EDİRNE TABİP ODASI, SAĞLIKTA YAŞANAN SIKINTIYA DİKKAT ÇEKTİ:
“HASTANELERE BAŞVURU SAYISININ ARTIŞIYLA ÖVÜNÜLEMEZ, KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ ALARM VERİYOR”
20 Ocak 2023 Cuma 17:04

 

 

“HASTANELERE BAŞVURU SAYISININ ARTIŞIYLA ÖVÜNÜLEMEZ, KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ ALARM VERİYOR”

 

Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada,  ülkemizde Sağlık sektörünün can çekiştiğini dile getirerek sağlık kurumlarında kullanılan koruyucu sağlık hizmetlerinin alarm verdiği belirtti. Sağlık Bakanlığı’nın bir sağlık sistemi, hastanelere başvuru sayısının artışıyla övünemez! Tezine inat yetkililerin görevi vatandaşını hasta etmemektir. Kanser tarama kitleri ve aşılarda yaşanan aksaklıklar, üreme sağlığı desteğinin kesilmesi, temel ilaçların yokluğu halk sağlığını tehdit ettiğini işaret ederek gerekli tedbirlerin bir an önce alınması için uyarıda bulundu.

 

Ülkemizde sağlık sisteminde yaşanan sıkıntıları dile getiren Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

 

“Bir sağlık sistemi, hastanelere başvuru sayısının artışıyla övünemez! Öncelikli olan hasta etmemektir! Kanser tarama kitleri ve aşılarda yaşanan aksaklıklar, üreme sağlığı desteğinin kesilmesi, temel ilaçların yokluğu halk sağlığını tehdit ediyor!

 

Bir sağlık sisteminde yıllık muayene ve tedavi edilen hasta sayısının çokluğu o toplumun sağlıklı olduğu anlamına gelmez.  Tam tersine, sistemin hasta olduğunu, insanları koruyamadığını gösterir.  Sağlık bakanı, sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayısından övgüyle söz ediyor. Sayın Bakan acaba koruyucu sağlık hizmetlerinin durumundan ne ölçüde haberdardır?”

 

“KANSER TARAMA KİTLERİ YOK”

“Hastalıkları, örneğin kanser hastalığını tedavi etmek elbette önemlidir. Ancak daha önemlisi insanlar kanser olmadan veya  kanser ileri evrelere ulaşmadan  yakalamaktır ve bu birinci basamak sağlık hizmetlerinin görev ve sorumluluğu altındadır. Bu hem o hastaların sağlığı hem de sağlığın ekonomi-politiği açısından çok daha doğru ve çağdaş bir sağlık politikası yaklaşımıdır.

 

Ancak bugün en yaygın olan ve taramalarla en erken evrede yakalanabilen barsak kanseri ve rahim kanseri kitleri birinci basamakta bulunmamaktadır.”

 

“DOĞUM KONTROLÜ MALZEMELERİ YOK”

“Hacettepe Üniversitesi Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması verilerine göre vatandaşlar, kullanılan doğum kontrolü malzemelerinin yarıdan çoğunu kamu sağlık kuruluşlarından ve özellikle de aile sağlığı merkezlerinden temin ediyorlar. Oysa pandemiden bu yana geçen üç yılda aile sağlığı merkezlerine bu malzemeler verilmemektedir. Bu durum, insanların alım gücünün bunca düştüğü bir dönemde her zaman olduğundan daha yakıcı bir sağlık sorununa yol açmaktadır.”

 

“AŞILAR YOK”

“Koruyucu sağlık hizmetinin en önemli yanlarından birisi olan bağışıklama hizmetlerinde, yani aşılamada da ciddi aksamalar yaşanmaktadır. Ulusal aşı takvimine HPV ve Rota virüs aşılarının eklenmesi gerekirken, halen verem, çocuk felci, hepatit B, tetanos gibi temel bebek ve çocuk aşılamaları dahi aksamaktadır. Geçen yılın sonunda başlayan bu soruna ne yazık ki henüz çözüm üretilememiştir.”

 

“ANTİBİYOTİKLER VE ONLARCA KALEM İLAÇ YOK”

“Koruyucu sağlık hizmeti bir yana, hastaların tedavisinin önünde de engeller bulunmaktadır. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yaygın kullanılan antibiyotikler, özellikle amoksisilin içeren şuruplar başta olmak üzere onlarca kalem ilaca erişilememektedir.

Bunun dışında, ilaç fiyatlarına yapılan son zamlarla ateş düşürücü şurupların fiyatının bile seksen beş lirayı bulması, halkın eczanelerde mevcut ilaçlara da ulaşımını engellemektedir.

 

Yüz yıl önce kuduz aşısı da dahil birçok aşıyı kendisi üreten Türkiye bugün bunları yaşamaya mahkûm değildir. Sosyal Sigortalar Kurumunun ilaç fabrikalarını kapatanlar, bugün halkımızın amoksisilin içeren şuruplar gibi en temel ilaçlara bile erişimde yaşadığı sıkıntı karşısında en hafif ifadeyle, mahcubiyet duymuyorlar mı?”

 

“ŞEFFAFLIK YOK”

“Ülkemizde Kızamık Eliminasyon Programı çalışmalarıyla kızamık olgu sayıları 2007-2010 yılları arasında 10’u geçmemiştir, ancak 2011 yılından itibaren vaka sayılarında ciddi artışlar görülmeye başlanmış ve salgın oluşmuştur. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Bildirimine göre 2019 yılı itibariyle Türkiye’de Kızamık vakaları 2094’e ulaşmıştır. Artan kızamık vakaları ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’ndan kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama bekliyoruz.

 

Biliyoruz ki ülkemizin koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyen, halkın sağlık hakkını teslim etmek noktasında başarılarla dolu bir geçmişi var, bu başarılarla bağdaşacak şekilde koruyucu sağlık hizmetlerinde politik istek ve iradenin oluşturulmasını talep ediyoruz.

Mevcut sorunları kamusal sorumluluk gereği kamuoyuna duyuran ve çözüm için yetkilileri uyaran sivil toplum örgütü yöneticilerine soruşturma açarak, sorunu görünmez kılarak çözülmez.

 

Sağlık Bakanlığı'nı, "Health Türkiye" reklam sloganlarıyla özel sağlık sermayesi için sağlık turizmi peşinde koşmak yerine daha gerçekçi olmaya ve mevcut tablonun iyileştirilmesi konusunda sorumlu davranmaya davet ediyoruz.” 19.01.2023

 

EDİRNE TABİP ODASI

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi