Kemal UNAKITAN Anadolu İmam Hatip Lisesi açıldı
2017-2018 Eğitim yılına yetiştirilen Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulunun açılışını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz
12 Mart 2018 Pazartesi 08:41

 

 

2017-2018 Eğitim yılına yetiştirilen Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulunun açılışını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptı.

 

Törene, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Akp Milletvekili Rafet Sezen Edirne Valisi Günay Özdemir, Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Meriç, Subaşı, Küplü Belediye başkanları Ak Parti Edirne Uzunköprü İl ve ilçe başkanları, Kadın Kolları Başkanları Edirne ve Uzunköprü Protokolü İmam Hatip Lisesi Derneği yöneticileri ve misafirler katıldı.

 

Programa başlamadan önce saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Açılışta ilk olarak Kuran-ı Kerim Tilaveti okundu. Kürsüye ilk gelen Edirne Valisi Günay Özdemir, “Sayın bakanlarımıza bu güzel eğitim yuvasının açılışında bizleri onurlandırdıkları içinde şükranlarımı sunuyorum. Bölgemizde eğitime ayrılan harcamaları ve projelerini her daim destekledik. Bu alanı okul yapılması için bizlere tahsis eden Orman Bakanımıza teşekkür ediyorum. Okul, yatakhane ve etüt salonlarının yapılmasında emeği geçen tüm kamu ve kurum çalışanlarına da emeklerinden dolayı kutluyorum. Bundan sonra daha nice eğitim yuvalarının açılmasını Allah bize tekrar nasip etsin dedi.

 

Kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Türkiye’nin 2002 den sonra eğitimde son 15 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini söyledi. Yılmaz, açılışı yapılan İmam Hatip Okuluna da, Edirneli eski Bakan Kemal Unakıtan’ın isminin verileceğini duyurdu.

 

Yılmaz; “İmam Hatip Okulumuz ve pansiyonumuz öncelikle Uzunköprü’ye hayırlı olsun. Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, Valimizi bu okul için katkılar sundular. Bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum. Türkiye'nin eğitimi iyi bir noktaya gidiyor. En fazla payın eğitime ayrıldığını söyleyen Yılmaz, 2019 yılına kadar da ikili eğitime son vereceklerini belirtti. Yılmaz, “Bugün verdiğimiz eğitim dünden daha kaliteli; yarın verdiğimiz eğitim de bugünden daha kaliteli olacak ki; biz kendi üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmiş olalım. Eğitim meselesini hallederseniz, sağlık meselesini de halletmiş oluyorsunuz. Biz hükümet olarak en çok kaynağı eğitime ayırdık 122 milyar Türk Lirası toplam bütçenin yüzde onu. Bugüne kadar hiçbir hükümet bu kadar kaynağı eğitime ayırmadı. Bu kaynak ile 270 binin üzerinde derslik yaptık. İstiyoruz ki İstanbul'da 2019 yılına kadar ikili eğitime son verelim evlatlarımız sabah çok erken gelip koşturur gibi teneffüslerde vakit geçirmesin. Dolayısı ile on dakika gibi bir teneffüsler ile değil daha rahat edecekleri bir eğitim alsınlar istiyoruz” dedi. Kürsüye gelen Orman ve Su İşler Bakanı Veysel Eroğlu, Uzunköprü’nün en çok yatırım yapılan ilçe olduğunu vurguladı. Halen yapımı devam eden projeler ile Uzunköprü çevresinin tarıma ve hayata elverişli hale getirildiğini söyledi. Eroğlu “Bir kere, derelerin yataklarının temizlenmesi gerekiyordu hakikaten, biz bu vazifeyi DSİ’ye verdik, oradaki bütün dere yatakları temizleniyor. Aynen içme suyu temininde olduğu gibi bu belediyelerin atık su ileri biyolojik arıtma tesislerini yapamıyorsa ana kolektörlerinin dahi 1053 sayılı Kanun kapsamında Devlet Su İşleri tarafından yapılması şeklinde bir kanun değişikliği yapıldı ve buna göre biz orada 13 tane şehrin atık su ileri biyolojik arıtma tesislerini hazırladık. Denetimler sıklaştı 11’inci pakette. 12’nci pakete gelince, bu deşarj standartları daha da sıklaştırıldı yani normalde Ergene için sulama suyu, hatta daha ileride daha kaliteli su kullanmak için deşarj suyu yani fabrikaların atık su arıtma tesislerinden çıkan suyun kalitesi, standartları daha da yükseltildi. Taşkın için erken uyarı sistemleri kurduk, bir de yeraltı suyunun kontrolü için çalışmalar yaptık. 15’inci pakette ise orada, Trakya’da ne kadar baraj, gölet ve sulama tesisi varsa modern sulamaya geçmek maksadıyla bir çalışma yaptık, hatta TRAGEP adıyla -Trakya Gelişim Projesi adıyla bunu ilan ettik. Edirne’nin sıkıntısı vardı, bir isale hattı yaptık, şimdi diğer bütün bölgenin içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Yapılan göletler ile birlikte Uzunköprü en çok iş yapılan alanlar arsında ilk sırada. Bu faaliyetler artarak devam edecek” dedi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
İlçe Tarım, dosyalarınızı teslim edin
AB’DEN BELEDİYE’YE 300.000 EURO
SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ KURSU BAŞLADI
UTSO’da KOSGEB destekleri anlatılacak
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi