Güçlü Türkiye için Mesleki eğitim tanıtıldı
Piyasada yaşanan kalifiye eleman sıkıntısına çözüm bulmak ve Mesleği Eğitim Merkezlerinde öğrenci sayısını artırmak amacıyla harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı,
05 Haziran 2017 Pazartesi 08:42

 

 

 

Piyasada yaşanan kalifiye eleman sıkıntısına çözüm bulmak ve Mesleği Eğitim Merkezlerinde öğrenci sayısını artırmak amacıyla harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitimde farkındalık oluşturmak için start verdi. Mesleki ve teknik eğitimde yapılan değişiklikleri kamuoyu ile paylaşılması ve farkındalık oluşturulması için çıraklık eğitimi tanıtımı kampanyası başlatıldı.

 

Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Güner, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Fatih Ercan, Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Mesut Kaya Uzunköprü yerel basınını ziyaret ederek, çıraklık eğitimi tanıtım kampanyası hakkında bilgi verdiler.

 

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Güner, sürdürülebilir mesleği eğitimin çok önemli olduğunu bu konuda yaşanan sıkıntılar nedeniyle çıraklık eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapıldığını belirterek, Milli Eğitim Temel Kanununda değişiklikler yapılarak çıraklık eğitiminin zorunlu örgün eğitim kapsamına alındığını, diğer mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında iyileştirme çalışmaları yapıldığını söyledi. Güner, mesleki ve teknik eğitimde yapılan bu değişikliklerin tanıtılması için kampanya başlatıldığını ve çalışmalara başladıklarını belirterek, fuar, afiş, broşür, kamu spotu ve tanıtımlarla mesleki eğitimi tanıtmaya gayret göstereceklerini vurgulayarak, desteklerinden dolayı Uzunköprü basınına teşekkür etti.

 

Gazetemiz yetkilisi, esnafların en büyük sıkıntılarından birinin de kalifiye eleman olduğunu, çırak yetişmediğini dile getirerek bu çalışmalar ile esnaf ve sanatkarlarımızın çırak ihtiyacının karşılanması  ve çırak öğrencilerin usta-çırak ilişkisiyle mesleklerini daha iyi öğreneceklerdir dedi. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Güner,  8. sınıf öğrencilerimiz istediği takdirde mesleki eğitim merkezine giderek hem meslek öğrenecek hem de zorunlu eğitimini tamamlayacak. Mesleki ve teknik eğitimi alan öğrencilerin okul ortamında, iş kazaları ve mesleki hastalıklarına karşı sigortalanacaktır. Ayrıca, öğrencilere ödenen ücretin üçte ikisini devlet ödeyerek destek verilecektir. Yapılan bu çalışmalarla inşallah esnafımızın yaşadığı çırak sıkıntısı da ortadan kalkacaktır.  Mesleki Eğitim Liselerinin tanıtılması için büyük bir kampanya ile duyuracaklarını dile getiren yetkililer yazılı açıklamasında ise; “Meslek, insanlara yararlı mal ya da hizmet üretmek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, belli bir eğitimle kazanılan sistemli bilgi ve becerilere dayalı, kuralları toplumca belirlenmiş etkinlikler bütünüdür.

 

 

MESLEKİ EĞİTİM
Mesleki eğitim; toplumsal hayatın her alanında ihtiyaç duyulan mesleklerde kalifiye teknik elemanlar yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve becerilerin verildiği eğitimdir.

 

 

MESLEKİ EĞİTİMİN AMACI, toplumun hedefleri ve iş çevrelerinin talepleri doğrultusunda bireylere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılmasıdır.

 

 

MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ
Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi gerekmektedir. Kalifiye elemanların bilgi ve becerisi, ekonomik başarının temelidir. Meslek eğitimi özellikle iki amaca yöneliktir. Bir tarafta genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, diğer yandan ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmektir. Günümüzde, hızlı teknolojik değişme ve dünya düzeyindeki yapılaşma değişiminde Mesleki Teknik Eğitimin öneminin çok büyük olduğu herkes tarafından bilinen ve söylenen gerçektir.

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ilgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirecek, gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlanmasında ve Ülkemizin kalkınmasında en önemli unsur haline gelmesinde Mesleki

 

Eğitimin önemi çok büyüktür.

Bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak hızla gelişen endüstrimizin ihtiyaç duyduğu teknik insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla Endüstriyel Teknik Öğretim Okulları eğitim ve öğretim vermektedir.

 

 

İşte bu anlayışla Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2017- 2018 eğitim ve Öğretim yılında yeni bir heyecan ve anlayışla Meslek Liselerimiz geleceğin mimarlarını mühendislerini ve işverenlerini beklemektedir.

 

 

Bunları biliyormuydunuz?

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine teog puanına göre öğrenci alınmaktadır

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin 9 uncu sınıfında diğer liselerle (fen, sosyal bilimler, anadolu liseleri,…,vb) aynı dersler okutulmaktadır

 

 

Anadolu Meslek veya Anadolu Teknik programından diploma alacaksınız

Haftada 3 gün işletmede mesleki eğitim görecek ve yaşınıza uygun asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere ücret alabileceksiniz

 

 

İşletmede beceri eğitimi ya da staj çalışmasında millî eğitim bakanlığınca sigortalanacaksınız

YGS ve LYS puanlarınıza göre bütün yükseköğretim kurumlarına diğer liseler ile eşit şartlarda girme hakkına sahipsiniz”

 

 

Öğrencilerimiz liseyi bitirdiklerinde eğitim gördükleri alan ve dalda hem diploma hem de işyeri açma belgesine sahip olup teknisyenlik unvanı kazanırlar. Ayrıca mezun olan öğrencilerimiz; aldığı ve başardığı modülleri, dersleri ve kredileri gösteren belge ve yurt dışı iş başvurularında, eğitim sertifikalarını ve diplomalarını sunma ve açıklama konusunda yardımcı olan EUROPASS Sertifika Eklerine sahip olurlar

 

 

Okullarımızda öğrenimini tamamlayan bireyler; işverenlerin aradığı özelliklere sahip, nitelikli “ ana “ eleman olarak kendi ve ailesinin geleceğine yön veren ve ülke kalkınmasında rol alan öncü bir nesil olma şansına sahiptirler.

 

 

GENÇLER! SİZLERİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM AİLESİNE KATILMAYA BEKLİYORUZ.

 

 

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi