BELEDİYE BAŞKANININ AİLESİNE YÖNELİK İMAR KIYAKLARI MÜTEAHHİTLERİ ÇİLEDEN ÇIKARDI
• Birçok inşaat projesi başvurusuna ait dilekçeleri kanuni sınırları aşarak 3 ay bekleten belediye başkanı, kardeşinin
11 Ekim 2022 Salı 15:30

 

 

•          Birçok inşaat projesi başvurusuna ait dilekçeleri kanuni sınırları aşarak 3 ay bekleten belediye başkanı, kardeşinin ortağı olduğu konut projesini ise 1 gün içerisinde jet hızıyla ruhsatlandırdı.

 

Yandaşlık ve adam kayırmak üzerine kurduğu yönetim anlayışını imar yönetmeliği üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını hiçe sayıp, vatandaştan aldığı görev yetkisini aile fertlerine menfaat sağlamak için kullanan Belediye Başkanı Özlem Becan, korkusuzca sürdürdüğü bu anlayışından bir türlü geri adım atmıyor.

 

Kat mülkiyeti kanunu ile bağdaşmayan, imar kanununa uygunluğu tartışmalı başlangıcı ve bitişi kayıt altına alınmış farklı parsel üzerine inşa edilmiş 30-35 yıllık iki binanın statiğini bozmak suretiyle altında yer alan babasına ait iki iş yerlerinin dış duvarlarının yıkılıp birleştirilmesine göz yuman ve bununla da yetinmeyip kanunsuz yürütülen tadilata belediye iş makinası desteği sağlayan Belediye Başkanın, ailesine yönelik imar kıyaklarının fitilini ateşleyen bu hamlesiyle başlattığı aile imtiyazlarının ardı arkası bir türlü kesilmedi.

 

KARDEŞİNİN MÜTEAHHİTLİK SEVDASINA BAŞKAN ABLASINDAN SONSUZ DESTEK

Başkanın kardeşinin “nizami” olduğu iddiasında bulunduğu Atatürk Mahallesi Silistre Sokak 54 ada 32 parsel de yer alan 690 m2 taşınmaza yapılmasına göz yumduğu deponun imar planlarına aykırı olduğu ortaya çıkmasına rağmen aile fertlerine yönelik her hangi bir yaptırımda bulunmayarak bu kanunsuzluğa göz yummak süratiyle destek sağlayan Belediye Başkanı Özlem Becan, şimdilerde ise müteahhitliğe soyunan küçük kardeşinin bu amacıyla meşgul oluyor.

 

Her hangi bir denetimin korkusunu yaşamadan, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını hiçe sayarak aile üyelerine yönelik imar kıyaklarının ardı ardını bir türlü kesmeyen belediye başkanı, CHP İl yöneticiliği görevinde bulunan kardeşi Oğuz Atasayar’ın ve kendisinin ortakları arasında olduğu konuşulan kooperatif çatısı altında yürütülen konut projesine de destek sağlamaya başladı.

 

Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak konut projesinin hafriyat çalışmalarını ruhsat almadan başlatan hatta belediye imar müdürlüğü bünyesinde görevli bir personelin tüm uyarılarına rağmen bu kanunsuzluğa sessiz kalan Belediye Başkanı;

 

Söz konusu kooperatif tarafından yürütülen hafriyatın ruhsatsız başladığı bilgisini üstlerine ileten imar müdürlüğü personelin bu yöndeki uyarılarının yer aldığı kurum içi mesajlaşmayı ele geçiren ve personeli tehdit edercesine sosyal medya hesabından servis eden kardeşinin suç teşkil eden bu hamlesini bile görmezden gelmişti.

 

Uzunköprü Belediyesi’ni aile şirketine çeviren, Uzunköprülülere hizmet için üstlendiği görevini aile fertlerine imtiyaz sağlamak için seferber eden Belediye Başkanının son hamlesi Uzunköprülü Müteahhit, Mimar ve Mühendisleri çileden çıkarmaya yetti.

 

TÜM PROJELER 3 - 4 AY BEKLİYOR, KARDEŞİNİN ORTAĞI OLDUĞU PROJE ŞİPŞAK GEÇİYOR

Uzunköprü Belediye Başkanlığı’nın son dönemde bizzat Belediye Başkanı tarafından vatandaşlara ait iş ve işlemlerdeki Yönetmelik ve kanunlara aykırı uygulamaları ve keyfi hareketleri sonucunda müteahhit, mimar, mühendis, şantiye şefleri, inşaat kalfa ve işçilerinden oluşan büyük bir grubun mağduriyeti hat safhaya ulaştı.

 

Birçok inşaat projesi başvurusuna ait dilekçeler bir buçuk ila üç aya kadar belediye başkanı tarafından imar müdürlüğüne havale edilmeyip yüzlerce kişinin ekmeğini kazandığı ilçemiz inşaat sektörü keyfi uygulamalar devreye sokularak İmar Kanunu ve Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği hükümlerindeki yasal sürelere aykırı olarak sürüncemede bırakılırken, Belediye Başkanının kardeşinin ortağı olduğu bir kooperatif çatısı altında yürütülen konut projesine ise jet hızıyla ruhsat verilmesi bu kadarına da pes dedirtti.

 

Bir çok tüzel ve gerçek inşaat yapı firmasının yasal bekleme süreleri ihlal edilerek 3-4 ayda kayda alınmayan başvuruları ortada dururken, bizzat Başkanın kardeşinin ve aile üyelerinin payı bulunan yeni bir inşaata ait başvuru dilekçesinin kayda verilmesi ile havalesinin aynı gün içinde yapılarak yine aynı gün içerisinde yapı ruhsatı düzenlenmesi haksız uygulamaların en çarpıcı örneği olarak öne çıktı.

 

MÜTEAHHİTLER ŞİKAYETE HAZIRLANIYOR!

Tüm yaşanan bu gelişmelerin ardından soluğu imar müdürlüğünde alıp personelle görüşen proje sahipleri, dilekçelerinin ilgili müdürlüğe halen sevk edilmediğini, başkan tarafından havalesinin yapılmadığı sürece gerekli incelemenin tamamlanamayıp bu yüzden de yapı ruhsatı verilemeyeceğini öğrendikleri iddia ediliyor.

 

Bazı proje sahiplerinin ise belediye başkanı Özlem Becan’la yapmış oldukları görüşmelerde sıkıntılarını dile getirmesine rağmen  “kurunun yanında yaşta yanar”, “bugün yarın havale edeceğim” gibi gayri ciddi cevaplarla muhatap oldukları iddia ediliyor.

 

Kendi projelerinin karşısına çıkarılan bu engelleyici tavrın, Belediye Başkanının kardeşine ruhsatsız hafriyat yapılmasına göz yumma ve jet hızıyla çıkarılan yapı ruhsatı olarak karşılık göstermesini bardağı taşıran son hamle olarak gören müteahhit, mimar ve mühendisten oluşan kalabalık bir grubun valilik ve İçişleri bakanlığına şikayete hazırlandığı gelen bilgiler arasında.

 

Şikayetin ardından yaşanacak sürecin sonucunda Belediye Başkanına yönelik idari bir soruşturma açılacak mı, yoksa başkan bu kanun tanımaz tavrı sürdürecek mi ilerleyen günlerde belli olacak.

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kredi kartı olan artık kullanamayacak: İşte isteni
Araç sahiplerine müjdeli haber geldi
Çevreyi ot bastı!
Başvuran EYT'liler avans alabilecek!
Mevlit Kandili yarın idrak edilecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi