Uzunköprü çiftçisine 117 bin adet Karpuz fidesi dağıtıldı
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca uygulanan Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında İlçe Müdürlüğünce
24 Mayıs 2023 Çarşamba 22:16

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca uygulanan Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında İlçe Müdürlüğünce hazırlanan ve “Seçmece Karpuzu Köyümde Üretiyorum” sloganıyla projelendirilen karpuz fidelerinin dağıtımı Pazartesi günü Kavakayazma Köyünde gerçekleştirildi.

 

İlçemizde yaklaşık olarak 185 dekar alanda uygulanacak olan projede 73 bin 500 adet fide dağıtımı yapıldı.Programa Uzunköprü Kaymakamı Onur Kökçü katılarak çiftçiler ile birlikte karpuz fideleri toprakla buluşturdu, gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Gerçekleştirilen proje kapsamında Edirne ili genelinde yaklaşık olarak çiftçilerimize 117 bin adet fide dağıtıldı.

 

İlçemizde ticari manada üretim yapan köylerimizde 34 üretici projeden faydalandırıldı. İlçe Tarım Müdürlüğü Fide fiyatları yaklaşık olarak 12-13 TL. bandında satışı yapılırken üreticilerimize %75 hibeli %25 çiftçi katkılı olarak 2,4 tl/adet olarak dağıtım yapıldığı bilgisi verildi.

 

Uzunköprü ve Meriç İlçemizde 50 çiftçimize 285 Dekar alanda dikilmek üzere 117.000 karpuz fidesi dağıtılmaya başlanmıştır. Projenin toplam bedeli 1.123.200TL olup, projenin %75’i Bakanlık bütçesinden hibe olarak, %25’i ise çiftçi katkısı olarak karşılanacaktır.

Dağıtım töreninden sonra karpuz fideleri bir üreticimizin tarlasında toprakla buluşturuldu.

 

Tarlaya ekilen karpuz fidelerine ilk can suyu verildi.

Uzunköprü İlçe Tarım Müdürü Burak Esen, önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde projeler yapmaya devam edip üreticilerimize faydalı olmak için Bakanlığımız adına çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Üreticilerimize bol bereketli sezonlar dilerim. Dedi.

 

Dağıtım Törenine Katılanlar, Uzunköprü Kaymakamı Onur KÖKÇÜ, Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla BAYAZIT, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Burak ESEN, Ziraat Odası Başkanı. Özcan KAYALI, AK Parti İlçe Baş. Önder KURUŞAR, İl genel Meclisi Üyesi Nedret AKBULUT. Muhtarlar Derneği Başkanı Nevzat ÖZTÜRK ve Köy Muhtarlarının yanı sıra köy halkı katıldı.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi