ERGİN; ‘Gıda enflasyonu zirve yapabilir’
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Merkez Bankası’nın gıda fiyatlarını enflasyon artırıcı nedenler arasında gösterdiğini belirterek,
09 Şubat 2018 Cuma 09:24

 

 

 Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Merkez Bankası’nın gıda fiyatlarını enflasyon artırıcı nedenler arasında gösterdiğini belirterek, söz konusu durumun önüne geçilmesi için tarım ve hayvancılıkta ithalatın durdurularak ve yerli üretimin desteklenmesiyle sağlanabileceğini söyledi.

 

 Merkez Bankası'nın 2018 yılı ilk enflasyon raporu açıklandı. Yüzde 5 olarak belirlenen 2017 enflasyon hedefi tutmadı. Hedefin iki katından da yüksek olan yüzde 11.92 olarak gerçekleşti. Gıda fiyatlarındaki artış ise, enflasyonun da üzerinde yüzde 13.79 oldu. Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, açıklanan raporda enflasyonu artıran nedenler arasında gıda fiyatlarının önemli etkenlerden biri olarak gösterildiğini ifade etti.

 

“İthalatın önüne geçilmeli” Ergin, bu durumun üretimle alakalı olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Gıda fiyatlarını artıran temel nedenlerden birisi yüksek girdi fiyatları ve piyasa denetiminin yetersizliğidir. Yani üretim maliyetinin yüksek olmasıdır. Maliyetleri düşürmeden gıda fiyatları düşürülemez. Gıda Komitesi kararları ile ithalatta gümrük vergilerinin düşürülmesi veya sıfırlanması ile fiyatları düşürmek hayaldir. İthalat arttıkça çiftçi üretimden vazgeçiyor. Üretim azalınca fiyat artıyor. Bu sefer daha çok ithalat yapılması gerekiyor. Bu sarmal gıda fiyatlarının artmasında en önemli faktör. Fakat, bu göz ardı ediliyor.

 

 “Gıda enflasyonu zirve yapabilir”

 

Gıda enflasyonu için 2018 ve 2019 yılı için yapılan yüzde 7'lik artış tahmini de gerçekçi değil. Özellikle 2018'de kuraklığa bağlı üretimin düşmesi, ithalat politikası nedeniyle üreticinin üretimden çekilmesi, gıda enflasyonuna zirve yaptırabilir. Yanlış teşhis yanlış sonuçlar doğuruyor. Gıda enflasyonu önlenmek isteniyorsa işe üretim sürecinden başlamak gerekiyor. Sadece fiyat ve ithalat odaklı bir politika ile gıda fiyatları düşmez, artar. Hükümet, Merkez Bankası ve Gıda Komitesi bu yanılgıdan vazgeçmeli.”

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi