Trakya’da hukuk zaferi
Danıştay, İstanbul ve Tekirdağ arasında kurulması planlanan termik santral için verilen acele kamulaştırma kararını durdurdu.
05 Aralık 2017 Salı 17:13

 

 

Danıştay, İstanbul ve Tekirdağ arasında kurulması planlanan termik santral için verilen acele kamulaştırma kararını durdurdu.

 

Bakanlar Kurulu kararıyla Elektrik Üretim Anonim Şirketi için 23 Ocak’ta alınan kararı durduran Danıştay 6. Dairesi, Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesi İstasyon mahallesinde yapılan kamulaştırmada mülkiyet hakkı ve sınırlandırılması arasında denge belirlenmemesini gerekçe gösterdi.

 

Karar oybirliğiyle

Danıştay kararında şu ifadeler yer aldı: “...dava konusu işleme dayanak oluşturan Bakanlar Kurulu kararı incelendiğinde; İstanbul ve Tekirdağ illeri sınırları içerisinde tesis edilecek termik santralın inşası amacıyla bazı taşınmazların Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamuşlaştırılmasına karar verildiği, karar ekinde bulunan krokide sınır ve koordinatları belirtilen sahaya isabet eden taşınmazların ada ve parsel olarak ayrıntılı şekilde gösterilmediği, mülkiyet hakkının korunması, kullanılması ve sınırlandırılması yönünden belirsizlik yarattığı, mülkiyet hakkı ile sınırlandırılması arasındaki dengenin neden gösterilmeyerek zedelendiği görülmektedir. … sonucuna varıldığından dava konusu taşınmazın acele kamulaştırılması yolunda tesis edilen Bakanlar Kurulu kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle … dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz yolunun kapalı olduğunun duyurulmasına oybirliyle karar verildi.”

 

Dayatma olmamalı

Davalı yurttaşların vekili avukat Bülent Kaçar, Danıştay kararıyla ilgili, “Trakya, özel ekolojik değerlere ve verimli tarım arazilerine sahip, korunması gereken bir bölgedir. Kamu yararı gözetilmeden hiçbir yatırım ve projenin bölge halkına rağmen dayatılamayacağı ortaya çıkmıştır. Trakya enerji üretim ve depolama alanı değildir. Danıştay’ın verdiği kararlar sonucu Bakanlıklar termik santral projelerini iptal etmek zorundadır. Trakya’da herkes termik santrala karşıdır” değerlendirmesi yaptı.

Kaynak: Birgün

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
xx