Ergin; “Politika eksikliği var”
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, çiftçinin ürettiği malın para etmediğini ve gerekli tarımsal desteklerinde yapılmadığını savunarak,
25 Aralık 2017 Pazartesi 13:41

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, çiftçinin ürettiği malın para etmediğini ve gerekli tarımsal desteklerinde yapılmadığını savunarak, üreticinin zor günler geçirdiğini söyledi. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticinin yüksek girdi ve düşük ürün alım fiyatları karşısında üretimden vazgeçecek konuma geldiğini aktaran Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, buğday örneği vererek durumu anlattı.

 

 Üreticinin bu yıl buğdaydan kar edemediğini öne süren Ergin, “Oda olarak buğdayın maliyetini hesap ettik. Kilo başına ortalama maliyeti 95 kuruş. Çiftçi bu yıl ortalama buğdayını 90 kuruştan sattı. Destekleme ile 95 kuruş olur. Bu üretici bir daha buğday eker mi? Yani kar etmeyen bir üretici seneye bir daha aynı ürünü eker mi? Üretici bir taraftan girdi maliyetleri karşısında inim inim inlerken, diğer taraftan da iklim bozulmasından dolayı tabiat şartları ile mücadele ediyor” şeklinde konuştu. Ergin, gençleri köylere döndürmek için başlatılan “Genç Çiftçi ‘’ projesinin uygulanmaya çalışıldığını, belirtti.

 

 “Politika eksikliği var”

Mevcut projede politika eksikliği olduğunu dile getiren Ergin, şöyle devam etti: “Büyükşehir yasasıyla bütün köyleri mahalle yaptılar. Şimdi mahalle yapılan yerde üretici üretime başlayamıyor, hayvan, tavuk besleyemiyor. Genç nesil şehre kaçtı artık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, şimdi bu genç nesli tekrar köye getirmek için destekler veriyor. O köyde ilkokul, ortaokul, sağlık ocağı, belli bir altyapı, sosyal tesisler olmazsa, gençleri oraya götürebilir misiniz? Mümkün değil. Bugün Türkiye birçok ürünü dışarıdan alıyor. Her sene yaklaşık 5-6 milyon ton buğday alıyoruz. Hem de sıfır gümrükle. Ayçiçeği, arpa, pamuk alıyoruz. Bu ürünler dışarıdan alınır mı? Tarım ve hayvan Üreticisi köyünü niye terk etti, üretimden neden vazgeçti? Para kazanamadığı için. Girdi maliyeti yüksek olduğu için vazgeçti. Siz kendi üreticinize girdi maliyetlerini, mazot fiyatlarını düşürürseniz, üreticinize gerekli desteği verirseniz fasulye de, mercimek de, nohut da, pamuk ta eker. Ancak girdi maliyetleri yüzünden, çiftçi bitmiş durumda”

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi