ERGİN; “Enflasyonun suçlusu oldu”
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, kuru fasulye, nohut ve barbunya ithalatında gümrük vergisinin sıfırlandığını belirterek,
06 Aralık 2017 Çarşamba 09:38

 

 

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, kuru fasulye, nohut ve barbunya ithalatında gümrük vergisinin sıfırlandığını belirterek, “İlk önce kırmızı eti ithal etmeye başladık. Ardından patates ve diğer tarım ürünlerini şimdi de nohut ve kuru fasulyeyi enflasyonun suçlusu haline getirdiler” dedi.

 

İthalatın çözüm olmadığını dile getiren Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, yerli üreticinin desteklenerek fiyatların makul seviyelere getirilebileceğini söyledi. Ergin, tarım politikalarının yanlış yürütüldüğünü savunarak, Türkiye’de bol miktarda yetişen ürünlerin dahi ithal edildiğini kaydetti. “3 yılda 22,4 milyar dolarlık gıda” Kırmızı etten sonra bakliyatta da gümrük vergisinin sıfırlandığını ifade eden Ergin, sorunun tarım politikalarıyla ilgili olduğunu belirterek, “Yeterince tarım ve çiftçinin desteklenmemesinden dolayı TÜİK verilerine göre son 15 yılda Belçika büyüklüğündeki tarım arazimizi küçültmüş durumdayız. Gıda fiyatları yükseliyor, ithalat kapısı açılıyor. Türkiye 3 yılda 22,4 milyar dolarlık gıda satın aldı” ifadelerini kullandı. Birçok ürünün ithal edilir konuma geldiğini anlatan Ergin, “Yıllardır tahıl ambarı olan ve kendi kendine yeten ülkemizde, kuru fasulye ve kırmızı biberde gümrük vergisi sıfırlandı. Nohut ve kırmızı etten sonra şimdi kuru fasulyede gümrük fiyatları kaldırıldı.

 

Yeşil biberin fiyatı almış başını giderken, pazar fiyatı 13 TL’ye ulaşan kırmızı biberde de ithalat yolu açıldı. Bugüne kadar neredeyse hiç ithalatı yapılmayan biber dahi artık ithal edilir hale geldi” şeklinde konuştu. Yerli üretici desteklenmeli İthalatla değil yerli üreticiye destekle sorunların çözüleceğini vurgulayan Ergin, şöyle devam etti: “Türkiye, sahip olduğu toprak, su kaynakları ve iklim şartlarından dolayı tarım potansiyeli yüksek bir ülke olmasına rağmen hükümetten peş peşe hububatlara müdahale geliyor. Geçtiğimiz aylarda Avrupa ülkelerinden buğday ithalatına çıkan hükümet, şimdilerde kuru fasulyede ithalatı teşvik etmek için adımlar attı. Bir zamanlar tahıl ambarı olan Türkiye, şimdilerde ise hububata muhtaç hale getirilerek, Avrupa menşeli hububatlara ve tahıllara bağımlı hale geliyor.

 

Öte yandan enflasyonun yüksek olmasını gerekçe gösteren hükümet, kuru fasulye, mercimek, nohut ve hububat çeşitlerinde ithalat esnasında gümrüklerde alınan fiyatı kaldırmak için düğmeye bastı. İlk önce kırmızı eti ithal etmeye başladık. Ardından patates, nohut ve şimdi de kuru fasulyeyi enflasyonun suçlusu haline getirdiler. Sorun ne kırmızı ette ne de baklagillerdedir. Sorun tarım politikasının yanlış yönetilmesiyle alakalıdır. Tarım gün geçtikçe ülkemizde bitiyor. Kuru fasulyeden verginin alınmaması demek, bütün tüccarların ucuz fasulyeyi gümrükten toplaması, ülkemizdeki çiftçilerin zamanla fasulye ekimini bırakmak zorunda kalması demektir.”

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
xx