden dolayı önümüzdeki günlerde çeltik ekilecek tarlalar halen su altındadır. Tesviye işleminin yapılabilmesi için toprağın kuru olması gerekmektedir. Bölgedeki üreticimizin şu an mevcut (toplulaştırmadan önceki) arazilerinde tesviye işlemi olmadığından bu yıl tekrar bu arazileri işleyerek   geçimlerini sağlamaları gerekmektedir. 

 

Toplulaştırmadan sonra tarlaların yerleri değişeceğinden yeniden  çeltik tavalarının oluşturulması için arazide tekrar düzleştirme çalışması yapılması gerekmektedir.  Yaşanan sel felaketinden dolayı şu an arazinin büyük bir kısmı sular altında olup suların daha bir süre çekilmeyeceği düşünülmektedir ve bu da toplulaştırma sonucu yeni arazilerine geçen üreticilerimizin bu sene mahsullerini ekememelerine sebep olacaktır.

 

Dolayısıyla ana geçim kaynağı çiftçilik, temel ekim ürünü çeltik olan bölgemizde halkımızın geçimini devam ettirebilmesi açısından bu yıl toplulaştırılmanın durdurularak çeltik hasadından sonraya ertelenmesi üreticilerimizin gelir kaybına uğramamaları açısından son derece önemlidir. Bu nedenle Tarım Bakanlığını göreve çağırıyorum.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi