Gaytancıoğlu: Kuraklık nedeniyle çiftçiye devletimiz sahip çıksın!
Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Ülkemizin yaşadığı kuraklık nedeniyle çiftçimizin sıkıntılı bir süreçten
20 Ocak 2023 Cuma 16:17

 

 

 

Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Ülkemizin yaşadığı kuraklık nedeniyle çiftçimizin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini dile getirerek devletimizin çiftçimizin ektiği malını sigorta ile güvence altına alınması için devletçe yapılması konusunda yetkilileri göreve çağırdı.

 

Gaytancıoğlu sosyal medyadan paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı: “Ocak ayının ortalarında olmamıza rağmen ülkemiz yeterli yağış alamadı, bu durum yani kuraklık ciddi anlamda tarımsal üretimi etkiliyor, yeterli soğuğun ve yağışın olmamasından dolayı daha önce çiftçinin tarlalarında pek görülmeyen hastalıklar ve zararlılar da oluşmaya başladı. Örneğin, Edirne'de önemli bir yağ bitkisi olan kanola tarlaları hiç yağış olmamasından dolayı bozuldu. Şimdi de kuraklık arpa ve buğday üretimi başta olmak üzere kışlık ekilen tüm ürünleri olumsuz yönde etkileyecektir. Öncelikle bu üreticilerimizin zararlarının giderilmesi, karşılanması gerekir. Bu konuda, Tarım Sigortaları Havuzu yani TARSİM'in kuraklık sigortası olmasına rağmen birçok üretici, öncelikle parasızlıktan ve ek külfet getirmesinden ötürü, sonra da öngörülemeyen kuraklıktan ötürü bu sigortayı yaptıramamıştır. Kuraklık sigortası yaptıramayan ve kuraklıktan etkilenen tüm üreticilerimizin bu seneye mahsus tamamının sigortasının geriye dönük olarak devletçe yapılması üreticinin mağduriyetini önleyecek, üreticinin devamlılığını sağlayacaktır. Yetkilileri göreve çağırıyorum.” Dedi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi