Dayıoğlu: TÜİK’E HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ!
Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, emekli ücretlerine yapılacak zamla ilgili açıklamalarda bulundu.
01 Ocak 2023 Pazar 15:19

 

 

 

Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, emekli ücretlerine yapılacak zamla ilgili açıklamalarda bulundu. DİSK binasında yapılan toplantıda 03 Ocak 2023 tarihinde TUİK’in “resmi enflasyon oranını” açıklayacağını hatırlatan Dayıoğlu, “Bizler biliyoruz ki; TUİK yine gerçeklerden çok uzak enflasyon rakamları açıklayacak ve buna bağlı olarak aynı oranda emeklilerin aylıkları artırılacaktır” dedi.

 

Hükümet yeni yıla girmeden peşe peşe müjdeler verirken yüz binlerce emekli de gözünü 3 Ocak tarihine çevirdi. Ocak ayında açıklanacak Aralık ayı enflasyonuna göre emekli maaşları belli olacak. Emekliler ise en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini belirtiyor.

 

Yüz binlerce emekli merakla hükümetin emekli maaşlarına yapacağı bekliyor. Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, 14 milyon emekli adına TUİK yetkililerini uyararak, “Ülke gerçeklerine uygun enflasyon oranlarını açıklamaya davet ediyoruz” dedi. Emeklilerin taleplerini de sıralayan Dayıoğlu, emekli aylıklarında alt sınırın asgari ücret olması gerektiğini de vurguladı.

 

Emeklilerin yaşamlarını aldıkları maaşlarla devam ettirmekte zorlandığını ifade eden Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, "Hükümet emeklileri yok sayıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse 2002 yılında asgari ücret 184 lirayken SSK emeklileri 257 lira maaş alıyordu, ilaç katkı payı yüzde 10'du. Bugün ise en düşük emekli maaşı 3 bin 500 lira. Nüfusun büyük bir bölümü 3 bin 500 lira ile geçinmeye çalışıyor. Öncelikle asgari ücret bu ülkede normal ücret haline dönüştürüldü.

 

EMEKLİLER EN AZ ASGARİ ÜCRET İSTİYOR

Asgari ücret, insanların açlık sınırında yaşamaya mahkûm edilmesi demek. Emekliler ise açlık sınırının da altında yaşıyorlar. Açlık sınırı 8 bin liraya dayandı, en düşük emekli maaşı hala 3 bin 500 lira. Biraz daha üzerinde olanlar 4 bin, 5 bin lira alıyor. Çok az bir kısım açlık sınırının üzerinde maaş alıyor. Emekliler olarak en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini istiyoruz. Sağlıkta katkı paylarının kaldırılmasını istiyoruz. Eczanelerde emekliler ilaç bulamıyor, protein eksikliğinden dolayı emekliler hastalanıyor. Emekliler şu anda ölüme mahkûm edilmiş durumdalar" dedi.

 

TÜİK’E HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

Emekçilerin ve emeklilerin vebaline giren TUİK yetkililerine haklarımızı helal etmiyoruz.14 milyon emekli adına TUİK yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz ve Ülke gerçeklerine uygun enflasyon oranlarını açıklamaya davet ediyoruz. Onlar sesimizi duymak istemeseler de, biz taleplerimizi buradan bir kez daha yineliyoruz.

 

TALEPLERİMİZ ŞUNLAR

 

Emekli ve hak sahiplerinin emekli aylıkları insan onuruna yaraşır, uluslarararası standartlara uygun yaşam koşulları haline getirilmeli,

 

Asgari ücret uluslararası standart ve normlara uygun hale getirilmeli, Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenmeli,

 

İntibak yasası acilen hayata geçirilerek, farklı zamanlarda aynı koşullarda emekli olanların emekli aylıkları arasındaki uçurum ortadan kaldırılmalı,

 

5510 Sayılı yasa ile ortadan kaldırılan Milli hasıladan pay alma yeniden gündeme getirilmeli ve emekli olabilme koşulları eski haline getirilmeli.

 

4447 ve 5510 sayılı yasa ile mağdur edilen Emeklilikte yaşa takılanların sorunları acilen çözümlenmeli ve mağduriyetleri giderilmeli,

 

Emeklilerin örgütlenmesi ve sendikal faaliyetlerinin önündeki yasal engeller kaldırılmalı, bu anlamda gerekli yasal düzenlemeler yapılarak, emeklilere toplu sözleşmeli sendikal hakları tanınmalı,

 

Emekli aylıklarının artırılmasında, İktidar emekli sendikaları ile müzakere masasına oturmalı,

 

Dini bayramlarda yılda iki kez verilen bayram ikramiyeleri en az asgari ücret tutarında olmalı. Çalışan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destekleme Primi adı altında yapılan % 32  oranındaki kesinti kaldırılmalı. Emekli ve hak sahipleri için; Ulaşım, Elektirik, Su, Doğalgaz ve iletişim araçlarında  indirim yapılmalı.”

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi