Eğitim Müfettişleri Uzunköprü’de
Okul terki ve öğrenci devamsızlıkları kapsamında ERASMUS Projesi yürüten Türkiye, Bulgaristan ve İspanya ülkelerinin müfettişleri Uzunköprü’de Mimar Muslihiddin
04 Mayıs 2017 Perşembe 08:29

 

 

Okul terki ve öğrenci devamsızlıkları kapsamında ERASMUS Projesi yürüten Türkiye, Bulgaristan ve İspanya ülkelerinin müfettişleri Uzunköprü’de Mimar Muslihiddin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde buluştu.

 

Okul Müdürü Mesut Kaya, Bulgaristan ve İspanya’dan gelen misafirlere okulun çalışma alanlarını gezdirerek bilgiler verdi. Uzunköprü’yü  ve okuldaki çalışma ve eğitim sistemini beğendiklerini ayni uygulamanın ülkelerinde yapılması için bilgi alış-verişinde bulunacaklarının altını çizdiler.

 

İlçemizde Uzunköprü Mimar Muslihiddin Anadolu Lisesinin proje ortağı olduğu “ERASMUS Early School Leaving" adlı proje kapsamında proje partneri ülkelerin milli eğitim müfettişleri Uzunköprü’ye geldi.

 

4’ü İspanya, 7 Bulgaristan'dan ve 6’sı ülkemizden olmak üzere 17 müfettişin Mimar Muslihiddin Lisesinde proje kapsamında gelen milli eğitim müfettişlerine, Okul Müdürü Mesut Kaya okulun işleyişi ve öğrencilerin hayata geçirdiği projeleri anlattı.

 

Uzunköprü Mimar Musliddin Okul Müdürü Mesut Kaya devamsızlığın birçok ülkenin eğitim sisteminde sorun oluşturduğunun altını çizen çizerek "Okula devamı artırmak için birçok proje uyguluyoruz. 'Eğitimde Mutlu Yarınlar' projemiz dezavantajlı öğrencilerimizin eğitimine katılımını sağlamak anlamında velileriyle birlikte çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarla öğrencilerimizin akademik başarılarını artırmayı amaçlıyoruz. Bir anlamda sosyal ve kültürel gelişimlerini destekleyerek toplumla bütünleşmelerini sağlamaya çalışıyoruz ve verim de aldık." diye konuştu.

 

İspanya Asturias Eğitim Müfettişleri Başkanı Cipriano Foyo ise okullardaki devamsızlığın uluslararası bir sorun olduğunu ifade etti. Avrupa Birliğinin devamsızlık konusunda yüzde 10'un altına inmeyi hedeflediğini aktaran Foyo, "Bu oldukça önemli bir problem. Sadece bizim ülkemizde değil, Avrupa ve Asya'da da sıkça karşılaşılan bir problem. Bu problemin tek bir çözüm odağı yok. Hem öğretmenler, hem öğrenciler, hem de diğer katılımcıların da bu meseleyi ele alması lazım" değerlendirmesinde bulundu. Bulgaristan Sliven Eğitim Müfettişleri Başkanı Biserka Mihaleva da ülkesindeki devamsızlık probleminin nedeninin erken yaşta evlilikten kaynaklandığını söyledi. Bulgaristan'da okula devamın artması amacıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Mihaleva, projeden çıkacak önerilerle ülkesindeki devam probleminin azalmasına katkı sağlanacağını kaydetti. Projenin son ayağı Kasım ayında İspanya ziyareti ile son bulacak. Ülkelerin hazırladıkları raporlar Milli Eğitim Bakanlıklarına teslim edilerek hep beraber çözüm üretmek için çalışmalara başlayacakları bilgisi verildi.

 

 

 

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi