Buğdayın başına gelmeyen kalmadı
Buğday hasadına sayılı günler kala bu yıl ilçemiz genelinde ekimi gerçekleştirilen Buğdayın başına gelmeyen hastalık kalmadı.
29 Mayıs 2023 Pazartesi 17:56

 

 

 

 

Buğday hasadına sayılı günler kala bu yıl ilçemiz genelinde ekimi gerçekleştirilen Buğdayın başına gelmeyen hastalık kalmadı.

 

Yağmurların sezon boyunca yağmaması daha sonraki aylarda ise sık sık aralıklarla yağması buğdayın gelişim aşamasında sıkıntılı bir süreç geçirmesine neden oldu.

 

İçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası teknik elemanlarının sık sık hububat tarlalarını ziyaret ederek buğdayın gelişmesi ile ilgili çiftçileri aydınlatarak ilaç desteği verdi.

 

Bölgemizde Buğday kimi yerlerde başak doldurma aşamasında, kimi üretim sahalarında olgunluk sürecine geçti. Ancak çeşitli hastalıklar hasat öncesi çiftçinin canını sıktı. Uzunköprü’ye bağlı Altınyazı ve Türkobası köylerindeki üretim sahalarında Karakök olarak bilinen bir diğer adı Çökerten olan uluslararası ismi ise Take-All olarak bilinen hastalığa rastlandı.

 

Uzunköprü Ziraat Odası teknik personelinin yaptığı incelemelerde tespit edilen hastalık ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Hastalığın toprak kaynaklı bir mantar hastalığı olduğuna dikkat çekilirken bu hastalığın görülmesinden itibaren yapılacakların sınırlı olduğu belirtilirken hatalığa karşı ekim öncesi önlemlerin önemli olduğu vurgulandı. Hastalığı önlemek için sık ekim yapılmaması, anıza ekim yapılmaması, toprak işlemenin iyi yapılması, tohumların da ruhsatlı ilaçlar ile ilaçlamak gerektiği ifade edildi.

 

Teknik personelin tarla kontrolü yaptığı Altınyazı ve Türkobası köylerinde Buğday ekili alanlarda Take-All ( Karakök - Çökerten) hastalığı ile karşılaşıldığı, Karakök hastalığı toprak kaynaklı mantari bir hastalık olup hava sıcaklığının 10-20 C⁰ olduğu dönemlerde toprağın sürekli nemli olduğu ve yağışın bol olduğu dönemlerde yoğun şekilde görüldüğü vurgulandı.

 

Yetkililer, hastalığın yayılmasındaki en önemli etken toprakta bulunan bitki artıkları olduğu gibi aynı şekilde hastalık sporları hava yoluyla da bulaştığı ve hastalığın en önemli belirtisi kök kısmında ve saplarda siyah renkli çürüklükler oluşturmasıdır. Eğer hastalık yoğun olarak görülüyorsa buğdayın bodurlaşmasına, başakların beyazlaşmasına sebep olur. Dolayısıyla dane dolumunu ve verimi olumsuz etkilediği ve bununla birlikte Karakök hastalığı oluştuktan sonra herhangi bir kimyasal mücadelesi yoktur. Bu nedenle hastalık oluşmadan önce kültürel önlemlerin alınması önemlidir. Anıza ekim ve sık ekim hastalığın oluşmasında en büyük etkendir. Ayrıca aşırı azotlu gübreleme hastalık gelişimini artırır. Hastalık ile mücadele için toprak işlemenin iyi yapılması gerekir. Ayrıca tohumları ruhsatlı tarım ilacı ile ilaçlamak en etkili mücadele yöntemleri olduğu bilgisi verildi.

 

 

 

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kredi kartı olan artık kullanamayacak: İşte isteni
Araç sahiplerine müjdeli haber geldi
Çevreyi ot bastı!
Başvuran EYT'liler avans alabilecek!
Mevlit Kandili yarın idrak edilecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi