Bircan; “Boşu boşuna kira ödeniyor”
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, “Açılım süreci için açılan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı neden hala açıktır? Kızılay'da yıllık 2 milyon 250 bin TL
10 Ocak 2018 Çarşamba 10:51

 

 

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, “Açılım süreci için açılan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı neden hala açıktır? Kızılay'da yıllık 2 milyon 250 bin TL kira neden boşu boşuna verilmektedir?” diyerek konuyu bir soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Bircan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya verdiği soru önergesinde dikkat çekici bilgiler sundu. Bircan, 4 Mart 2010'da Resmi Gazetede İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan Müsteşarlığın, 8 Temmuz 2011'de yapılan değişiklik ile Başbakanlı'ğa, 3 Eylül 2014'teki ikinci değişiklik ile tekrar İçişleri Bakanlığına bağlandığını ifade ederek, “AKP her alanda olduğu gibi bu müsteşarlığı da yapboza döndürmüştür” dedi. 

Müsteşarlık için 2009 yılından itibaren 10 yıl için yıllık 2 milyon 250 bin TL gibi astronomik bir rakam kira ödendiğini sözlerine ekleyen Bircan, “Şu an ne iş yaptığı belirsiz bir kurum için yapılan masraflar AKP israfının kanıtıdır” dedi. Bircan, ciddi sayıda personel çalıştıran Müsteşarlık binasının tadilatı için harcanan rakamın ise gizli tutulduğuna dikkat çekti.
Bircan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde şunlara yer verdi: 

“Açılım süreci için oluşturulan Müsteşarlık şuan ne iş ve işlemler yapmaktadır?
Müsteşarlık kuruluş yasasında İçişleri bakanlığına bağlıyken, önce Başbakanlığa sonra da tekrar İçişleri Bakanlığına bağlanmıştır. Bu değişikliklerin sebebi nedir?
Kuruluş yasası ile belirtilen 94 personel sayı herhangi bir şekilde artırılmış mıdır? Şuan kaç personeli vardır? Kaç sözleşmeli personeli vardır? Bunların kaçı Türkiye Vatandaşı değildir?

Yıllık 2 milyon 250 bin TL kira ödenmesinin gerekçesi nedir?

Kiralama sözleşmesinin biteceği tarih olan 2019 yılında tekrar aynı bina kiralanacak mıdır?
Müsteşarlığın hazineye yıllık toplam maliyet ne kadardır?”

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi