Eczacılar: Cam şişe ilaçlarında ciddi sıkıntı yaşıyoruz
Eczacılar, ülke genelinde çocuk şurubu bulmada, artan döviz sebebiyle de cam şişe ürünlerinde sorun yaşandığını ifade etti.
20 Ocak 2023 Cuma 15:54

 

Eczacılar, ülke genelinde çocuk şurubu bulmada, artan döviz sebebiyle de cam şişe ürünlerinde sorun yaşandığını ifade etti.

 

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin ilaç sektörünü de vurduğunu, eczanelerde ilaç kalmadığına dikkat çeken eczacılar ’’ Fiyat kararnamesini mali disiplin adı altında ilaç fiyatlarını, sağlık harcamalarını kontrol etmek üzerine bir baskı unsuru olarak kullanıyorlar. Sağlığa ve ilaca ne kadar az para harcarsam, o kadar tasarruf etmiş olurum diye düşünüyorlar. Sağlık alanı tasarruf edilecek bir alan değil. Ateş düştüğü yeri yakıyor bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğinin altını çizerek Sağlık Bakanlığına seslendiler.

 

Ülkemizde ilaç krizi, üretim maliyetlerindeki artışlar, ilaçta dışa bağımlılık ve kur dengesizliği gibi pek çok sebeple artarak devam ediyor.  Eczanelerde ilaçların bulunmadığını  ve giderek artan sorun karşısında yetkililerin pansuman çözümlerle günü kurtarmaya çalıştıkları gözleniyor.

 

Özellikle cam şişede olan ürünlerde ciddi bir sıkıntı yaşandığını gözlemlendiğini belirten eczacılar, şişeyi üreten firma, döviz fiyatlarındaki artıştan dolayı ciddi maliyet sıkıntısı yaşanıyor. Hızlı bir çözüm elde edilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle ilaç üreticilerinin bir masada oturup hızlı bir şekilde çözüm geliştirmesini talep ettiklerini dile getirdi.

 

ŞİŞE FİYATI ARTTI, ÇOCUKLAR ŞURUPSUZ KALDI 

Eczacılar özellikle son günlerde en çok ihtiyaç duyulan çocuk şuruplarının, çam şişe üretimi ile ilgili yaşanan sorunlardan dolayı piyasada zor bulunduğunu belirterek ‘’Türkiye’de cam şişe üretimi ile ilgili sıkıntı var. Salgın bu denli büyük olunca, şişe talebinin 3-5 kat üstüne çıktığınızda o şişeyi temin edemiyorsunuz. Döviz kuru ile cam şişelerin fiyatları çok arttı. Şurubun sadece cam şişesi şu an 9 lira. Bu şekilde firmalar ya üretmiyor, ya da çok  düşük rakamlarda üretiyor. İnsanların gözünde çaresizliği biz biliyoruz. Şubattaki zammın aralığa çekilmesi yaşananların farkında olduklarını gösteriyor. Pansuman tedbirlerle değil, çözüm için adım atılması gerekiyor. İnsanları ilaç için kapı kapı gezdirmekten vazgeçilmesi gerekiyor. Çünkü sağlıkta tasarruf olmaz.“ diyerek son günlerde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi