MEB'ten İlkokul ve Ortaokul Öğrencilerine Yeni Seçmeli Dersler Ekledi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin eğitim süreçlerini daha verimli hale getirmek
04 Eylül 2023 Pazartesi 20:01

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin eğitim süreçlerini daha verimli hale getirmek amacıyla yeni seçmeli dersler ekledi.

 

Bu yeni derslerin amacı, öğrencilere geniş bir perspektif sunmak ve çağın gereksinimlerine uygun bir eğitim sağlamaktır. Yeni dersler, "İnsan, Toplum ve Bilim," "Din, Ahlak ve Değer," ve "Kültür, Sanat ve Spor " olmak üzere üç ana kategoriye ayrılmıştır. Öğrenciler, bu kategorilerden her yıl en az bir dersi seçmek zorunda olacaklar.

 

"İnsan, Toplum ve Bilim" kategorisinde öğrencilere matematik ve bilim uygulamaları, okuma becerileri, yazarlık ve yazma becerileri, yaşayan diller ve lehçeler, yabancı dil, çevre eğitimi ve iklim değişikliği, şehrimiz, hukuk ve adalet, düşünme eğitimi, robotik kodlama, yapay zeka uygulamaları, proje tasarımı, sosyal sorumluluk çalışmaları, medya okuryazarlığı, afet bilinci, temel yaşam becerileri, Türk sosyal hayatında aile gibi dersler sunulacak.

 

"Din, Ahlak ve Değer" kategorisinde ise Kur'an-ı Kerim Peygamberimizin hayatı, temel dini bilgiler, kültür ve medeniyetimize yön verenler, ahlak ve yurttaşlık eğitimi gibi dersler öğrencilere sunulacak.

 

"Kültür, Sanat ve Spor" kategorisinde ise öğrenciler görgü kuralları ve nezaket, müzik, spor ve fiziki etkinlikler, oyun ve oyun etkinlikleri, dijital sanatlar, masal ve destanlarımız, geleneksel sanatlar ve halk oyunları gibi dersler alabilecekler.

 

Ayrıca, ilkokul 1. sınıfta 2 ders saati serbest etkinliklere, 2 ve 3. sınıflarda ise 1 ders saati masal ve geleneksel oyun saati olarak değerlendirilecektir. Bu yeni ders çizelgesi 2023-2024 eğitim öğretim yılında kullanılmaya başlanacaktır.

 

Bu değişikliklerle, Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere daha geniş bir öğrenme deneyimi sunmayı amaçlamakta ve öğrencilerin çağın gereksinimlerine uygun şekilde yetişmelerini desteklemektedir.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kredi kartı olan artık kullanamayacak: İşte isteni
Araç sahiplerine müjdeli haber geldi
Çevreyi ot bastı!
Başvuran EYT'liler avans alabilecek!
Mevlit Kandili yarın idrak edilecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi