Veremle Savaş Eğitimi Haftası
Verem 50 yıldır tedavisi mümkün ve korunabilinen bir hastalık. Ancak hala dünyada en yaygın ve ölümcül
05 Ocak 2023 Perşembe 10:31

 

 

 

Verem 50 yıldır tedavisi mümkün ve korunabilinen bir hastalık. Ancak hala dünyada en yaygın ve ölümcül hastalıklardan biri olmaya devam etmektedir.

 

Bu nedenle Verem hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturarak insanları bilinçlendirmek için her yıl Ocak ayının ilk haftası Veremle Savaş Eğitimi Haftası olarak ilan edilmiştir.

 

Verem hastalığı verem mikrobuyla oluşan vücudumuzda herhangi bir organı tutabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Verem dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Dünya nüfusunun 3’ te biri verem basili ile enfektedir. Verem basili ile enfekte olanların % 10’unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığı gelişir. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta bir buçuk milyon insan veremden ölmektedir.

 

VEREM HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Veremin etkeni  ‘’Mycobacterium tuberculosis’’ basilidir. Verem tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen hastaların aksırma, öksürme ve konuşmaları sırasında havaya yayılan mikropların solunum yoluyla alınmasıyla bulaşır.

 

VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

2-3 haftadan uzun süren öksürük

Ateş

Gece terlemesi

İştahsızlık

Kilo kaybı

Yorgunluk, halsizlik

Balgam çıkarma

Kan tükürme

Nefes darlığı

Göğüs ve sırt ağrısı

 

Halk arasında ince hastalık olarak bilinen VEREM birden fazla organda görülebilen bir enfeksiyondur ancak daha çok akciğerlerde gözlenir.

 

VEREM HASTALIĞINDA TANI NASIL KONULUR?

2-3 hafta veya daha uzun süreli öksürük şikayeti olan herkes en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Anamnez, fizik muayene,Balgamın mikroskopla incelenmesi,balgam kültürü, Tüberkülin deri testi (PPD) ve akciğer grafisinin birlikte yorumlanması ile tanı konulur.

 

VEREM HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Bugün var olan ilaçlarla verem hastalarının hemen hepsi başarıyla tedavi edilmektedir. Ülkemizde Verem ilaçlar Verem Savaş Dispanserlerinden ücretsiz olarak verilmektedir. İlaçların düzenli kullanılması esastır. Bir toplumun veremden korunmasının en etkili yolu verem hastalığının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. BCG(Verem) aşısı özellikle çocukları verem hastalığından korur. Ülkemizde doğumdan sonra iki ayını dolduran bebeklere yapılmaktadır. Mikrop yayan hasta ile aynı evdekiler özellikle çocuklar için koruyucu tedaviler verilir. Koruyucu tedavide tek ilaç 6 ay kullanılır. Tüberküloz hastaların bulunduğu ortamları havalandırmak, bu ortamlara temiz hava sağlamak bulaşma olasılığını azaltır. Odanın güneş görmesi ortamdaki basilleri öldürür.

 

VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILIR?

Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın, sık sık ellerinizi yıkayın, sigara içmeyin, düzenli ve dengeli beslenin, öksürürken bir mendille ağzınızı kapatın.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi