UTSO 6 aylık çalışmalarını basınla paylaştı
Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) göreve geldikleri günden bugüne kadar yaptıkları icraatları ilçedeki
11 Mayıs 2023 Perşembe 21:49

 

 

 

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) göreve geldikleri günden bugüne kadar yaptıkları icraatları ilçedeki yerel basın mensupları ile paylaştı.

 

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda UTSO Meclisi adına Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akalın ve Meclis Başkanı Erkan Bakır basın mensupları ile bir araya geldiler.

 

Yaklaşık 6 aylık zaman sürecinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgileri paylaşan Yönetim Kurulu Başkanı Akalın; Oda hizmet kalitesi, Üniversite, ilçe ekonomisi ve komşularla ilişkiler noktasında UTSO’nun kazanımlarını birer birer paylaştı.

 

Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akalın ve Meclis Başkanı Erkan Bakır’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyesi İnanç Sülüş ile Meclis Üyeleri Cenk Çobanoğlu, Mustafa Alaş, İsrafil Baş ve Ömer Çotra ve Özge Ergen de hazır bulundu.

 

UTSO’nun Faaliyetleri ile ilgili konuşan Başkan Akalın öncelikli olarak kurmasal ilişkileri gözden geçirerek daha sağlıklı bağlar kurmak için c statüsünden B statüsüne geçmek için temaslarda bulunduklarını aktaran Akalın, “İzmir’deki fuarda stant açarak ilçemize özgü ürünleri sergiledik. Çalışmalarımızın hızla devam ettiği süreçte hepimizi derinden yaralayan bir deprem felaketi yaşadık. Odamız bu süreçte Uzunköprü halkı adına yardımları deprem bölgesine ulaştırdı. UTSO olarak 35 bin liralık ısıtıcı desteğinin yanında Uzunköprü halkının maddi ve manevi desteği ile 400 bin liralık gıda yardımını bölgeye ulaştırdık” dedi.

 

Eğitim’de gelecek yıl başarı çıtamızı yükselteceğiz

İlçemizde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden mezun olan öğrencilerin üniversite eğitimlerinde de ilgili bölümlerde okumasını ve bu bölümlere daha rahat yerleşmeleri için önemli adımlar attıklarını belirten Akalın, “ilçemizdeki üniversitenin de cazibesini arttırmak için Rektör Hocamız Sayın Prof. Doktor. Erhan Tabakoğlu ile bir görüşme yaptık. Bu görüşmede ilçemizde 4 yıllık lisans eğitimi verecek Elektronik Ticaret Bölümünün önümüzdeki eğitim sezonunda açılması için söz aldık. Ne kadar fazla öğrenci o kadar fazla para girişi demek. Biz bu noktada oda olarak ilçemize katma değer sağlamak adına önemli adımlar attık” dedi.  

 

Üyelerimize iki yeni hizmet sunduk

Odamızın yetkisi olmadığı için üyelerimizin Edirne ve Keşan’a gitmek zorunda kaldıkları iki hizmeti bünyemize alarak bundan sonra Dijital Takograf ve K Belgesi hizmetlerini odamızdan alabilecekler.

 

Yanbol Ticaret Odası ile Kardeş Oda olduk
Sınır ötesi komşularımızla ilişkilerimizi daha sıcak tutup ve bunun son örneği Yanbol Ticaret Odası ile kardeş oda protokolü imzaladık. Yanbol AB Projeleri bazında en aktif oda olarak biliniyor. Yeni AB projesinde Yanbol paydaş olabileceğiz ve önümüzdeki günlerde açıklanacak bir AB projesine dahil olduk” dedi.

 

Daha önce odadan hizmeti sağlanan ancak bir süre sonra kaldırılan vize hizmetini de yeniden başlattıklarını ifade eden Akalın, üyelerin ve vatandaşların oda vasıtasıyla yeniden vize hizmetlerinden faydalanacağını söyledi. Oda üyelerinin Keşan ve Lüleburgaz’da yer alan iki özel hastaneden indirimli faydalanması için protokolün ise imza aşamasında olduğunu belirten Akalın, diğer yandan yerli ve milli ilk elektrikli araç Togg’u da oda bünyesine katmak için başvuru yaptıklarını belirtti. Akalın ayrıca bir önceki yönetimden 1 milyon 300 bin lira yani 70 bin dolar bir bütçe devraldıklarını şimdi ise bütçelerinin 1 milyon 730 bin lira olduğunu bu meblağının da 90 bin dolara tekabül ettiğini söyledi. Bir personelin ekmekli edilerek bir personel istihdam ettiklerinden de bahseden Akalın, önümüzdeki süreçte bir personel daha istihdam edeceklerini söyledi.

 

OSB’de Proje değişikliğine gittik

Kuruluş aşamasından bugüne kadar 1Vali, 3 Kaymakam, 1 Belediye Başkanı ve Utso Başkanı olmak üzere atanmış ve seçilmişlerin emek verdiği OSB ile ilgili gelişmeleri aktaran başkan Akalın, Kavacık köyü halkı ile bir araya geldiklerini ve iştişare ile hemen hemen ortak bir noktada bir araya geldiklerini söyledi. Akalın, Kavacık köyü halkının hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak projede tadilat yaparak mezarlık alanını tamamen terk ettiklerini ve yaklaşık olarak 200 dönüm alanı ağaçlandıracaklarını söyledi. Bununla birlikte köy içinden OSB sine yol geçişi olamayacak. Süreç içinde Yürütmeyi durdurma kararlarını inceledik ve eksiğimiz toprak koruma kararımızın eksikliğini fark ettik. Sayın Valimiz Kürşat Kırbıyık’ın büyük desteği ile rekor bir sürede çıkardık. Bir de Uzunköprü’nün bu konudaki birlik ruhunu ortaya koyan bir heyetle Ankara’da Sanayi ve Teknoloji bakanımız ziyaret ettik.  Tarım bakanımıza durumu izah ettik. Tarım noktasında çok hassas olan bakanımız bunun yanında projemizin de bölgemiz için gerekli olduğuna kanaat getirdi. Geçtiğimiz hafta ilgili kurum tarafından alınacak kararla OSB için gerekli adımları atacağız. Bundan sonraki süreçte alınan kararları mahkemeye sunarak yürütmeyi durdurma kararlarını kaldırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. İfadelerini kullanan Başkan Akalın, bu karmaşık süreçte bizlerden desteklerini esirgemeyen Valimiz Kürşat Kırbıyık, Milletvekilimiz Fatma Aksal’a ve bizim kadar konuyla ilgilenen Ak Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba’ya çok teşekkür ediyorum dedi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi