MEB, Ortak Sınav Detaylarını Açıkladı!
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve liselerde başlayacak ortak sınavın detaylarını netleştirdi. Yeni sınav uygulaması,
19 Eylül 2023 Salı 19:04

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve liselerde başlayacak ortak sınavın detaylarını netleştirdi. Yeni sınav uygulaması, öğrencilerin gelişimini daha etkili bir şekilde takip edebilmek için tasarlandı.

 

Eğitimde sınavın rolü

Kemal Bülbül, sınavların eğitimdeki yerinin ve önemini vurgulayarak Türkiye'de eğitim sisteminin bu yeni düzenleme ile sonuç odaklı ölçme sisteminden süreç odaklı ölçmeye doğru bir evrim geçireceğini ifade etti.

 

Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri

Kemal Bülbül, ölçme ve değerlendirme merkezlerinin bu sınavların yönetiminde aktif bir rol alacağını belirtti. Öğretmenler, hazırlanan soruları kullanarak kendi sınavlarını oluşturacaklar. Ayrıca yeni bir soru bankası oluşturma çalışmasının da sürdürüldüğüne değindi.

 

Ortak Sınavların Uygulanışı

Ortaokul ve liselerde uygulanacak ortak sınavlar üç aşamada gerçekleştirilecek. Bu sınavlar, ülke geneli, il ve ilçe geneli ve okul geneli olmak üzere farklı seviyelerde uygulanacak. Sınavların amacı, eğitim müfredatında birlik sağlamak ve öğrencilere güvenilir ölçme araçları ile değerlendirme imkanı sunmaktır.

 

Sınavlarda Yenilikler

Bu yıl içerisinde, sınav haftası uygulaması başlatılacak. Sınav tarihleri, öğretim yılı başında e-Okul üzerinden ilan edilecek. Sınavlarda kullanılacak soruların çoğunluğu açık uçlu veya kısa cevaplı sorulardan oluşacak ve çoktan seçmeli, doğru-yanlış gibi soru tipleri kullanılmayacak. Ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları düzenlenecek. Mazeret sınav tarihleri, milli eğitim müdürlükleri tarafından duyurulacak ve e-Okul sistemine kaydedilecektir.

 

Sınav Takvimi ve Yenilikler

Bir dönemde iki sınav yapılacak ve sınavın konu soru dağılım tablosu her sene başında hazırlanacak. Öğrenci ve öğretmenler, hangi konulardan soru sorulacağını önceden bilecekler. Ayrıca Türkçe derslerinde de dil becerisini ölçen uygulamalı sınavlar başlatılacak.

 

Yazılı Sınav Değerlendirmesi

Yazılı sınavlarda yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemeyecek. Kısa süreli sınavlar ise öğrenciye geri dönüş sağlamak amacıyla yapılacak, ancak bu sınavlar not olarak yansıtılmayacak. Kemal Bülbül, son olarak, öğretmenlere uygulama kolaylığı sağlamak amacıyla ölçme aracı ve eğitim desteği sağlanacağını ekledi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kredi kartı olan artık kullanamayacak: İşte isteni
Araç sahiplerine müjdeli haber geldi
Çevreyi ot bastı!
Başvuran EYT'liler avans alabilecek!
Mevlit Kandili yarın idrak edilecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi