MADAM BUTTERFLY OPERASI EDİRNE’DE
Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi sahnesi 25 Nisan tarihinde ilk kez Opera gösterisine ev sahipliği yapacaktır.
15 Şubat 2018 Perşembe 14:43

 

 

 

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi sahnesi 25 Nisan tarihinde ilk kez Opera gösterisine ev sahipliği yapacaktır. Bu Kültürel etkinliğin gerçekleştirilmesine dair fikir 2016 yılı son günlerinde dönemin Bulgaristan Kültür Bakanı, günümüzün Bulgaristan Cumhuriyeti Millet Meclisi’ne bağlı Kültür Komisyonu Başkanı, Sayın, Vejdi RAŞİDOV tarafından sunulmuş, Edirne Valisi Günay ÖZDEMİR ve Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan TABAKOĞLU ile yapılan görüşmelerde büyük önem içeren konunun iki ülke arası ilişki ve diyalogun en yüksek düzeyde korunması suretiyle dinamik ilerleyişin sağlanması vurgulanmıştır.

Muhteşem teknik yapısı ile ön plana çıkan, Trakya Üniversitesinin modern salonunda Devlet Konservatuarının da katkılarıyla Bulgaristan Stara Zagora Devlet Operasının Giacomo PUCCINI’ın eseri “Madam Butterfly” Edirne ilinde sahnelenmesi fikri doğmuştur.

1925 yılında kurulan Stara Zagora Devlet Operası, günümüzde zengin ve iddialı repertuara sahiptir. Son yıllarda 10’dan fazla ülkeden sanatçı kadrosuna katmış olup aralarında Türkiye’den bir Korist ve Balet sanatçısı bulunmaktadır. Misafir olduğu Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde büyük başarılara imza atmıştır.

Edirne ilinde gerçekleştirilecek olan Opera etkinliğinin asli ortakları, Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosluğu ve Edirne Valiliği nezdinde Trakya Üniversitesi ve Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü’dür.

Etkinlik; Edirne Valiliğinin katkıları ve Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilecektir. Ayrıca, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Stara Zagora Ticaret ve Sanayi Odası arasında iki günlük bir İş adamları forumu da düzenlenecektir.

14 Şubat günü Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosluğu temsilciliğinde, proje ortakları ile yapılan toplantıda Edirne’de kültürel alanda bir ilk teşkil edecek olan etkinliğin organizasyonuna dair detaylar görüşülerek karara bağlanmıştır.

Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu, Vassil VALCHEV, Stara Zagora Operasının Chocho-san rolü için dünyaca ünlü Japon soprano, Shoko FUKUDO'yu davet ettiğini ve oğlu Dolore karakteri için Edirne'den seçilmiş olan bir çocuğun canlandıracağını belirtmiştir.

Etkinliğe Bulgaristan ve Türkiye Kültür Bakanları, Bulgaristan Cumhuriyetinin Millet Meclisine bağlı Kültür Komisyonu Başkanı davet edilecek olup, iki ülke Valileri, Belediye Başkanları ve protokolden misafirler ve çok sayıda davetlinin katılımı öngörülmektedir.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
“Hepimizin sesi ve çığlığı olacağım”
EYT'LİLERE SÖZÜMÜZ: BU İŞİ DÜZELTECEĞİZ
ÖĞRETMEN ATAMASINDA TARİH BELLİ OLDU!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi