Muayene ücretlerine yüzde 50 zam!
SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişikliklerle, ayaktan başvurularda ödeme listesi, hizmet başı işlem
25 Ağustos 2023 Cuma 18:59

 

SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişikliklerle, ayaktan başvurularda ödeme listesi, hizmet başı işlem puan listesi, tanıya dayalı işlem puan listesi ve diş tedavileri puan listesinde artış yapıldı

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Bu kapsamlı düzenleme ile çeşitli uzmanlık dallarının muayene ücretlerinde yüzde 50 oranında artışa gidilmesi ve ödeme listelerinde güncellemelerin yapılması kararlaştırıldı.

 

Uzmanlık Dallarına Yüzde 50 Zam Yapıldı

Yeni düzenlemeye göre, Acil Tıp, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları gibi öncelikli uzmanlık dallarının yer aldığı muayene ücretleri yüzde 50 oranında artırıldı. Bu uzmanlık alanları "Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi"nde belirtildi. Bu adımın amacı, sağlık hizmeti sunan uzmanlara daha iyi bir ödeme yapısının oluşturulmasıdır.

 

Vaka Başına Muayene Ücretlerinde Artış

Güncellenen düzenleme ile "Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi"nde yer alan vaka başı muayene ücretlerinde artış sağlandı. Kardiyoloji, organ nakli, kemik iliği, yoğun bakım, hemodiyaliz, doğum, üreme tedavileri gibi çeşitli sağlık işlemlerinde de artış gerçekleştirildi. Bu adım, sağlık hizmeti sunan sağlık kuruluşlarının daha iyi koşullarda hizmet verebilmesine destek olmayı amaçlamaktadır.

 

İşlem Puanları ve Tutarlarında Genel Artış

Düzenleme kapsamında "Hizmet Başı İşlem Puan Listesi"nde yer alan işlem kodları da dâhil olmak üzere Kardiyoloji, organ nakli, kemik iliği, yoğun bakım, hemodiyaliz, kan bileşenleri, doğum gibi çeşitli alanlarda işlem puanlarında ve tutarlarında artış yapıldı. Aynı şekilde "Tanıya Dayalı İşlem Puan Listesi"nde de benzer uzmanlık alanlarında artışlar gerçekleştirildi. Diş tedavileri için ise "Diş Tedavileri Puan Listesi"nde bulunan tüm işlem kodlarında artış görüldü.

 

Tıbbi Malzeme Bedellerinde İyileştirme

Yapılan düzenlemeler sadece muayene ücretleri ile sınırlı değil, aynı zamanda genel sağlık sigortalılarının hastanelerde aldıkları sağlık hizmetlerinde kullanılan tıbbi malzeme bedellerinde de artış öngörüldü. Bu iyileştirme sayesinde, toplamda yaklaşık 11 milyar lira tutarında bir iyileştirme sağlanmış oldu. Bu adım, vatandaşların daha kaliteli sağlık hizmetine erişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kredi kartı olan artık kullanamayacak: İşte isteni
Araç sahiplerine müjdeli haber geldi
Çevreyi ot bastı!
Mevlit Kandili yarın idrak edilecek
Başvuran EYT'liler avans alabilecek!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi