ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
10 Ocak 1961’de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, basın çalışanlarının haklarını korumak amacıyla çıkarılan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin
09 Ocak 2018 Salı 17:4810 Ocak 1961’de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, basın çalışanlarının haklarını korumak amacıyla çıkarılan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinde 57 yıl geçti. Bu güne dek çalışan gazeteciler günü denerek “bayram” olarak anıldı. Yasanın çıkmasının üzerinde 57 yıl sonra bugün, basın emekçileri, ekonomik ve sosyal haklarını ve basın özgürlüğünü kullanamaz hale getirilmiştir.

Bilindiği gibi çağdaş demokrasilerde basın “4. güç” olarak kabul edilir.Basın bir ülkenin çağdaşlaşmasına, aydınlanmasına, vatandaşların bilinçlenmesine ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunan yegane güçtür.

Ancak, özellikle yürütmeyi elinde bulunduranlar,  basın emekçilerini sindirip zor şartlarda yaşamaya mahkum etmeye çalışmışlardır. Çünkü, siyasi iktidarlar, halkın yaşadığı, işsizliği, pahalılığı vs. saklamak için basının görevini özgürce yapmasını istemez ve basını susturmak ister.   Ülkemizde basının kutuplaştığı, bağımsız ve tarafsız özgür basın anlayışının ortadan kaldırıldığı yıllar yaşanmaktadır. Ancak bu yaşananlara rağmen mesleğini onuruyla yaparak halkın bilgilenme görevini yerine getiren kamuoyunun gözü, kulağı olan gazetecileri takdir ediyorum.

İktidarın  baskıcı politikalarına karşı, kalemlerini özgürlük için kullanan onurlu basın emekçileri toplumu aydınlatmaya devam etmektedir. .  Aslında sindirilmeye çalışılan özgür düşüncedir, cumhuriyetin kazanımlarıdır.  

Hiçbir dönem kalemlerini satmayan ve kamuoyunun gerçekleri öğrenmesini isteyen,Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, Bahriye Üçok, acılarını yüreğimizde hissettiğimiz basın şehitlerimiz olarak toplumun gönlünde yer edinen aydınlardı.  Aydınların bedenleri ortadan kaldırılsa da fikirlerinin yaşamasına hiçbir güç engel olamayacaktır. 
Ülkemizde ne yazık tutuklu  ve işten çıkarılan gazeteciler 10 Ocak’ı karşılarken dışarıda da özgürce yazamayan, susturulmuş bir basın ordusu bulunmaktadır.

Gazeteciler, iktidarın sansürüne ve baskısına karşı,

Büyük Önder Atatürk’ün “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” sözünün kendilerini referans alarak,  mücadele yürütmeleri gerekmektedir.
Demokrasi, insan hakların ve basın özgürlüğünün her geçen gün geriye gittiği  bir ortam güvencesiz ve esnek çalışma koşullarında yaşamını sürdürmeye çalışan gazetecilerimizin yaşamlarında tedirginlik yaratmaktadır. 
Basınımızın bilgi verme ve kamuoyu oluşturma görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmeleri için gazetecilerin çalışma şartlarının daha da iyi hale getirilmesini ve Tutuklu bulunan tüm gazetecilerin, kitapların, kalemlerin ve manşetlerin serbest bırakılmasını istiyor ve basın emekçilerinin “ Gazeteciler Günü”nü kutluyor ,geçmişte olduğu gibi yine bayram gibi kutlayacakları aydınlık günlere kavuşmalarını diliyorum.
                 

 

Engin ÇOĞAL

BİRLEŞİK KAMU-İŞ
3. DÖNEM HUKUK  VE TİS SEKRETERİ

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi