Özgen; "Fabrikaya herkes sahip çıktı"
Panko Birlik Başkanı Ramis Özgen; Bu sezon 120 bin ton pancar üretimi oldu. Önümüzdeki sene üretim daha da artacaktır dedi.
06 Aralık 2017 Çarşamba 09:42

Panko Birlik Başkanı Ramis Özgen; Bu sezon 120 bin ton pancar üretimi oldu. Önümüzdeki sene üretim daha da artacaktır dedi.

Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramis Özgen pancar üreticilerinin fabrikasına sahip çıktığını ve fabrikada üretimin tekrar başladığını belirterek”  Fabrikanın tekrar açılmasında ve bölgeye kazandırılmasında benimle birlikte yönetim kurulundaki arkadaşların çalışması yeterli olmuyor. Fabrikaya üreticilerimiz ve çiftçilerin sahip çıkması gerekiyor. Şeker Fabrikasının yeniden faaliyete geçebilmesi için pancar üreticilerimiz sonuna kadar  sahip çıktı. Bölgemizde pancar ekili alanlar fabrikayı çalıştıracak seviyeye geldi. Üreticilerimizin desteği ile bu yıl bölgemizde Alpullu Şeker Fabrikasına getirilen 120 bin ton pancar üretimi oldu” dedi

 

Yeni ekim sezonunda 120 bin ton üretimin ikiye katlanacağını belirten Özgen, “ Bölgemizde en yararlı ürün şu anda pancar. Pancar ekili anlarda ürün dekarında 10 tonu aşıyor. Parası da iyi durumda ürünler arasında. Pancar üreticilerimiz için büyük sorun olan söküm için kolaylık getirildi. Söküm makinelerimizle kolaylıkla söküm yapılıyor. Pancarların nakliyesi kamyon veya tırlarla gerçekleşiyor. Nakliyenin bir kısmı kurum tarafından veriliyor az bir kısmı ise üreticilerimiz karşılıyor. Pancar tarladan direkt olarak Alpullu şeker Fabrikasına gidiyor” dedi
Pancar üreticilerimizin en büyük sıkıntısının kantarların açılmaması olduğunu belirten Ramis Özgen, ”yetkililer kantarların açılması için bize söz verilmişti. Ama nedense bir türlü açılmadı. Randevu sistemi ile alım yapıldı ve nakliye ödemesi yapıldı. Bu sıkıntıyı atlatmış olduk. Üreticilerimiz mücadele ederek ürünlerini fabrikaya gönderdiler. Şu anda Alpullu şeker Fabrikasında 120 bin ton pancar işlendi. Alpullu bugüne kadar terk edilmiş küçük bir kasaba gibiydi. Şu anda şu anda şehre bir hareket geldi. Fabrikanın faaliyete geçmesiyle her kesimden insan, esnafı berberi bakkalı bayram yaptı. Fabrika üretimi 300-400 bin tona ulaştığında bölgede göç dahi durmuş olacaktır. Pancar fiyatı ton olarak 210 lira olarak belirlendi. Üreticilerimiz pancar ekiminden memnun” 

 

Pancar üreticilerine ürettikleri ürünün %20'si kadar küspe verildiğini belirten Özgen, “Yüz ton pancar teslim edene 20 ton küspe veriliyor. Bu da hayvan besiciliğinde önemli bir girdiyi karşılıyor. Pancar eken arkadaşlarımız hayvancılık yapmasa dahi küspesine başkasına satabiliyor. Alpullu'da üretilen şeker henüz bölgemizde pazarlanmıyor. 39 Alpulu adıyla satılan şeker bizim fabrikamızın ürünü değil. Adı geçen firma Alpullu'dan bir kilo şeker dahi almadı. Sadece toptan alan bakkallara satılıyor. Öyle sanıyorum yakın zamanda bölgemiz insanı kendi bölgesinde üretilen kaliteli pancar şekerini kullanacak. Şu anda perakende şeker satışı yok sadece toptancılar alıyor. Fabrikamızdan Üretilen şeker çuvallarının üzerinde Alpulu şeker yazısı var. bu isimde olması logosunun da Türk şeker olması gerekiyor” diyen Özgen pancar üreticilerinin Atatürk'ün bölge insanına en büyük hediyesi olan şeker fabrikasına sahip çıkmaları uyarısında bulundu.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
xx